Природозащитната организация WWF възстановява горските местообитания в България. Дейността е част от кампанията, която тази година е под мотото „Общ дом. Общо бъдеще“. Крайречната растителност осигурява дом и храна за различни видове бозайници и птици. Изсичането на горите ги унищожава.
WWF работи усилено за възстановяването на крайречните гори, обясни Костадин Вълчев – старши експерт „Гори“ в природозащитната организация:
„Колкото са по-добри условията за другите видове, толкова са по-добри и за хората. Все по-популярни стават т.нар. екосистемни услуги, особено в контекста на климатичните промени. Защото горите ни осигуряват не само кислорода, не само питейната вода, но и ни предпазват от бедствия като наводнения, а след ковид кризата се говори и за състоянието на естествените екосистеми, в това число и горите, връзката с рисковете от епидемии и пандемии. Както казват - „здрава гора, здраво общество“. Има един исторически извод, че древните цивилизации са предшествани от гори и са следвани от пустини. Да се надяваме, че в XXI век сме достатъчно разумни, за да не изчезнем оставяйки пустини след себе си.
Експертът коментира и изказване на икономическия министър, че трябва да се увеличи сечта в старите гори:
„Тази сеч не е била никога забранявана напълно. Имаше мораториум върху изсичането на старите гори. Според европейската стратегия 2020-2030 година трябва около 10% от горите си да ги заделим във фаза на старост. Там изсичането на дърветата да е минимизирано, както и това, че няма нужда да отпада този мораториум, но под натиск от бизнеса това се случва.
Гората не е просто съвкупност от дървета. Тя е цялостен организъм, чиито части са неразривно свързани помежду си и си взаимодействат на различни нива. В този смисъл наличието на разнообразие от видове е изключително важно за устойчивостта на горите. Особено в условията на бързо променящ се климат. Биоразнообразието е ключов индикатор, че гората се развива балансирано и е в състояние да предоставя ефективно своите екосистемни услуги, които всички ние ползваме“, разказва Костадин Вълчев, старши експерт „Гори“ във WWF.
Различни животински видове в България са изложени на риск. Сред водещите заплахи за много популации са както бракониерството така и постепенното увреждане на техните местообитания и климатичните промени. Като природозащитна организация една от водещите мисии на WWF e да се грижи за опазването и възстановяването на дома на дивите животни у нас, голяма част от които обитават горите.
Едни от най-ценните местообитания са крайречните гори. Те са толкова богати на биоразнообразие, че често биват оприличавани на екваториалните джунгли. Запазената естествена крайречна растителност осигурява дом и храна за различни видове бозайници, птици, земноводни, влечуги и насекоми. Изсичането на гората унищожава дома на дивите животни, някои от които не могат да се адаптират към новите условия и загиват.
Всеки може да стане част от каузата на WWF да опази дома на дивите животни в България, като се включи в кампанията Общ дом. Общо бъдеще.
Вижте как на wwf.bg/koleda.
Три народни носии получи певческата група към пенсионерски клуб „Любен Каравелов“ в Бургас. Жестът бе направен от общинските съветници от групата на ГЕРБ – Ясен Проданов, адв. Елена Кокаларова и д-р Диян Господинов. Идеята за дарението се е зародила по време на посещение на двама от тях в пенсионерския клуб. „На тържеството по случай Бабинден се..
Планинските пътища в Сливенско са проходими при зимни условия, съобщават от Областно пътно управление. Няма затворени участъци от републиканската пътна мрежа. Затворен за зимата е общинския път Сливен – Селището – връх Българка. Общо 15 снегопочистващи машини работят на терен в областта. Навсякъде пътищата се опесъчават и обработват. Преминаването..
Безпроблемно, към момента, се извършва движението на територията на Ямболска област, няма населени места без ток и вода. Очаква се ситуацията да се усложни в късните вечерни часове и през нощта. Всички пътища от републиканската мрежа в Ямболска област са проходими при зимни условия. Никъде няма натрупана значителна снежна покривка, но заради..
Движението на товарни автомобили над 12 тона се ограничава по пътя Слънчев бряг - Обзор, съобщават от ОД на МВР Бургас. Там настилката ще се обработва за зимни условия. Там има силен снеговалеж и силен вятър, уточняват от АПИ. След това ще се пропускат единствено товарни автомобили с вериги.
Със свой указ президентът Румен Радев даде на Летище София името на Апостола на свободата Васил Левски, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Така официалното наименование на аеропорта става Летище "Васил Левски" - София. В края на миналата година от транспортното министерство съобщиха, че редица проучвания показват, че преименуването на..
Областният управител проф. Мария Нейкова изпрати искане до Министерство на регионалното развитие поземлен имот държавна собственост да бъде предоставен безвъзмездно на Община Созопол. Той е необходим за изграждане на техническа инфраструктура към проекта за нова автогара. Касае се за 1090 кв.м. с предназначение „за местен път“. Имотът е необходим..
Благотворителен концерт „Заедно за Радослав“ ще се проведе на 2-ри март от 18.00 часа в Културен дом НХК. На една сцена ще излязат някои от най-големите български звезди: Тони Димитрова, Любо Нейков, Ненчо Илчев, Руслан Мъйнов и Стефан Илчев. На Радослав ще помогнат и музикалните групи: Вокално студио „Сезони“, Гайдарски състав при СУ ,,Добри Чинтулов",..
Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и детска градина "Чайка",..
През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в..
Напусна ни изтъкнатият учител и културен деятел Рад к а Памукова. Нейната личност бе дълбоко свързана с културния живот на Бургас. До последния си дъх..