Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебати около разширяването на „синята зона“ в Бургас


Дебати в комисиите към Общинския съвет в Бургас предизвика предложението за разширяване на „синята зона“ в района на комплекс „Братя Миладинови“. Мярката се отнася за около 800 паркоместа в три района – паркинг до Строителния техникум; до сградата на Кадастъра и НОИ, както и около Музикалното училище. От Общината мотивират предложението си с това, че самите жители в комплекса са поискали разширение на „синята зона“.

Разширяването на „синята зона“ води до това, шофьорите да паркират колите си в периферията на тези райони, коментира общинският съветник Манол Тодоров. „Това, което ме притеснява е, че аз видях 72 подписа – това са два входа или един блок.  Значи ли това, че ако съберем 140 подписа на хора, които не искат „синя зона“ в ж.к. „Братя Миладинови“, ние ще се съобразим с тяхното решение? Иначе, в централната част „синята зона“ е плюс, подобрява по някакъв начин проблема с паркирането, но специално за квартали, които са на поне 15 мин. пеша от Центъра, не мисля, че това е решение“, допълни той.

Директорът на общинското предприятие транспорт в Община Бургас Пламен Димитров коментира, че в този случай няма да бъдат изтласкани автомобилите е периферията на „синята зона“. Причината е, че бургаският комплекс е заобиколен от много нежилищни пространства. „Например зоната, която е около Музикалното училище, след това следва Автогара Запад, след това е индустриална част от града, където не виждам как така ще бъдат избутани автомобилите там. Тези, които са до Колодрума, след това следва парк „Света Троица“, УМБАЛ и чак след това са жилищни квартали. А относно исканията, освен тези писмени, които сме ги прикрепили към докладната, до декември ежедневно в нашия офис идват представители от квартала с питания кога ще бъде въведена зоната“, поясни той.

Общинският съветник Евелина Михалева също допълни, че до нея са постъпили много питания на граждани за разширяването на тази зона.  „Жена, която живее в блок до Строителния техникум каза, че при тях проблем са учениците, които пристигат с автомобили. Спират и задръстват цялото движение и хората няма къде да си сложат колите. Ако има там „синя зона“ за тях ще е много по-добре. Много хора живеещите до „зелена зона“ искат тя да стане целогодишно „синя зона“. Има даже такава подписка при мен“, посочи тя.

По време на обсъждането на докладната записка възникна въпросът за служебните абонаменти за паркиране, повишаване на цената на „синята зона“ и въвеждането на времетраене за паркиране. „Централна градска част, според мен, а и според колегите от комисията по транспорт, трябва да има някаква по-висока цена за плащане за паркиране. Идеята по целия свят е в Центъра да няма много голям трафик. В момента какво се получава – един човек може да дойде, да паркира и за 8 лв. да му седи колата цял ден в супер Център на голям град, което никъде го няма по света. Ние трябва да направим няколко неща. Първо, със сигурност трябва да направим предложения, които да минат през обществени обсъждания с всички граждани, да обсъдим дали в Централната градска част да няма ограничено като часове паркиране. Например в София е 2 часа, в Бургас може да е 3 часа, но да има някакво ограничение да не може да се седи цял ден в „синя зона“. Второ, в супер Центъра трябва да помислим за малко по-висока цена за „синята зона“, защото от началото й преди 12 години, тя не е мърдала. Относно служебния абонамент, който си плащат фирми, банки, учреждения и т.н., за да ползват служебно паркомясто, там цената в момента е 250 лв., което особено за големи фирми е нищо. Те могат да вземат 2-3 места и така да си обслужват клиентите“, коментира Манол Тодоров.

Според него трябва да има унифициране за отпускане на брой места, свързани със служебните абонаменти. Той допълни, че трябва да се предприемат мерки преди летния сезон, защото положението след това става по-сериозно.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-малко туристи и по-ниски приходи от нощувки в Бургаско през февруари

През февруари в област Бургас са работили 77 места за настаняване с общо над 6300 легла. Въпреки че леглата са с близо 5% повече в сравнение с година по-рано, броят на туристите и нощувките намалява. Пренощувалите са били около 16 700 души, което е спад от 4,2% спрямо февруари 2024 г. Повечето гости – 14 400 – са българи, но техният брой също е..

публикувано на 16.04.25 в 12:00

България подписа договор за търсене на нефт и газ в Черно море

Министерството на енергетиката подписа договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок "Хан Тервел", намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море.  Компанията, която започва да проучва е дъщерна на "Шел", а блокът е съседен на "Хан Аспарух", който също активно се проучва за залежи на природен газ...

публикувано на 15.04.25 в 13:30

Среща с туристическия бранш предстои днес в Поморие

Консултативният съвет по въпросите за туризма към Община Поморие се събира днес за среща с бранша преди туристическия сезон. На срещата от 15 часа в Градската художествена галерия ще бъдат обсъдени основните проблеми и предизвикателства пред Лято 2025. Ще бъде представен и анализ на последния туристически сезон.  Данните показват, че макар като цяло..

публикувано на 15.04.25 в 09:00

Ръст на нарушенията при заплащане на труд по празници и извънредни дни

Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при заплащането на..

публикувано на 14.04.25 в 13:30
Снимката е илюстративна

От 15 април се забранява уловът на калкан в Черно море

От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни включително.  Забранява се също всякаква риболовна дейност, в това число трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба. Агенцията обръща внимание към дънните хрилни..

обновено на 12.04.25 в 15:36

Протест в Бургас за целогодишни полети на летището

В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще  протестират срещу фирмата-концесионер на бургаското летище. Те настояват за целогодишни редовни пътнически полети, а не както сега само през туристическия сезон. Протестът ще се проведе пред Областната управа в града...

обновено на 12.04.25 в 10:20

Летище Бургас: Очакваме 12% ръст на пътниците, инвестираме още 100 млн. до 2026 г.

Летище Бургас очаква ръст от 12% на пътникопотока през 2025 г., а в летищна инфраструктура от 2006 година до сега са инвестирани 221 млн. лева, съобщиха от "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт", концесионер на аеропорта.  Допълнителни 100 милиона лева  ще бъдат инвестирани до края на 2026 г. Основната част от тази сума е предназначена за цялостна..

обновено на 12.04.25 в 09:37