Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Босилково – как се живее без автобус до големия град

Превозвачи: Линиите са губещи, не можем да ги поддържаме без държавни субсидии  

Снимката е илюстративна
Снимка: Фейсбук, община Сунгурларе

Малки населени места в Бургаски регион са без обществен транспорт до общинския и областния център. Местните разчитат на хора с лични автомобили, за да си купят лекарства или да свършат административна работа в големия град. Едно от откъснатите от света селища е сунгурларското  село Босилково. 

Там живеят 60 души, предимно възрастни хора. Селото се намира на 29 км от общинския център Сунгурларе, но от година автобус до там няма. Хората са без обществен транспорт и до съседния голям град Карнобат, както и до областния Бургас.

„До жп-линията до Ведрово, ако искаме до Бургас да отидем влакът е в 9 часа. Тръгваме пеш 3 км. Или хващаме кола. Но автобус абсолютно нямаме“

Кметският наместник Албена Момчева разказва и за още един проблем, който ги мъчи – липсата на личен лекар в селото. Купуването на лекарства обикновено е в обща поръчка:

„Някой като тръгне до Карнобат или до Бургас, така. Рецептурните книжки ги даваме в Прилеп, там има медицинска сестра, тя ни ги оправя. Един човек работи там. Кой както може се оправя"


В съседната община Карнобат няма селища без обществен транспорт, но в някои, автобуси идват рядко. От общината признават, че на последната обществена поръчка за избор на превозвач до слабо населените места се е явила само една фирма.

Ние имаме 30 населени места, но тези линии са изключително нерентабилни, защото освен шофьорът пътуват един или двама пътници. Аз разбирам и транспортните фирми, защото тия автобуси не горят вода, те трябва да покрият разходите, но не могат.  Транспортната ни услуга не е с най-добро качество. Все пак тия хора трябва да имат възможност поне веднъж да дойдат до града да си купят лекарства и онова, което го няма в селото“, казва кметът Георги Димитров. 

От транспортния бранш казват, че могат да поддържат губещи курсове в малките населени места, само при гарантирано субсидиране от държавата. Според Румен Христов от превозвача М-Бус за първи път от 10 години насам държавата е покрила 90% от загубите им по линии в слабо населени райони. Предишни години, по думите му, недофинансирането от страна на държавата е достигало до  50-60%.

„Ако общините тръгнат да обявяват поръчки за допълнителни линии, без да има гарантирано финансиране от държавата, то от превозвачите няма да има никакъв интерес, защото това автоматично би означавало, че ние ще увеличим загубите си. Надявам се държавата да е осъзнала вече ролята си да осигурява минимално транспортно обслужване на всички български граждани, където и да живеят те“, посочва Христов.  

А в село Босилково не знаят защо нямат автобус, знаят само, че трябва да се справят, със собствени усилия. 

Повече чуйте в звуковите файлове:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сградата на Община Сливен.

Общинската дирекция "Местни данъци и такси" в Сливен спира временно работа с клиенти

Дирекция "Местни данъци и такси" в Община Сливен няма да работи с клиенти в понеделник, 11 ноември, от сутринта до 12:30 ч., предупредиха от общината. Причината е обновяване на сървъра на дирекцията, обясниха оттам. Дотогава няма да могат да бъдат извършвани плащания на местните данъци и такси на касите, включително и чрез посредниците,..

публикувано на 08.11.24 в 14:52

Сливенското село Гавраилово празнува днес

С поредица от събития, днес на Архангеловден, сливенското село Гавраилово чества своя празник. Денят започна с поднасяне на цветя пред паметника на загиналите във войните жители на селото. Пред малките гавраиловци беше изнесен и открит урок по родолюбие. Празникът  продължи с театрална постановка за деца и спортен празник. С тържествен..

публикувано на 08.11.24 в 14:33

Старият град на Несебър без вода, отстраняват авария

Спират водата в Стария град на Несебър днес заради авария, съобщават от ВиК Бургас. Прекъсване ще има и в района на „Фрегата“. В Бургас ВиК екипи ще работят в района на магазин „Метро“. Поради тази причина от 10 до 17 часа ще бъде спряно водоподаването както на търговския обект, така и на хотел "Авеню", Медицински център "Стойкови" и..

публикувано на 08.11.24 в 09:09

Трудова борса ще се проведе в бургаския комплекс „Меден рудник“

Трудова борса ще се проведе от 10 до 12 часа в бургаския комплекс „Меден рудник“.  Посетителите ще се запознаят с дейността на фирмите - участници, ще имат възможността да осъществят директен контакт с работодатели и да получат предложения за работа.  На щанда на Бюрото по труда ще се предлага информация за възможностите за обучения на безработни...

публикувано на 08.11.24 в 08:38

На Архангеловден Стралджа празнува, поставят капсула на времето

На Архангеловден Стралджа отбелязва своя празник. Тази година градът навърши 55 години и по този повод ще бъде поставена капсула на времето с послание към бъдните поколения.  Празничният ден ще започне със света литургия в над 150-годишната църква "Св. Архангел Михаил". Пред Историческия музей в града от 11:00 ч. ще започне официалната..

публикувано на 08.11.24 в 08:11
Ивайло Иванов - кмет на град Каблешково

Решават за референдума в Каблешково на извънредна сесия в Поморие на 11 ноември

За понеделник, 11 ноември в Поморие е насрочена извънредна сесия, на която ще се гласува провеждането на референдум относно каменната кариера в град Каблешково.  Жители на Каблешково: Готови сме да браним града, няма да допуснем взривове до къщите си   Община Поморие с отрицателно становище за добива на камък до Каблешково  До..

публикувано на 07.11.24 в 10:43

Украинска кухня и изложба на носии представиха в Етнографския музей

Един от символите на украинската кухня, като борша, заедно с варенки, палачинки и наденици, бяха представени в Етнографския музей в Бургас в Деня на украинската кухня. Събитието е част от най-новата инициатива на Регионалния исторически музей - „Езикът на кухнята: дипломация, история, култура“.    През 2022 г. украинският борш е официално..

обновено на 06.11.24 в 15:31