Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Бургас предстои Етнографската експозиция да се върне на ул."Славянска"

Снимка: Свобода Атанасова

Започна подготовката по преместването на Етнографската експозиция от ул. „Княз Александър Батенберг“, към старото ѝ място на улица „Славянска“. Това наложи музеят да затвори врати за индивидуални посетители още през ноември, но не и за групови посещения по предварителна заявка. Припомням набързо, че  сградата на Етнографския музей е най-старата в Бургас и единствената запазена в така наречения Цариградски стил. За последно е реставрирана в периода 1976 – 1981 г. Именно тогава в къщата, която е била преди това училище и хотел, е настанена етнографската експозиция. Днес Бракаловата къща е обявена за паметник на културата. Ремонтът, който се изпълнява в рамките на проект „Път на културно-историческите ценности през вековете – изпълнение на консервационно – реставрационни дейности в сградата и прилежащото дворно пространство и изграждане на Улица на занаятите“, се реализира с финансовата подкрепа на Опреративна програма „Региони в растеж 2014-2020“ и Фонд за градско развитие, обясни главният уредник на Етнографската експозиция Пламена Кирова:



„Не е лесно да се организира едно преместване. Всички ни питат кога ще се премести музеят на старото си място. Моят любим отговор е, че ще се разбере когато се върнем на улица „Славянска“. Много ни се иска този път отварянето на обновената сграда на Етнографсата експозиция на РИМ Бургас да се превърне в един голям и хубав празник. 



Има няколко нови неща. Построи се масивна сграда  в двора за кафене. Направиха се фондохранилища, това са две помещения. Другото ново в двора е, че колегите реставратори, една част от тях получиха реставрационни ателиета, надявам се да се възползваме от тази им услуга и да реставрират и наши неща. Всеки иска да има една нова и хубава сграда. 

Ние също си чакахме дълго време и двете помещения, които се превърнаха във фондохранилище.  Понапълнили сме го, но всеки, който иска да дарява може да направи това. 

Музеят беше временно преместен през май 2021 година, въпреки това последните две години бяха много успешни за нас“ сподели още Пламена Кирова.


Росица Топалова, уредник в отдел „Етнография“ на бургаския музей сподели, че преместването на един музей е доста специфична дейност и колкото отдалеч да изглежда, че това е лесно, въобще не е така. Има и експонати, които се реставрират в момента, сподели тя:


„Хората си представят само това, което са виждали в експозицията. Нашите фондове са изключително богати, като говорим за 10 000 експоната. Всеки един от тях си върви със съответната документация, а самият експонат трябва да бъде сложен на точното място.  По този начин ще бъде най-добре съхранен, както и лесен за откриване. Това създава трудности, а това вече сме го правили веднъж с временното преместване, предстои ни още веднъж да се случи. 
Акцентът отново пада върху традиционните облекла, защото всеки знае, че бургаският музей има най-богатата в Югоизточна България колекция от такива облекла, както и носии, свързани с обреди и обичаи. 

Новото ще бъде - представянето на занаятите в Бургаско. Новото пространство ще дава ред, всичко ще бъде подредено. Продължават и даренията. 

Много се надявам следващата година да донесе здраве, да е светла, спокойна и добра за всички. Както за нашата етнографска експозиция, за бургаския музей,  за хората, които ни посещават, изобщо за всички“, сподели още Росица Топалова.

Снимки: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Остров "Св. Анастасия" очаква гости и през зимата

 Остров "Света Анастасия" ще приема гости и през зимата.Причината е проявен интерес от страна на туристи, съобщиха от община Бургас.Първото зимно пътешествие ще бъде на 7 декември.  Корабчето ще отпътува в 13,30 часа от Магазия 1.   Очаква се най-много хора да посетят острова около коледните и новогодишни празници. Корабчето ще пътува при..

публикувано на 30.11.24 в 12:34

Днес е Андреевден

Православната църква почита днес  Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи.  В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..

публикувано на 30.11.24 в 08:21

Засаждат 2 000 фиданки край Българово днес

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 30.11.24 в 08:11

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..

публикувано на 29.11.24 в 15:17

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05