„Като гледам как човеците напускат селата, за да се натъпчат в бетона, си мисля, че може би никой не ги е гонил на времето и от Рая, ами те са решили, че в него вече им е скучно...“ Така започва новата книга на Николай Илчевски „Пивница Щуро село“. Тя е част от трилогията за българското село, продължение на „Записки от селската кръчма“ и „Крадецът на слама“. В нея са събрани 82 истории.
След представянето в Бургас и преди срещата довечера от 18 часа в читалище „Месември 2015“ в Несебър, писателят, журналист и рекламен експерт гостува в студиото на БНР-Бургас.
След първата книга ме питаха кога ще има продължение, втората излезе през януари. Определят я като минорна и носталгична, но сега се връщам към хумора, защото всички ми казаха, че това е, което трябва на българина, за да укрепи своя оптимизъм, посочи той:
„Моите герои са стъпили на земята, не ги интересуват инфлационни и геополитически процеси. Те са у дома си с двата крака в чернозема и вярват, че България ще я бъде. Не може само да хленчим!“
Книгата съдържа разкази, в които смеха, мъдростта и обичта надмогват житейските несгоди, а селските веселия и случки дават на читателя друга гледна точка, за да се изправи срещу себе си и по-лесно да се справи с препятствията в живота.
Нареждат Николай Илчевски в литературната традиция до Чудомир, Йовков и Елин Пелин. Коментарът му:
„Сравненията са за сметка на този, който ги изрича. Аз се чувствам биографично и професионално свързан. Когато бях вестникар, имах ресор „селско стопанство“. Събирах образи, които тогава не можех да пусна в официалната преса пред 1989-та година. На мен ми е близък селския бит. Не знам дали съм биограф, но с тези три книги станах морален адвокат на тези хора.“
През 1992 г. излиза първата книга на Николай Илчевски "Десет приказки, които разтърсиха света". Следват "Ръководство за полово зрели безделници", "Коляното на стоножката", сборникът "500 патагонизма", "Хубавата Иванка", "Наръчник на щастливия землянин".
Бургас е град на славянската поезия и слово до края на май. XIX-тото издание на Международния литературен фестивал „Свято слово“ събра автори от шест държави. „Поезията винаги е имала нужда от празници. Тя самата носи в себе си празничност в себе си. Бургас винаги е бил град на поетите –на Христо Фотев, на Петя Дубарова, на Недялко..
С пълни зали и при голям интерес от страна на взискателната детска публика и творци от други трупи премина участието на Държавен куклен театър – Бургас в 16-ото издание на престижния Международен театрален фестивал в турския град Ескишехир. Бургаската трупа се включи с две представления на постановката „Сливи за смет“ по популярната българска народни..
Благотворително културно събитие под надслов „Надежда в кичурче – светлина за детството“ ще се проведе на 31 май (събота), от 11:30 до 16:30 часа, в района до Пантеона в Бургас. Организатор е Лайънс клуб „Виа Понтика“ – Бургас, със съдействието на Община Бургас. Инициативата насърчава дарения на коса за изработка на перуки за деца, подложени на..
Симфоничният оркестър – Сливен ще представи втори камерен концерт за сезона. Събитието е част от сътрудничеството с Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ и ще се състои днес (28 май) от 18:30 ч. в галерия „Нова“. Флейтистката Рая Радушева и китаристът Найден Дойнов ще изпълнят програма, която обхваща произведения от различни епохи –..
Концертът „Шедьоври от Владигеров и Гершуин“ гостува на 29-ти май в Поморие. Той включва както емблематични, така и рядко изпълнявани творби за пиано и цигулка от композиторите Панчо Владигеров и Джордж Гершуин. На пианото публиката ще чуе бургазлийката Мартина Табакова, а на цигулката - Зорница Иларионова. Ще прозвучат любими пиеси като..
Седем концертни вечери, множество гостуващи музиканти от България и чужбина, два биг бенда, симфониета, проекти за деца и солидно международно участие ще предложи фестивалът „Джаз в Бургас“ тази година. Юлските дати са 17, 18 и 19 юли, а през август джаз концертите ще се състоят на 14, 15, 16 и 17. Всички събития ще се проведат на открито – в двора..
„Царицата на чардаша“ от Имре Калман ще бъде представена отново на сцената на Държавната опера в Бургас. Четвъртото представление на популярната оперета ще се състои на 29 май, четвъртък, от 19:00 часа. Постановката е режисирана от проф. д-р Александър Текелиев, диригент е Иван Кожухаров, сценографията е на Иван Токаджиев, костюмите – на Яна Дворецка,..
Камелия Елкенева от Бургас спечели голямата награда на Международния литературен конкурс „Вълшебното перо“, организиран от Българското неделно училище..
Късометражният филм „Това, което остава“ на режисьора Димитрис Георгиев ще бъде представен с гала премиера в Бургас на 1 юни от 17:00 ч. в Културен дом..
Концертът „Шедьоври от Владигеров и Гершуин“ гостува на 29-ти май в Поморие. Той включва както емблематични, така и рядко изпълнявани творби за пиано и..