Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Случаят с Гъбката – скандали или една несъвършена Наредба?

| обновено на 04.01.23 в 14:29


Случаят с една от емблемите на Бургас – Гъбката за пореден път постави въпроса доколко добра е Наредбата, чрез която се разпределят преместваемите обекти в Бургас. Към момента това не се случва с конкурс, а на принципа „първи по време, първи по право“. От Общината разпространиха становище, че Гъбката ще остане в същия си вид и параметри на същото място.

Около 250 000 лв. е инвестирал Рауф Сабах, който стопанисва Гъбката в последните 20 години. До момента е изпълнявал стриктно договорните си и финансови отношения към Общината. Според настоящите условия на Наредба за преместваемите обекти, всеки, който иска да стопанисва подобен обект трябва да заяви това първи. Заради това желаещите се редят предварително на опашка, за да изготвят списък, според който ще влизат и дават документите си при директора на съответната Териториална дирекция. С изненада Рауф Сабах установява, че тази година има хора, които искат да променят наложената до момента практика.

„На 03.01 трябваше да започне да влизаме в Общината и да дадем документите си по реда, по който сме писани. Бях изненадан, че на вратата имаше три здрави момчета, които въвеждаха техен ред. Започнаха с грубо отношение. Имах предварително информация, че ще се дават документи и за мой обект. Казах им да следват реда. Имаше над 60 души, които бяха чакали там, сред които и възрастни хора. Започнаха обиди и заплахи. Намеси се директорът на ТД „Зора“. Надявах се, че ще въведе ред. За съжаление ни помоли да излезем от стаята и ние го направихме. За моя изненада той ги покани тях, които не бяха наред. Това е абсолютно недопустимо да се случва в сградата на Общината, пред очите на директора,“ разказа той.  

Сабах посочи, че не познава другите претенденти за Гъбката. За случая се е обърнал към полицията с молба да извършат проверка. „Ще им търся съдебна отговорност. Не може да обиждаш и заплашваш по този начин. Не знам коя е фирмата, тя е регистрирана преди няколко месеца, няма никаква дейност“, допълни той.

Въпреки конкретния случай, оказва се, че в Бургас този вид бизнес не е особено привлекателен. Сабах посочи, че в града има десетки подобни обекти, към които обаче никой няма интерес. Освен Гъбката, той стопанисва още няколко подобни в Бургас.

„За съжаление имам огромни проблеми с Община Бургас. Дори в един случай имаше заведени дела, спечелени във Върховен съд в наш интерес, но Община Бургас не изпълнява нарежданията на съда. Имам над 6 обекта, които в момента не работят заради тяхното отношение“, посочи Сабах.

Според него, самата процедура по разпределяне на преместваемите обекти е некоректна спрямо бизнеса, който се заминава с тази дейност. „Това е огромно унижение за хората, да чакат 3 дни на студа, за да дадеш заявление. Блъскат се хората, случват се неща, които са абсолютно нередни. Няма сигурност за бизнеса и за инвестициите в този град. Щом плащаш и желаеш да работиш, да те оставят да работиш. Тази Наредба трябва да бъде променена. Трябва да има ред само на свободни позиции, които никой не ги е взел. Сега критерии няма. Във всеки район има един като дилър. Той разпределя самите обекти. Корупция отвсякъде“, допълни Сабах.  

Потърсихме коментар и от Община Бургас. Те отказаха да отговорят на наши въпроси и се позоваха на официалната си позиция:

„Във връзка с появили се инсинуации, Община Бургас заявява, че Гъбка в Морската градина е имало и ще има. Обектът е там от десетилетия. Но той никога не е завеждан документално като общинска собственост. Именно, за да остане на мястото си, Община Бургас е дала възможност да се наема земята под Гъбката. Въпреки че е на територията на Морската градина.

Наемателите на тази площ са се сменяли през годините, но никой не е посягал на Гъбката. На 28 февруари изтича срокът на разрешителното за стопанисване. Така че на комисията по чл. 56 предстои да реши дали там ще работи същият или нов наемател. Тя е съставена от общински съветници и общински служители. При хипотезата, че бъде избран нов наемател, а старият  реши да премести сегашната Гъбка, в новия договор ще бъде заложено изискване там да бъде поставен обект с абсолютно същия вид и параметри“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възстановено е движението по АМ "Тракия", както и по пътя Бургас - Варна /ОБНОВЕНА/

Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход  „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..

обновено на 19.02.25 в 17:28
снимката е илюстративна

Затварят за три месеца бургаската улица „Св. Патриарх Евтимий“

За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От 20.02.2025 г. (четвъртък) до 20.05.2025 г. (вторник), се въвежда временна организация на движението в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.

публикувано на 19.02.25 в 17:00

Платеното паркиране ще стане ли 2 лева на час в Бургас

По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на Пламен Димитров, управител на Общинско предприятие „Транспорт“. По думите му новата цена за платено паркиране ще ограничи автомобилния поток и ще освободи паркоместа. Според Мартин Кръстев от ПП-ДБ,..

обновено на 19.02.25 в 16:37

2 лева за синя и зелена зона в Бургас - дебати преди сесията /ОБНОВЕНА/

Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари.  Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..

обновено на 19.02.25 в 15:34

Дървена ваканция за учениците от Созопол, Приморско и поморийските села /ОБНОВЕНА/

Заради усложнената метеорологична обстановка и очакваните ниски температури, 19, 20 и 21 февруари 2025 г ще бъдат неучебни за всички училища и детски градини на територията на община Поморие, с изключение на тези в Поморие и Ахелой. Това обяви със своя заповед кметът  Иван Алексиев.  Целта е запазване живота и здравето на учениците от училищата и..

обновено на 19.02.25 в 14:17

Отворен е пътят Рудник-Брястовец /ОБНОВЕНА/

Обстановката на територията на община Бургас е нормална. Всички пътища са отворени и проходими при зимни условия, съобщават от Общината.  Снегопочистващата техника е на терен и остава в готовност да реагира при необходимост.  Градският транспорт се движи без затруднения и по разписание. За днес е обявен предупредителен оранжев код за опасно ниски..

обновено на 19.02.25 в 13:50

Бургас почете паметта на Апостола на свободата (СНИМКИ И ВИДЕО)

Бургас се преклони пред паметта на Васил Левски , 152 години след неговата гибел . Заупокойна молитва бе отслужена от бургаското духовенство. Проведен бе и военен ритуал от представителни части от гарнизон Бургас.  Десетки граждани, общественици, представители на институции, организации и политици отрупаха с венци и цветя..

публикувано на 19.02.25 в 13:23