Има хора дошли на този свят с мисия. Те осветяват пътя ни, осмислят дните ни и правят живота по-добър. Какво може да те накара да отдадеш цялата си енергия в строителството и възстановяването на храмове? Какво си открил в тях, за да тръгне в такава изцеляваща посока живота ти?
Турхут Исмаил е етнически мюсюлманин, който строи, укрепва и реставрира църкви. Турхут Исмаил беше номиниран в кампанията на БНР за Будител на 2022г. Мечтата му е да съгради храм върху мост. Дори вече има готов проект. Докато сбъдне мечтата си, обаче, работи по възстановяването на възрожденските църкви в котленския Балкан. Видях силата на храма, казва Турхут Исмаил.
„В храма, човекът има страх от Бога, по-морален става. Без храм държава няма. Хора са ме питали: „Добре де, вашите мюсюлмани не те ли упрекват, че ги възстановяваш?“. Не, вярващият човек уважава другия вярващ. По-скоро уважение може да няма между атеиста и вярващия“.
И така вече 11 години Турхут Исмаил, който е строителен предприемач, работи по възстановяването на стари християнски храмове в малките села в Странджа и котленския Балкан. Участвал е в реставрирането на 14 православни, както и на една католическа църква. Бог е един, казва Турхут и повтаря максимата, която го води. А тя е не е важно на кого се кланяш, а какви дела вършиш.
"Реставрацията, консервация и възстановяването на църква е по-сложната част. Тук не трябва да се допусне да рухне този храм. А и ако църквата е строена от Кольо Фичето или Уста Генчо, като влезе мирянина трябва да си помисли, че току що Кольо Фичето е излязъл."
Близо 200-годишна възрожденска църква в котленското село Катунище укрепва и възстановява строителният предприемач Турхут Исмаил от карнобатското село Искра. Това е 15-ият храм, който той спасява от разрушаване. Вече 11 години благодетелят работи по реставрацията и съграждането на малки църкви в Странджа и котленския Балкан.
30 хиляди лева е осигурила Сливенската митрополия за укрепването на малката църква „Света Троица“ в села Катунище. Храмът е построен през 1830 година и е в много тежко състояние. С аварийния ремонт се захваща Турхут Исмаил:
„Сега, преди зимата, просто правим аварийно укрепване да не се случва голямата беда. Пък живот и здраве вече напролет ще продължим със същинската реставрация“
И докато подрежда задачите си, а сред тях и реставрирането и изографисването на две църкви в Лозарево и Сунгурларе Турхут вече работи по своя проект наречен мечта. Я тя е да остави на хората в село Венец храм. Той ще носи името на „Свети Трифон“, който е много почитан в този лозарски район
Три традиционни гозби от ромската кухня ще бъдат демонстрирани в етнографската кухня на Бургаския музей на 21, 22 и 23 май. Жени от село Русокастро, добре познати от археологическите проучвания край едноименното средновековно селище, ще покажат тънкости в приготвянето на сезонни ястия. Посетителите ще имат възможност да опитат „рибник без риба“ със..
Община Болярово е на второ място в област Ямбол по прозрачност на предоставяната информация, според оценката на Програма „Достъп до информация“ (ПДИ) за 2024 г. Първо място заема Община Тунджа. Между 1 март и 29 април 2024 г. екип на ПДИ е разгледал и оценил интернет страниците на 560 административни структури в България, включително общини и различни..
След години на спад, през 2024 г. населението на област Бургас отчита ръст от над 4 400 души и достига 388 919. Това поставя региона на четвърто място в страната по брой жители след София, Пловдив и Варна. Най-многолюдната община остава Бургас с над 189 000 души – близо половината от населението на областта, става ясно от данните представени от..
Инвестиции в по-добра инфраструктура с цел сигурност на пътя, както и инвестиции в полза на младите хора за преодоляване на демографската криза са сред важните акценти в бюджета за тази година. Общинските съветници започнаха разглеждането на проекта за бюджет на община Бургас. Проектът бе представен от заместник-кмета с ресор "Бюджет и финанси"..
Бургазлийката Мирослава Коларова има нужда от подкрепа, за да се възстанови от операция на коляното. След усложнения, 5 месеца на изследвания при различни специалисти става ясно, че и е необходима скъпоструваща терапия, но тя не се поема от Здравната каса. Мирослава организира благотворителна изложба на своите картини, фотографии и..
Над 563 милиона лева е рамката на проектобюджетът на Община Бургас за тази година. Финансовият документ ще бъде гласуван на заседание на Общинския съвет днес. Местният парламент се събира в 9 часа в Дома на НХК. Проектът на бюджет бе представен с обществено обсъждане и разгледан в комисиите към местния парламент, където бяха поставени доста..
Язовирът в село Малко Шарково е пълен между 60% и 70%, а останалите микроязовири на територията на община Болярово също са в стабилно състояние. Водните съоръжения се поддържат регулярно, с извършване на ежегодни ремонти и ежеседмичен мониторинг на преливниците, съобщи кметът Христо Христов. Дъждът на Гергьовден, който е бил между 30 и 40 литра на..
Протест срещу въвеждането на еврото у нас блокира централен булевард в Бургас този следобед. Близо 100 души изтъкнаха патриотични, икономически и..
В хилядолетния митрополитски храм "Света София", четирима митрополити – Сливенският Арсений, Пловдивският Николай, Старозагорският Киприян и..
Бургазлийката Мирослава Коларова има нужда от подкрепа, за да се възстанови от операция на коляното. След усложнения, 5 месеца на изследвания при..