Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подмяната на старите печки противопостави "Възраждане" и община Бургас

| обновено на 07.12.22 в 14:32
Снимка: Аделина Ангелова

Подмяната на старите отоплителни уреди с нови, екосъобразни, противопостави партия "Възраждане" и община Бургас. Според първите фирма, която изпълнява проекта иска допълнително пари от граждани и ще сезират ОЛАФ за злоупотреби. Според общината проблем няма, няма и сигнали за нередности и става въпрос за объркване на програмите, които всъщност са две и са с различен обхват.

Според депутата от партия „Възраждане“ Цончо Ганев в кв. „Долно Езерово“ има хора, които студуват, защото не могат да отделят между 300 и 600 лв., за да заплатят на фирмата-изпълнител по проекта за монтирането на димоотводни тръби и това бил рекет.

„Веднъж от фирмата казват, че нямат въпросните тръби, а после, че могат да ги монтират срещу съответната сума. Това е рекет и отговорността е на община Бургас. Ние ще сезираме ОЛАФ за злоупотреба с европари“, каза Ганев.

Община Бургас работи по две програми за подмяна на стари отоплителни уреди с нови, щадящи околната среща. По този, финансиран по ОП „Околна среда“, е допустимо изграждането на пелетни инсталации и климатици и е с обхват кв „Долно Езерово“ и „Меден Рудник“. Другият, който е по програма „Лайф+“ е с различен обхват и не включва кв „Долно Езерово“. Допустима е доставката и монтирането, а изграждане на пелетни инсталации и приспособяване на стари са недопустими дейности.

 „За всички пелетни камини са описани какво се покрива от проекта, но има и такива, които не са включени и гражданите трябва да си ги заплатят и затова някои казват, че са платили 300, 400 или 600 лв“, обясни зам-кметът Весна Балтина.

По първия проект имало известно забавяне като остават 183 бр. уреди да бъдат монтирани като по 106 от тях се работи приоритетно с доставка и монтаж.

Балтина допълни, че гражданите сами заявили кога да им бъдат доставени и монтирани уредите, преди или след отоплителния сезон.

В община Бургас сигнали не са постъпвали, но от там са готови на диалог с всеки, който има въпроси.


По публикацията работи: Калина Енчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Затварят за два месеца част от улица в промишлена зона „Юг – Запад“

От 9 часа на 9 септември /вторник/ за два месеца се затваря за движение на автомобили вътрешна улица в промишлена зона "Юг - Запад" в участъка от ул. "Търговска" до път I-9 Бургас – Малко Търново, съобщават от общината.  Причината е изпълнение на  строително-монтажни работи за обект: „Изграждане на улици и техническа инфраструктура в границите..

публикувано на 07.09.25 в 16:00

Приключват археологическите разкопки край Ямбол

Приключват археологическите разкопки в местността „Червен баир“ край Ямбол. Проучени са три надгробни могили от различни епохи. Разкопките в района на бившето военно поделение започнаха през пролетта, обясни д-р Тодор Вълчев от Регионалния исторически музей в Ямбол. „През месец май проучихме една надгробна могила, която се отнася към тракийската..

публикувано на 07.09.25 в 14:00

Контролът на средната скорост от 7 септември в 22 точки

Прилагането на секционен контрол за измерване на средната скорост на движение по определени участъци от републиканската пътна мрежа започва от днес. Мярката бе сред разписаните от държавата за ефективен контрол в подкрепа на пътната безопасност.  Чрез камери в началото и в края на всеки участък ще се отчита времето, за което едно превозно..

публикувано на 07.09.25 в 07:00

Съвместно учение "Аспарух 2025" ще тества морско спасяване в Бургас

Пристанище Бургас ще бъде домакин на съвместното учение „Аспарух 2025“, насочено към действия при морски аварийно-спасителни операции. Сценарият ще се разиграе на 9 септември от 9:00 ч. на 7-мо корабно място. Ще бъдат проиграни сценарии за спасяване на бедстващи хора в открито море и овладяване на последствията от морски инцидент. Учението се..

публикувано на 06.09.25 в 17:00

Камено отбеляза 140 години от Съединението

Камено отбеляза 140-та годишнина от Съединението на България.  Празникът започна със света литургия в храм „Свети Георги Победоносец“. След това литийно шествие събра жителите и гостите на града и ги поведе към централния площад, където беше отслужен молебен за здраве и благоденствие. „Нека заедно си припомним истинския смисъл на думите..

публикувано на 06.09.25 в 16:00

Кметът Николов: „Ключовата дума за завета на Съединението е единство“

Кметът на Бургас Димитър Николов поздрави жителите на общината по повод Деня на Съединението. Той подчерта, че датата 6 септември 1885 г. остава сред най-светлите страници в българската история. „На 6 септември 1885 година нашите предци извършват едно героично дело, с което недвусмислено показват, че българският народ няма да се примири с..

публикувано на 06.09.25 в 15:30

Патриарх Даниил за Съединението: Народът е бил сам с Бога. И е успял

На днешния ден преди 140 години е извършено дело велико и дело народно, каза патриарх Даниил, който отслужи патриаршеска света литургия в черквата "Свети Николай Мирликийски" в брезнишкото село Ребро.  Поводът бе днешния християнски празник, известен в православния календар като Чудото на архангел Михаил. В проповедта си главата на БПЦ говори и за..

публикувано на 06.09.25 в 15:00