Млади таланти правят представление по пиеси на Чехов. Те са ученици от Националното училище за музикални и сценични изкуства „ Проф. Панчо Владигеров “ в Бургас и това ще е първата им изява на голяма сцена. Премиерата е на 25 януари от 19 часа в дома на НХК. „Обвиняемият “, "Предложение", "Мечка" и "Юбилей" са пиесите, чийто колоритни образи ще изиграят десетокласниците.
През миналата учебна година учениците един път преминаха през текста и се справиха добре доколкото техният жизнен опит позволява. Тази година решихме да обвържем представлението с благотворителна кауза, разказва преподавателят по актьорско майсторство и президент на "Зонта клуб"-Бургас Даниела Георгиева-Стоянова:
Мартин Германов: "Аз играя Иван Василиевич Ломов. Той е охранен мъж, в същото време много изнежен. Отгледан е от майка си и леля си. Той се притеснява от предложението, което трябва да направи. Ще видите как може едно предложение да има няколко варианта за фатален край. За да вляза в ролята четох много, гледах други хора, които са играли пиесата. Сценична треска нямам-от малък съм на сцената."
Георги Кърчев: "Играя Шипучин в „Юбилей“. Героят е доста любопитен, един от най-трудните образи, които съм играл досега. Сложен комплексен човек, който ме изпотява докато вляза в роля. Той е енергичен човек с писклив глас, дори някои биха казали дразнещ. Фин, елегантен, но повърхностен. Гледа всичко да е красиво, но не и стойността му. Един образ може да бъде променян по много различни начини и спрямо обратната реакция на публиката-кое е по-правилно, по-достоверно."
Мария Петрова: „Елена Попова в пиесата „Мечка“ е моята героиня. Тя е екстравагантна и претенциозна, вдовица дала обет, че ще траури цял живот и ще си седи вкъщи, но животът й поднася други предизвикателства. Важно е актьорът да харесва образа, за да може да се превъплъти напълно.
Никол Николова: "Играя Татяна Андреевна в "Юбилей". Татяна е глезена жена, клюкарка, интересува се само от своите истории, доста повърхностна като съпруга си Шибучин. Почти всяка една част може да бъде трудна, но когато работим заедно всичко се получава. Винаги имаш едно вълнение в стомаха и притеснение, но когато излезеш на сцената, това си заминава, особено като чуеш ръкоплясканията на публиката, това вече напълно те отпуска."
Даниела Георгиева-Стоянова е преподавала актьорско майсторство и на Мария Бакалова по времето, когато самата тя е била ученичка в бургаското училище. И в момента плакат на актрисата от филма "Жените наистина плачат" стои в класната стая, а примерът й често е тема на разговор между преподавател и ученици:
Едни от най-талантливите млади бургазлии ще се съберат на сцената в концерт-спектакъла „Приятели“, който ще се проведе в зрителната зала „Тончо Русев“ на Културен дом НХК от 18.30 часа днес. Публиката ще чуе български и световни хитове, изпълнени от познати и непознати имена сред музикантите, танцьорите, рецитаторите и актьорите на града. Всички..
Тази вечер в град Стралджа ще се проведе фестивала „Фолклорна магия под звездите“ посветен на Деня на българския фолклор 22 юни. Препоръчително е облеклото да включва традиционни народни носии, характерни за тракийската област. Празникът ще започне в 19 часа в Градската градина на Стралджа. Гостите ще могат да разгледат импровизирани щандове с..
В 18 часа е официалното откриване на изложбата #WeTheArtists на испанския художник Хесус Азоге в Експо център „Флора“ – Бургас. Тя включва 12 творби, които съчетават традиционната рисунка с модерен графичен дизайн. Артистичното сливане на ръчно изкуство и дигитална обработка придава на всяка картина съвременен характер и изследва идентичността на..
Фестивалът SOLE събира киномани и почитатели на испанската култура на специална панорама със съвременни филми от Испания и Латинска Америка. Прожекциите са днес и утре в Експозиционен център „Флора“, Бургас, с вход свободен. Публиката ще има възможност да се наслади на подбрана селекция от комедии и социални драми, отличени на международни фестивали..
Регионалната библиотека в Бургас посреща Данна Донку днес от 17 часа. Писател, поет и автор на текстове за песни на изпълнители като Стефан Илчев и Мариана Попова, тя ще представи първата си стихосбирка „Любовта никога не спи“. Наскоро е открила, че нейни стихове, превърнали се в песен за бургазилята, красят пейка в Созопол. Донку ще говори пред..
И днес актьорът Димитър Маринов ще проведе уоркшоп по мюзикъл. Маринов е първият българин, стъпил на сцената на Оскарите и единственият български актьор с повече от 10 години опит на Бродуей. Началото е в 11:00 до 14:00 часа в камерната зала на Драматичен театър „Адриана Будевска“.Уъркшопът „Към Бродуей“ е насочен към млади таланти между 14 и 30..
Васил Люцканов ще представи отново в Бургас романа си „Сбогом, Лаврак“ на 25 юни от 18:30 часа в Дома на писателя. Книгата, издадена от "Аб" и съфинансирана от Фонд „Култура“ на Община Бургас, проследява съдбата на Виктор Лютов – Лаврака, който преминава през трудности и промени, белязали различни епохи в българското общество. Действието започва и..
Детска фолклорна формация „Зеленика“ ще отбележи своята 7-годишнина с празничен концерт тази вечер на откритата сцена „Охлюва“ в Морската градина на Бургас...
Двадесет и пет избрани интервюта с млади българи, които отстояват избора си да създават култура в България, събира в новата си книга „Младежката..
Испанската култура ще бъде във фокуса на фестивала SOLE, който ще се проведе в Бургас от днес до 22 юни в Експо център "Флора". В програмата са включени..