Екологичното сдружение „За Земята“ започна проект „Уютен дом“, който включва мащабна информационна кампания за енергоспестяващите мерки за домовете и възможностите за финансиране. Може да чуете експертите им по медиите, може и да ги срещнете в бъдещото им турне по общини и мобилни пунктове в страната.
Как да спестим топлина и електричество, как да достигнем до европейско финансиране, за да имаме по-добро качество на здравето си и по-ниски сметки – са част от въпросите, които гражданите отправят към тях.
Има слаби звена в реализирането на енергийните мерки по европейските програми и те са свързани най-вече с качеството им на изпълнение и контролът, смята Светослав Стойков от сдружението. По думите му доста неясноти се наблюдават в последната версия на процедурата за подкрепа за енергия от възобновяеми източници за домакинствата:
„Има редица изисквания пред тях, като например, жилището за което кандидатстват за изграждане на соларна система за топла вода или за фотоволтаична инсталация за електричество, да е основно. Най-големият проблем е, че крайните получатели трябва самостоятелно да изпълняват всички действия по проектиране и инсталиране на инсталациите и чак след това да кандидатстват за възстановяване на сумите. Наблюдава се една програма, която пак е насочена към хората с възможности“
Финансирането е 100% за соларни батерии за топла вода или близо 2000 лева и до 15 000 лева или до 70 на сто от цялата стойност на фотоволтаични инсталации за производство на ток. Обхватът на програмата е малък - около 10 хиляди домакинства ще могат да се възползват от нея, допълни още Светослав Стойков.
Близо половината от населението остава изключено от подпомагане по програмите за енергийна ефективност. Един от основните проблеми на програмите за сградно обновяване е концентрирането върху многофамилните жилищни сгради, каза Светослав Стойков от екологичното сдружение „За земята“ и допълни
„Те са важен компонент, но в еднофамилните жилищни сгради живее много голям процент от населението на България. Близо половината от населението в последните години остава изключено от каквото и да било подпомагане по различни програми. Те са де факто голямата част от хората, които ще попаднат в дефиницията за енергийна бедност, когато тя бъде най-накрая приета, надявам се това да се случи до месец-месец и половина“
Проектът „Уютен дом“ на сдружение "За Земята" е едногодишен. „Забелязахме необходимостта от подобна кампания, за да могат да достигнат хората до систематизирана информация по темата за енергоспестяващите мерки за домовете и възможностите за финансиране“, посочват от организацията.
Повече чуйте в звуковия файл:Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..
Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..
По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..
Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В момента той живее на палатка. И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..
Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..
Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..
С празнична литургия и курбан бургаското село Маринка отбелязва своя празник. За повода от кметството са подготвили двудневна празнична програма,..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В..
Кръстовището на бургаските улици „Георги Шагунов“ и „Емил Де Лавеле“ се затваря за автомобили от 9:00 ч. днес до 17:00 ч. на 25 юли заради ремонт на ВиК..