Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В УМБАЛ Бургас спасиха дете със заседнал в трахеята зъб

В Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ Бургас спасиха 11-годишно момче със заседнал зъб между трахеята и десния бронх. Направена е спешна и трудна операция, по време на която зъбът е изваден. Два дни детето прекарва в реанимация, но вече е извън опасност и се възстановява.

Случаят е много рядък, тъй като момчето е живяло така близо две седмици.То е аспирирало зъба по врем е на сън. „Легна си с разклатен зъб, на сутринта зъба го нямаше. Закашля се, решихме, че го е глътнал и ще излезе по естествен път. Ходеше на училище, на плуване, в началото не показа, че има някакъв проблем“, разказа майката на момчето.

След известно време синът й започва да вдига температура, лекуван е с антибиотици, но температурата продължава. Личният лекар назначава рентгеново изследване и на снимката се вижда зъбът. От него се е развила инфекция на дихателните пътища, което обяснява повишената температура. Момчето е прието по спешност, операцията е извършена почти веднага от УНГ-специалистите доц. д-р Даниел Петков, д-р Ивайло Илиев и анестезиолога д-р Антон Григоров. „Трябваше да се действа бързо, защото имаше реален риск от фатален край. Зъбът можеше да запуши дихателните пътища, да доведе до невъзможност да си поеме въздух“, разказа д-р Цветелина Григорова от Клиниката по УНГ болести.

Операцията изисква майсторство и поставя на голямо изпитание целия екип. Дори специален инструмент трудно захваща хлъзгавия зъб. Още повече, че това се случва през тръбата, с която детето е интубирано и тя трябва да се извади и постави наново няколко пъти. „По време на екстракцията има много големи рискове, тъй като чуждото тяло е много голямо и трябва да се екстрахира сравнително бързо, тъй като запушва трахеята и ларинкса по време на екстракция и също може да се стигне до фатален край“, коментира пред БНР Бургас доц. д-р Даниел Петков.


Операцията травмира трахеята, гласните връзки и дихателните пътища. "Интервенцията продължи по-дълго време от обичайното, тъй като тези чужди тела са трудни за екстракция. Трябва много по-вниматално да се борави, самата операция продължи около 40 минути“, посочи д-р Петков. 

Детето остава 48 часа в реанимация, към момента е добре и се възстановява. 



Благодарна съм на всички лекари в УМБАЛ Бургас, които спасиха сина ми. Имаме прекрасни специалисти, които за съжаление работят при трудни условия. Нямам думи да им благодаря, а на всички бургазлии искам да кажа, че трябва да ценим факта, че имаме къде да получим адекватна спешна и животоспасяваща помощ“, сподели майката на детето Елка Далчева.

Повече чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В община Несебър стартира процедура за предоставяне на иновативни здравно-социални услуги

Приключи  изпълнението на Проект „Грижа в дома в община Несебър“ по Процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, на Програмата „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. За да не се допусне прекъсване на предоставяните здравно-социални услуги на най-уязвимите групи, стартира проект с насоченост към нуждаещи се самотно живеещи..

публикувано на 08.01.25 в 16:28

Увеличават се болните от грип в Ямболска област

Увеличават се болните от грип и респираторни инфекции в Ямболска област. Засегнати са най- вече децата  до 4 години, най-ниска е заболеваемостта при възрастните над 65 години, отчитат от Регионалната здравна инспекция.  Скок на случаите е отбелязан още през първата седмица на годината, подчерта директорът на РЗИ д-р Радостина Калчева:..

публикувано на 07.01.25 в 16:22

Д-р Петко Желязков: Има дисбаланс в проектобюджета за здраве

Личните лекари настояват бюджетът за доболничната помощ да бъде повишен най-малко с индекса на потребителските цени . Според съсловната организация част от изследванията и дейностите, заложени за болниците могат да се извършват от специалисти в първичната медицинска помощ.  В началото на януари личните лекари не знаят с какъв бюджет ще..

публикувано на 07.01.25 в 14:44

Ревматологията в УМБАЛ Бургас вече има специализирани комисии за всички диагнози

Отделението по ревматология в УМБАЛ Бургас вече има всички специализирани комисии, които издават и продължават протоколи на пациенти, които се лекуват с биологична терапия по НЗОК в извънболнична помощ, съобщиха от здравното заведение.  От април 2024 отделението издава протоколи за скъпоструващото лечение при ревматоиден артрит,..

публикувано на 06.01.25 в 14:30

Акушерката, заснета да танцува с новородено заяви, че съжалява

Акушерката, която бе заснета във видеоклип да танцува с едно от новородените в родилно отделение на сливенската болница "Д-р Иван Селимински", заяви, че съжалява за постъпката си. В същия момент пред болницата семейство твърдеше, че едно от децата в скандалния видеоклип е тяхно внуче. От болницата отрекоха това и поискаха да се спрат манипулациите на..

публикувано на 05.01.25 в 12:35

Проф. Кантарджиев: Още няма рязък скок на случаите на грип

В Европа случаите на сезонен грип растат. Преобладава грип А . Около 70 на сто от случаите на този грип А са на пандемичния за 2009 г. свински грип. Това обясни пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Още няма рязко увеличаване на случаите на грип и остри респираторни..

публикувано на 02.01.25 в 11:26

В ямболската болница са приети петима пациени след използване на пиратки

Петима пострадали от неправилно използване на пиротехнически средства са приети в областната болница в Ямбол през първият ден на новата година. С ампутирани пръсти е дете, а 30-годишен мъж е настанен в хирургичното отделение Дете на 7 години е транспортирано по спешност в столичната болница "Пирогов" за извършване на пластична операция, в..

публикувано на 01.01.25 в 22:48