Постоянно чуваме за независимо електроснабдяване, зелена енергия и автономия на дома от електрическата мрежа. Факт е, че все повече домакинства инвестират в изграждането на собствена фотоволтаична система, която се базира на соларни панели. Именно на PV модулите ще обърнем специално внимание в следващите редове: какво представляват, как работят и от какво зависи тяхната ефективност?
Соларната система представлява поредица от фотоволтаични модули, които преобразуват слънчевата енергия в електричество и с помощта на електроди я предават по-нататък към други преобразувателни устройства - инвертори. Инверторът е необходим, за да трансформира постоянния ток в променлив, който домакинските електрически уреди могат да използват.
Постоянният ток се получава, когато слънчевата енергия се абсорбира от фотоклетките и фотонната енергия се преобразува в електрически ток. От количеството фотони, които попадат върху фотоелемента зависи колко енергия ще произведе соларният панел. Поради тази причина работата на соларната система се влияе не само от материала на фотоклетките, но и от броя на слънчевите дни в годината, ъгъла на падане на слънчевата светлина върху модула и други фактори извън човешкия контрол.
В зависимост от тяхната мощност, соларните панели биват: маломощни, за зареждане на телефони и друга малогабаритна техника; универсални и по-мощни, комбинирани в комплекти електроцентрали за преобразуване на слънчевата енергия в електричество.
В промишлеността и бита се използват както слънчеви панели, така и соларни колектори. Това са отоплителни инсталации, работещи при ниски температури, чиято задача е да осигурят гореща вода на къщи и промишлени помещения. Мощността на колектора зависи от неговата полезна площ. Колкото по-голям е колекторът, толкова по-мощна е инсталацията.
Всички соларни панели работят на принципа на преобразувателя. Този принцип е много прост: в качеството на основен елемент се използва полупроводник, който преобразува слънчевата енергия в електричество. Когато няколко конвертора са свързани помежду си, се получава батерия.
Силицият е най-често използваният материал за производство на соларни панели. В качеството му на полупроводник той е евтин, износоустойчив материал с добра производителност. Съществуват три подвида фото панели: монокристални, поликристални и аморфни. Монокристалните модули са направени от силиций, който е преминал специално пречистване. Следователно такъв модул струва повече от другите видове на същата основа.
Външно панелът изглежда като силиконова пчелна пита, металът е сплескан в клетките до състояние на най-тънките плочи. По време на работа монокристалният панел показва отличен коефициент от 20%. В допълнение, той е в състояние да улавя добре слънчевата светлина, което означава, че е ефективен в облачно време.
В основата на поликристалните соларни панели стои силиконова сплав, която в последствие се формира в поликристални клетки. Производствената технология е по-евтина от тази, използвана за производството на монокристалните модули, но и ефективността тук е по-ниска – около 18%.
Аморфните соларни панели за фотоволтаични системи се класифицират като силициеви и тънкослойни. Произвеждат се от силициев водород, който по време на изпаряване се нанася върху тънък субстрат, а отгоре се поставя защитно покритие. Аморфният панел има редица предимства: цена, лекота на използване, достъпност и др.
Технологията за производство на аморфни панели е проста и сравнително евтина: полупроводникови съединения се напръскват върху тънък полимерен субстрат. Повърхността им трябва да бъде покрита със защитен слой. Ефективността на тънкослойните панели е около 5%, но те компенсират ниската производителност с непретенциозността си по време на употреба.Силният вятър в Сливенско днес обърна турски тир на подбалканския път София – Бургас. При инцидента няма пострадали. На още два тир-а вятърът е скъсал покривалата на ремаркетата. Всички инциденти са станали извън платното за движение и до затваряне на пътя не се стигна. На турския шофьор ще му бъде наложена глоба, защото обръщането край пътя се..
Група Scarlet от Бургас с песента си „Слънчоглед“ единодушно спечели сърцата на журито във второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“, който се проведе в Националния студентски дом в София и бе организиран от сдружението на автори и композитори МУЗИКАУТОР. Освен парични награди, победителите на първо, второ и трето място ще получат и..
Заради провеждането на Полумаратон Бургас 2024 о т 13 часа на 23.11.2024 г.- събота, до приключване на спортното мероприятие, улица „Поморийска“, паркингът на „Капани“ в Приморски парк и улица „6-ти септември“, в участъка от ул. „Княз Александър Батенберг“ до паркинг при Фрегатата, ще бъдат затворени за движение и паркиране на автомобили. За..
Затварят за движение на превозни средства улица „Княз Александър Батенберг“, в участъка от ул. „6-ти септември“ до ул. „Морска“ днес (23 ноември). Ограничението ще бъде в сила от 9 до 20 часа. Причината са снимките на пълнометражния игрален филм „Жени извън употреба“. За целта от Община Бургас призовават водачите на автомобили да освободят зоната за..
Затварят за авариен ремонт пътят от Царево към Варвара, Ахтопол, Синеморец, Резово и в двете посоки, информират от АПИ. Участъкът ще бъде ограничен за преминаване на всички превозни средства днес (23 ноември) от 9 ч. до 12 ч., При изпълнението на ремонта на сводовия водосток при 4-и км, ще се допуска преминаване само на автомобили със специален..
Първото рали „Созопол“ събира любители на адреналина и високите скорости от цялата страна на днес (23 ноември). Участниците ще бъдат мъже и жени, които ще са разделени в две категории – професионалисти и аматьори. Това обясни за БНР Бургас Кремена Митева, един от организаторите. До момента в състезанието, което ще се проведе на..
Новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи най-рано през следващото лято, уточни служебният здравен министър Галя Кондева. Дотогава трябва да е готов спешният център към лечебното заведение. Въпреки обещанията, че болницата ще заработи до края на тази година, срокът се отлага за пореден път стана ясно, след посещението на..
Новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи най-рано през следващото лято, уточни служебният здравен министър Галя Кондева. Дотогава трябва..
"Община Бургас не премахва дървета, а ги подменя." Това е коментарът от местната администрация, след сигнал, получен в редакцията на БНР-Бургас, че на..
Затварят за движение на превозни средства улица „Княз Александър Батенберг“, в участъка от ул. „6-ти септември“ до ул. „Морска“ днес (23 ноември)...