Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След спечелени проекти по оперативни програми на ЕС:

Почти 1 милиард лева евро инвестиции в област Бургас за периода 2014-2020 година


Над 948 млн. лева инвестиции са влезли в община Бургас по спечелени европейски проекти за програмния период 2014-2020 година. Това съобщиха днес от Областния информационен център. Повече от половината е безвъзмездна финансова помощ. С най-много проекти е община Бургас – 1505,  следвана от общините Несебър, Поморие и Созопол, а с най-малко е Сунгурларе – едва 18.  

Програмата, донесла най-много средства в региона е „Иновации и конкурентноспособност“ – над 98 млн. лева от 2094 проекта. 

„Това се дължи на компесаторните мерки по преодоляване на последиците от ковид пандемията и по-голямата част от тях бяха използвани именно там", каза Антон Ковачев от ОИЦ.

Следва програмата „Развитие на човешките ресурси“, по която са усвоени над 41 млн. лева. Те са насочени основно в по-добра трудова заетост.

Почти 60 млн. лв. са инвестициите, идващи по линия на ОП „Морско дело и рибарство“. Едва 16 пък са спечелените проекти за 6-те години по ОП „Околна среда“, но стойността им е почти половин милиард. лева.

„Това са големите проекти, включително водния цикъл на Бургас, почти 90% от сумата. Надяваме се да е реализиран през 2024 година“

Отчетлив териториален дисбаланс констатират от ОИЦ по отношение на усвояването на европейските средства. Първа е община Бургас със 1505 спечелени проекта.

„Следват община Несебър – с 404 проекта, община Поморие – 156 и община Созопол – 104. Сунгурларе пък имат 18 спечелени проекта. Искам да подчертая, че някои проекти се изпълняват на територията на няколко общини. Надявам се през новия програмен период този териториален дисбаланс да се преодолее чрез новия подход за териториални инвестиции“, подчерта Ковачев.

Имаше скоро среща за това как могат да се използват по-оптимално евросредствата, как ще се отрази планът за възстановяване и устойчивост, въпреки, че по него има доста спорове, как ще се готвим за влизане в Шенген и еврозоната – това са все въпроси, свързани малко или повече с нашата пряка работа, защото в ОИЦ се получава информация за европейските проекти“, посочи управителят на центъра Евелин Кузманов.  

По някои от оперативните програми през новия програмен период вече има отворени процедури. Най-желана сред тях е процедурата за санирането на жилищните и административни сгради по Националния план за възстановяване и устойчивост.  Предизвикателството, според експертите, ще е и оперативната програма „Развитие на регионите“, където е заложен нов подход, с търсене на партньорство между всички участници.  

Повече чуйте в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови линии на летищата в Бургас и Варна

Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между министър Мирослав Боршош и д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на фирмата концесионер на летищата в Бургас и Варна. На нея е имало представител и на сдружение „Алианс Българско Черноморие“...

публикувано на 19.02.25 в 17:10

Всички пенсии от 1 юли ще бъдат увеличени по швейцарското правило

Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно управление. Тя добави, че ще бъде запазен дефицитът в размер на 3% от БВП, а еврозоната ще продължава да..

публикувано на 19.02.25 в 13:00
НАП в Бургас

До края на месеца работодателите подават справки за изплатените доходи

До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2024 г. доходи на физически лица, включително и от трудови правоотношения, са длъжни да представят по електронен път в НАП справки за изплатените суми.  В справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ, освен изплатените през 2024 година облагаеми доходи по трудови правоотношения и..

публикувано на 19.02.25 в 12:00

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия период..

публикувано на 19.02.25 в 08:00

Търговските вериги: Ограничаване на надценките сега би довело и до по-голяма инфлация

Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи.  Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация...

публикувано на 18.02.25 в 19:30

В Бургас се инвестира в имоти, които се отдават за нощувки

Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина Генова. Повече са ваканционните имоти в околните селища, които се предлагат. Инвестира се в имоти, които се отдават за нощувки, посочва тя: "За атрактивен се приема имот, който е в Бургас, в близост..

публикувано на 18.02.25 в 13:43

Област Сливен е на 17-то място по БВП в страната

По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната.  В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..

публикувано на 18.02.25 в 08:00