Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсъждат мерки за овладяване популацията на безстопанствените кучета в Бургас

Снимката е илюстративна.
Снимка: Радио ВИДИН


Община Бургас е внесла Програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на Община Бургас за периода до 2026 година. Разработването на документа е в резултат на изисквания, поставени на България и останалите страни членки на Европейския съюз. Те целят грижа и хуманно отношение към животните, както и създаването на конкретни механизми за овладяване популацията им. Общински съветници са внесли и докладна записка с искане за отпускане на средства на общинския приют за кучета.

В Програмата са разписани тези мерки и действия, които изпълняваме назад в годините и към момента, посочи Маринета Николова, началник на отдел "Екологични политики и програми". „По отношение улавянето, кастрацията и връщането на безстопанствените кучета по места, така, както е изискването на Закона. Не можем да кажем, че Бургас има сериозни проблеми с безстопанствените кучета. Естествено има много какво да се желае и да се направи, затова и продължаваме в тази насока“, допълни тя.

Общинският съветник Евелина Михалева посочи, че отглежда няколко кучета, които е прибрала от междуселски пътища. „По селата масово се изхвърлят кучета, котила и аз мисля, че наистина трябва да се вземат някакви мерки кучетата след като се чипират, да се води някакъв регистър. След това, като се намери някакво куче, някъде изхвърлено, то да може да се разбере кой го е изхвърлил. Намирали сме неведнъж цели котила изхвърлени в чувал в ниви и т.н.“, разказа общинският съветник.

Според Евелина Михалева данъкът в размер на 25 лв. на годишна база, който стопаните в Бургас плащат за животните си е нисък, особено в сравнение с други градове в Европейския съюз. Маринета Николова отговори, че идеята за ниската такса е да се насърчат хората да регистрират домашните си любимци. „Има регистър в Дирекция „Околна среда“, респективно при колегите от „Местни данъци и такси“. Отделно на това, работим с Агенцията по безопасност на храните и ветеринарните лекари. Те по Закон са длъжни всеки месец да изпращат в Общината информация за техните пациенти, респективно с номера на чипа, паспорта на кучето и всичко това се води и при нас. По отношение на контрола, зооинспекторите извършват непрекъснат контрол. Имаме доста наказателни постановления, защото даваме време за тези, които не са регистрирани, да дойдат да ги регистрират. Когато не се спази този срок, се налагат съответните глоби. Безспорно, по селата и вилните зони като застудее се увеличава бройката на кучетата. При сигнали се обират тези кучета, карат се в Приюта, но определено това е проблем. Това, към което се стремим са кампаниите за чипиране и кастрация“, обясни Николова.

Общинските съветници Манол Тодоров и Стоян Грозев са внесли предложение да се заложат допълнителни до 10 000 лева за Общинския приют. „Там условията първо за самите кучета, второ за хората, които работят там, в никакъв случай не можем да кажем, че са добри. Напротив, изключително лоши са. Големият проблем е, че Приютът не е на общинска земя, а е на изцяло частен имот, който безвъзмездно е отпуснат на Общината, но заради това, че е частен, Общината не може да предприеме кардинални действия. Преценихме, че сумата до 10 000 лв., защото може да се изхарчат и 1000 лв., не е идеята да се отпуска цялата сума, да се направят дървени къщички за кучетата, телени огради, защото всички са скъсани, има места, където трябва да се залее допълнително бетон. Тези пари всъщност да бъдат използвани извън делегирания бюджет на Приюта, който всяка година се гласува от общинския бюджет. Идеята е малко да им подобрим условията до момента, в който тръгне по-сериозно процесът по изграждане на нов Приют, който ще бъде изцяло на общинска земя“, поясни Манол Тодоров.

Докладните записки ще бъдат гласувани на предстоящата сесия на местния парламент. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

Затварят за два месеца улица в бургаския комплекс "Изгрев"

Улица в бургаския комплекс „Изгрев“ ще бъде затворена от 10.02.25г. (понеделник) до 10.04.25г. Автомобилите няма да могат да преминават между бл.184 и бл.181 и част от съществуващия паркинг към МБАЛ „Лайф Хоспитал“. Там се въвежда временна организация на движението заради изграждането на уличен водопровод и улична канализация.  Обслужването на..

публикувано на 08.02.25 в 17:00

В Карнобат ще заседава борда на Програмата по трансгранично сътрудничество

В Карнобат следващата седмица ще заседава стратегическия борд на Програмата по трансгранично сътрудничество с Турция. По-голямата част от общините в Бургаско, Ямболско и Хасковска области участват със свои проекти. Очаква се всеки момент да бъдат подписани договорите и да започне тяхната реализация, посочи кмета на Карнобат Георги Димитров. "Ние..

публикувано на 08.02.25 в 12:00

Предлагат улица в Бургас да носи името на д-р Желю Желев

Улица в Бургас да носи името на първия демократично избран президент д-р Желю Желев. Документацията за това е внесена от заместник кмета с ресор култура Диана Саватева до председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. В писмото си Саватева информира, че вече е изготвен и е влязъл в сила ПУП в района на новия жилищен комплекс „Хоризонт“, а улицата..

публикувано на 08.02.25 в 11:00

Сливенският митрополит предлага в ямболските училища да се преподава вероучение

От началото на следващата учебна година в ямболските училища да се организира преподаване и на „Вероучение“ предлага сливенският митрополит Арсений. От Сливенската митрополия ще доплащат на преподавателите, за да не се ощетяват  делегираните  на учебните заведения бюджети. Възможностите за преподаване на „Вероучение“ бяха обсъдени на среща между..

публикувано на 07.02.25 в 16:55

В Созопол изграждат инсталация за преработка и рециклиране на отпадъците

Първа копка бе направена в Созопол за изграждането на две нови инсталации за преработка на отпадъците и тяхното рециклиране. Площадка №4 на депото остана единствена незаета от отпадъците, генерирани в трите клетки в период от 17 години от трите туристически общини Созопол, Царево и Приморско.  На днешната церемония бе направена ритуална копка..

публикувано на 07.02.25 в 16:00
Senan Mollov / FB: Born in Sliven

Кметът на Сливен: Битакът няма да бъде местен

Пазарът за употребявани стоки т.нар. битак в Сливен няма да бъде местен. Това обяви днес кметът Стефан Радев и призова да не се спекулира с темата. Той остава на сегашното си място в частен терен.  Единствената промяна е, че площта на депото на общинския превозвач „Пътнически превози“, което граничи с частния имот, където се провежда битака,  вече..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Над 1 милион къса контрабандни цигари задържаха на МП Лесово

Митническите служители на Митнически пункт Лесово задържаха голямо количество от 1 034 000 къса (51 700 кутии) контрабандни цигари, укрити в товарен автомобил. Турският шофьор е карал колети  с групажна стока от Турция за Германия, Нидерландия и Великобритания. При митническата проверка със специализирана рентгенова апаратура инспекторите маркират..

публикувано на 07.02.25 в 11:00