Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общинският съвет на Бургас не даде зелена светлина за новия корпус на "Сърце и мозък"

3
Административният директор на "Сърце и мозък" Живко Колев и архитект Даниела Георгиева защитиха проекта пред Обс


Местният парламент на Бургас отхвърли докладна, свързана със строителството на нов корпус с детски профил на болница „Сърце и мозък“. Предложението, внесено в Общинския съвет от кмета на Бургас Димитър Николов, е за завишаване на допустимия Кинт и допускане на намаляване на необходимата площ за м2/на легло, за да бъде възможно обособяването на новия корпус. Вотът си дадоха 41 съветници, 10 гласуваха „въздържал се“, 2 се обявиха „против“, 29 „за“, но докладната не бе приета, тъй като за решението е необходимо квалифицирано мнозинство от 34 гласа.  

Представителят на инвеститора отказа коментар, а от администрацията поясниха, че варианта са два-или проекта да бъде преработен или да бъде замразен. 

Предвижда се разширението на базата на болница „Сърце и мозък“ да е с нов корпус, наречен „Мама и аз“. Крилото по проект е с осем надземни и два подземни етажа, като в него ще има родилно отделение, 2 отделни самостоятелни входа и общо 318 легла. За тях са предвидени 49 паркоместа при нормативно изисквани 3436 паркоместа се предвиждат в подземен паркинг във втори сутерен на кота – 7,00м. на крило "Мама и Аз", а остатъкът - 13 паркоместа са за външно паркиране в дворното пространство. Пет от тях ще са в близост до входа за хора в неравностойно положение. По този начин за МБАЛ „Сърце и Мозък“ ще са осигурени общо 81 броя паркоместа, разположени в подземните нива на двете крила - реализирано и новопредвидено и на терена, което представлява нормативният брой паркоместа за този вид строежи, се посочва в докладната. 

По оформилите се още в комисиите въпроси отговори даде административният директор на здравното заведение Живко Колев. Има дублиращи се специалности с предвидените в бъдещата общинска детска болница "Света Анастасия", но конкуренция няма, смятаме, че ще се допълваме и ще работим в сътрудничество, подчерта той. Кметът Димитър Николов пък призова двата проекта да не се смесват. 

Кметът Димитър Николов призова да не се сместват проектите за общинската детска болница и този на

Доцент д-р на архитектурните науки Даниела Георгиева от екипа на болницата поясни, че промените по двата показателя Кинт и квадратен метър на легло не е нито драстично, нито изключение за България и дори областта. 

Нормативът, който определя условна площ за всяка легло в рамките на парцела, не засяга директно пациента. Този показател не намалява предвидения процент озеленената площ и отстояние на сградата, категорична бе тя. Архитект Георгиева посочи, че такава процедура е проведена през 2019 година и е завършила с разрешение от Министерството на здравеопазването за вече изграденото крило. С нея е одобрена плътност 60% , 28 метра височина, коефициент на интензивност 4 и кв/метра на брой легло- 11. Настоящата процедура изисква незначително намаление „от 11 на 9 квадратни метра за легло, а коефициент на застрояване от 4 на 4.2. Стойностите са минимални и засягат само един имот, обясни архитект Георгиева. 

Изказване направи архитект Костадин Христов от Регионалната колегия, който посочи паркирането като най-голямата слабост на проекта и призова за отлагане на решението докато от здравното заведение предложат адекватен вариант. Като пример той посочи, че проектът за общинската детска болница при 130 легла предвижда паркинг със 110 места.  

Паркирането е най-големият проблем на проекта, посочи архитект Костадин Христов

Най-много въпроси относно паркирането имаха и съветниците. Административният директор поясни, че се работи по 4 варианта -свързан с близкия университет, закупуването на чисто нова територия, изнесено обслужване на пациенти и коли или със собствени средства и пренаемане на друга площ. 

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..

публикувано на 18.02.25 в 09:40

Осветяват моста в златно в знак на съпричастност с децата, болни от рак

Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари.  В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства.  Всяка година в България..

обновено на 15.02.25 в 17:27
Сградата на прокуратурата в Сливен

Според прокуратурата танцуващите акушерки не са извършили престъпление

По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая.  Д-р Таня Праматарова:..

публикувано на 14.02.25 в 16:37

Откровено за полово предаваните болести: Млади лекари в Бургас се срещат с ученици

Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..

публикувано на 14.02.25 в 08:10

Физиотерапията помага, но при какви състояния

Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..

публикувано на 13.02.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Областният управител застава зад исканията на семейните лекари за превенция на детското здраве

Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..

публикувано на 12.02.25 в 16:19

В аптеките липсва лекарство за диабетици

За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа  в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..

публикувано на 12.02.25 в 08:00