Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсъждат мерки за овладяване популацията на безстопанствените кучета в Бургас

Снимката е илюстративна.
Снимка: Радио ВИДИН


Община Бургас е внесла Програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на Община Бургас за периода до 2026 година. Разработването на документа е в резултат на изисквания, поставени на България и останалите страни членки на Европейския съюз. Те целят грижа и хуманно отношение към животните, както и създаването на конкретни механизми за овладяване популацията им. Общински съветници са внесли и докладна записка с искане за отпускане на средства на общинския приют за кучета.

В Програмата са разписани тези мерки и действия, които изпълняваме назад в годините и към момента, посочи Маринета Николова, началник на отдел "Екологични политики и програми". „По отношение улавянето, кастрацията и връщането на безстопанствените кучета по места, така, както е изискването на Закона. Не можем да кажем, че Бургас има сериозни проблеми с безстопанствените кучета. Естествено има много какво да се желае и да се направи, затова и продължаваме в тази насока“, допълни тя.

Общинският съветник Евелина Михалева посочи, че отглежда няколко кучета, които е прибрала от междуселски пътища. „По селата масово се изхвърлят кучета, котила и аз мисля, че наистина трябва да се вземат някакви мерки кучетата след като се чипират, да се води някакъв регистър. След това, като се намери някакво куче, някъде изхвърлено, то да може да се разбере кой го е изхвърлил. Намирали сме неведнъж цели котила изхвърлени в чувал в ниви и т.н.“, разказа общинският съветник.

Според Евелина Михалева данъкът в размер на 25 лв. на годишна база, който стопаните в Бургас плащат за животните си е нисък, особено в сравнение с други градове в Европейския съюз. Маринета Николова отговори, че идеята за ниската такса е да се насърчат хората да регистрират домашните си любимци. „Има регистър в Дирекция „Околна среда“, респективно при колегите от „Местни данъци и такси“. Отделно на това, работим с Агенцията по безопасност на храните и ветеринарните лекари. Те по Закон са длъжни всеки месец да изпращат в Общината информация за техните пациенти, респективно с номера на чипа, паспорта на кучето и всичко това се води и при нас. По отношение на контрола, зооинспекторите извършват непрекъснат контрол. Имаме доста наказателни постановления, защото даваме време за тези, които не са регистрирани, да дойдат да ги регистрират. Когато не се спази този срок, се налагат съответните глоби. Безспорно, по селата и вилните зони като застудее се увеличава бройката на кучетата. При сигнали се обират тези кучета, карат се в Приюта, но определено това е проблем. Това, към което се стремим са кампаниите за чипиране и кастрация“, обясни Николова.

Общинските съветници Манол Тодоров и Стоян Грозев са внесли предложение да се заложат допълнителни до 10 000 лева за Общинския приют. „Там условията първо за самите кучета, второ за хората, които работят там, в никакъв случай не можем да кажем, че са добри. Напротив, изключително лоши са. Големият проблем е, че Приютът не е на общинска земя, а е на изцяло частен имот, който безвъзмездно е отпуснат на Общината, но заради това, че е частен, Общината не може да предприеме кардинални действия. Преценихме, че сумата до 10 000 лв., защото може да се изхарчат и 1000 лв., не е идеята да се отпуска цялата сума, да се направят дървени къщички за кучетата, телени огради, защото всички са скъсани, има места, където трябва да се залее допълнително бетон. Тези пари всъщност да бъдат използвани извън делегирания бюджет на Приюта, който всяка година се гласува от общинския бюджет. Идеята е малко да им подобрим условията до момента, в който тръгне по-сериозно процесът по изграждане на нов Приют, който ще бъде изцяло на общинска земя“, поясни Манол Тодоров.

Докладните записки ще бъдат гласувани на предстоящата сесия на местния парламент. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Царево: Няма конфликт с църквата, нестинарството не е забранено (ОБНОВЕНА)

Нестинарски игри в Странджа ще има на 3 юни. Това потвърдиха от нестинарската общност пред БНР-Бургас. Никой обаче от практикуващите ритуала не пожела за коментира официално забраната на Сливенския митрополит Арсений  нестинарските игри да започват от православен храм и да се насят иконите на светците Константин и Елена.  Общината не влиза в спор с..

обновено на 21.05.25 в 19:19

В община Болярово се съревновават за титлата „Най-чисто и приветливо село"

Населените места в община Болярово вече се надпреварват за отличието „Най-приветливо и чисто село“ – инициатива, организирана от общинската администрация, която цели да стимулира грижата за местната среда и активното участие на жителите в поддържането на добър облик на селата. Конкурсът е разделен в две категории – за кметства и за кметски..

публикувано на 21.05.25 в 17:00

Несебър въвежда иновативни умни гривни за самотноживеещи възрастни хора

Община Несебър започна реализацията на проект „Иновативни здравно-социални услуги в община Несебър“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027, съфинансиран от Европейския съюз. Целта е да се подобри достъпът до здравно-социални грижи за самотноживеещи възрастни хора и лица с увреждания, които не могат да се обслужват сами. Ключов..

публикувано на 21.05.25 в 16:40

Фотоизложба на Христо Анестев разказва за есетрите и рибарите на Черно море

Фотоизложбата „Морски пазители: Истории за есетри и рибари“ бе открита днес до Часовника в центъра на Бургас. Тя акцентира върху критичните предизвикателства пред Черноморските страни, свързани с опазването kd морското биоразнообразие. Нейни организатори са фондациите „Опазване на биоразнообразието в България“ и  „За нашето море“...

публикувано на 21.05.25 в 16:25

Сливенският владика забрани носенето на икони от нестинари

Забрана нестинарските игри да започват от православен храм, издаде Сливенския митрополит Арсений по повод празника „Св.св. Константин и Елена“, при който се преминава през жарава с боси крака, а танцуващите носят иконата на двамата светци. Нестинарството се практикува в основно странджанските села, които попадат в територията на Сливенска епархия...

публикувано на 21.05.25 в 15:20

Община Бургас иска държавен терен за археологически и термален парк в Акве калиде

Община Бургас ще поиска от държавата терен за изграждането на културно-исторически комплекс „Археологически и термален парк Акве калиде – Бургаски минерални бани“. Това стана възможно след като на последната общинска сесия бургаските съветници подкрепиха предложението на кмета Димитър Николов.  Проектът включва три основни зони – археологически парк,..

публикувано на 21.05.25 в 14:00

„Лозово“ отбелязва 105 години с празнична програма и спортни събития

Бургаският квартал „Лозово“ ще отпразнува 105 години от своето основаване тази неделя – 25 май. По повод юбилея е подготвена пъстра програма с музика, песни, танци и спортни активности, която ще събере жителите и гостите на квартала. Празничният ден ще започне в 9:30 часа на стадиона в „Лозово“ с безплатна тренировка по Табата. Заниманието ще бъде..

публикувано на 21.05.25 в 12:30