Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

7-годишният Теодор Стоянов спаси Светия кръст във водите на водопада Докузак /СНИМКИ И ВИДЕО/


7-годишният Теодор Стоянов спаси Светия кръст във водите на водопада Докузак край странджанското село Стоилово. В ритуала, организиран от община Малко Търново за Богоявление, се включиха общо 11 смелчаци.


„Пожелавам здраве и късмет“, каза най-малкият участник в надпреварата. Първокласникът днес е освободен от училище за празника. Той скача за втора поредна година, като миналата кръста извади негов съименик.


Веднага след това се състоя традиционното за празника мъжко хоро във водопада. Под звуците на гайда, тъпан и народни песни, във водите нагазиха и ученици, и възрастни.


„Всичко се прави за здраве. Усещането е уникално“, сподели малкотърновец.

„За първи път скачам. Водата не е студена. Нека всички са живи и здрави“, каза 15-годишен ученик, който също бе част от мъжкото хоро.

Пред присъстващите на водопада молитва за освещаване на водата прочете енорийският свещеник Серафим.


„Всичко правим с много настроение. Това е една традиция, която наистина трябва да се спазва. Има и малки деца, това е смисълът да го предаваме на младите и те да предават по-късно. Честит празник на имениците, нека имаме отворени сърца и със смирение и любов посрещнем празниците“, каза кметът Илиян Янчев.

Хвърлянето на кръста във водопада Докузак датира от десетина години. Преди това се е правило на Малкия врис в града, но местните считат, че по-автентично и тържествено е в гората на водопада.


„Винаги участвам в тия ритуали, може би от над 30 години. Във всички обичаи. Така го чувствам, не мога да го обясня, от самодейците в читалището, от родителите си ми е останало, това ми е в кръвта. Доколкото мога го предавам на младите“, сподели Стоян Крушков.

По-рано в храм „Успение Богородично“ в М. Търново се състоя велик Богоявленски водосвет. На празничната литургия там присъстваха кметът Илиян Янчев, общински съветници и много местни жители и гости на пограничния град.




Повече за празника в община М. Търново чуйте в звуковия файл:

Вижте и видео от мъжкото хоро във водопад Докузак:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургас за десети път се включи в световния Park(ing) Day

Бургас е сред градовете, които за десета поредна година участват в глобалната инициатива Park(ing) Day. Под мотото „Паркирай въображение, а не коли“ събитието превърна на 19 септември две паркоместа на ул. „Константин Фотинов“ в зелено и творческо пространство. Програмата започна с гимнастика за добро настроение, последвана от интернационална..

публикувано на 19.09.25 в 12:30

Кметът на Несебър бе обявен за почетен гражданин на хилядолетния град

Общинският съвет на Несебър гласува днес кметът Николай Димитров да бъде обявен за почетен гражданин на хилядолетния град. Предложението е на инициативен комитет и е внесено от председателя на Общинския съвет Върбан Кръстев. Решението кметът Николай Димитров да се нареди сред почетните граждани на Несебър бе взето с 14 гласа "за" и 5 "против"..

публикувано на 19.09.25 в 12:00

Нов ред за домашни ракия и вино

Всяко домакинство да може да произвежда до 30 литра ракия и до 500 литра вино годишно. Това предвиждат законови промени, публикувани за обществено обсъждане. Според проекта алкохол за лично ползване ще може да се прави само от собствено произведена суровина, което означава, че вече няма да е възможно купуването на плодове от пазара с цел дестилация...

публикувано на 19.09.25 в 11:30

Затруднения при купуването на винетки и маршрутни карти на 23 септември

На 23 септември (вторник) от 20:00 ч. до 1:00 ч. на 24 септември (сряда), както и на 24 септември от 20:00 ч. до 1:00 ч. на 25 септември (четвъртък) ще бъдат извършвани дейности по актуализация на електронната система за събиране на пътни такси.  При изпълнението им са възможни затруднения при купуването на винетки и маршрутни карти.  В тази връзка..

публикувано на 19.09.25 в 11:00

„Ние, потребителите“ със съвети за инвестиция в дълготрайни продукти за бита

Покрай предстоящото влизане на България в еврозоната ежедневно се говори как и къде може да обменим спестени левове в брой.  От онлайн платформата „Ние, потребителите“ насочват фокуса в друг аспект, а именно дали не може да се инвестира в по-дълготрайни продукти за бита, които така или иначе ще ни потрябват. Габриела Руменова от..

публикувано на 19.09.25 в 10:00
снимката е илюстративна

Ограничено е движението по АМ „Тракия“ при мост Кермен в посока София

В участък от автомагистрала „Тракия“ между км 260 и км 262, в района на мост Кермен в посока София, е въведено ограничение на движението в активната и изпреварващата лента. Причината е ремонт на дилатационна фуга. До 13 часа трафикът преминава в аварийната лента и се регулира с пътни знаци. От Агенция „Пътна инфраструктура“ призовават водачите да..

публикувано на 19.09.25 в 09:45

Бургас отбелязва Световния ден за борба с болестта на Алцхаймер със специално събитие на пл. "Тройката"

Домашният Социален Патронаж и Дневният център за хора с деменция „Грижовник“ организират специално събитие по повод Световния ден за борба с болестта на Алцхаймер – 21 септември. Проявата е посветена на хората с деменция и техните близки, съобщи управителят на социалните услуги Валентина Станкова: "Решихме да покажем на..

публикувано на 19.09.25 в 08:30