Бургаският университет „Проф.д-р Асен Златаров“ е част от научен консорциум, в който влизат 16 институции, сред тях и БАН. Висшето училище е част от националната програма „Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита“. Те представиха свои патентовани изобретения, като суперкондензатор, който захранва електромобилите, обясни зам.-ректорът проф. Ирена Марковска.
„Програмата включва три компонента - съхранение и преобразуване на възобновяема енергия. Вторият е електрически превозни средства и водородна мобилност. Третият е ефективни методи за улавяне и оползотворяване на въглероден диоксид.
По принцип патентоването е сложен процес, защото отнема много време. Преди да излезе научна публикация е хубаво ти да направиш усилие да си защитиш интелектуалната собственост. Имам вече 10-ина патента, които са излезли. Сега по последната програма сме защитили три патента в рамките на 3 години. Това е сравнително по-бързо.
Работата на нашия екип беше свързана със създаването на суперкондензатор. Предполагам знаете, че суперкондензаторите намират в последно време приложение в електромобилостроенето. Там се използват батерии и суперкондензатори. Допълват се взаимно, защото батериите издържат по-дълго време, а суперкондензаторите се зареждат за много кратко време. задържат статически заряд. “
Учените са успели да нанесат графеново покритие върху металните електроди. Какво представлява графенът:
„Графенът е един много интересен и иновативен материал. Той на практика представлява една равнинна мрежа от решетката на графита. Със сзздаването на такива материали навлизаме в света на нанотехнологиите.
Получаването на графен е доста трудна задача и наистина е огромно предизвикателство, само ще кажа, че в света има създадени научни институти за графен, а ние сами го създадохме.
В момента именно това е предизвикателството за няколко университета в България. Знам, че колегите от СУ и Химикотехнологичен и металургичен университет (ХТМУ) и БАН също работят. Използвайки сравнително безотровни технологии успяхме чрез комбинирано действие на електролиза и ултразвук да получим графен.
Другите ни усилия бяха насочени към създаването на електропроводима паста, а третата е създаване на диелектрик с много висока проницаемост. В крайна сметка на базата на всички тези елементи, които ние създадохме успяхме да разработим суперкондензатор в наши лабораторни условия.
От бургаския университет „Проф.д-р Асен Златаров“ бяхме два екипа, сравнително малки, но с доста добри резултати.
Вторият екип работи върху нова генерация биогоривни клетки, за генериране на електрическа енергия и биоремедиация. Събраха седиментни проби от защитена местност „Пода“, които се характеризират с условия за наличие на желаната метаболитна активност, т.е. без кислородно дишане.“
И още от научните открития и нанотехнологиите с бургаски акцент. Докато в началото компютрите са заемали площ на цяла стая, сега те са в джобни размери, но това се дължи на нанотехнологиите и иновациите, сподели заместник-ректорът Ирена Марковска. Пак за тях продължава разговора ни сега. По думите ѝ предстои да се използва иновативен начин за оцветяване на различните видове плоки, новост, върху която работят учените:
„Друго върху което се работи са възобновяемите източници. Очакваме нови предизвикателства.
Нашият екип работи и върху получаване на керамични пигменти, които са много важни в силикатната промишленост, защото така се оцветяват плочките. Идеята е да ги направим по-евтини, използвайки наши продукти, суровините да бъдат на достъпни цени, както и стабилността на цвета“, уточни още професор Ирена Марковска.
В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година . В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..
Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния план-прием за учебната 2025 – 2026 година. За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..
Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..
Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..
На 12 и 13 април Бургас отново ще бъде домакин на най-големия фестивал за LEGO роботика в света - FIRST® LEGO® League Challenge, който ще се проведе в Конгресния център и се организира от Център за творческо обучение и Община Бургас. Търси се енергична и вдъхновена група доброволци, с които събитието да стане незабравимо за всички участници и гости...
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави. Проект на нашите..
Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и НВО по математика в 4 и 7 клас. Платформата – www.izpita.com , е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин. Izpita е създадена от възпитаниците на..