Екологичното сдружение „За Земята“ започна проект „Уютен дом“, който включва мащабна информационна кампания за енергоспестяващите мерки за домовете и възможностите за финансиране. Може да чуете експертите им по медиите, може и да ги срещнете в бъдещото им турне по общини и мобилни пунктове в страната.
Как да спестим топлина и електричество, как да достигнем до европейско финансиране, за да имаме по-добро качество на здравето си и по-ниски сметки – са част от въпросите, които гражданите отправят към тях.
Има слаби звена в реализирането на енергийните мерки по европейските програми и те са свързани най-вече с качеството им на изпълнение и контролът, смята Светослав Стойков от сдружението. По думите му доста неясноти се наблюдават в последната версия на процедурата за подкрепа за енергия от възобновяеми източници за домакинствата:
„Има редица изисквания пред тях, като например, жилището за което кандидатстват за изграждане на соларна система за топла вода или за фотоволтаична инсталация за електричество, да е основно. Най-големият проблем е, че крайните получатели трябва самостоятелно да изпълняват всички действия по проектиране и инсталиране на инсталациите и чак след това да кандидатстват за възстановяване на сумите. Наблюдава се една програма, която пак е насочена към хората с възможности“
Финансирането е 100% за соларни батерии за топла вода или близо 2000 лева и до 15 000 лева или до 70 на сто от цялата стойност на фотоволтаични инсталации за производство на ток. Обхватът на програмата е малък - около 10 хиляди домакинства ще могат да се възползват от нея, допълни още Светослав Стойков.
Близо половината от населението остава изключено от подпомагане по програмите за енергийна ефективност. Един от основните проблеми на програмите за сградно обновяване е концентрирането върху многофамилните жилищни сгради, каза Светослав Стойков от екологичното сдружение „За земята“ и допълни
„Те са важен компонент, но в еднофамилните жилищни сгради живее много голям процент от населението на България. Близо половината от населението в последните години остава изключено от каквото и да било подпомагане по различни програми. Те са де факто голямата част от хората, които ще попаднат в дефиницията за енергийна бедност, когато тя бъде най-накрая приета, надявам се това да се случи до месец-месец и половина“
Проектът „Уютен дом“ на сдружение "За Земята" е едногодишен. „Забелязахме необходимостта от подобна кампания, за да могат да достигнат хората до систематизирана информация по темата за енергоспестяващите мерки за домовете и възможностите за финансиране“, посочват от организацията.
Повече чуйте в звуковия файл:Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..
Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси. Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..
Инициативата на Министерството на външните работи за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“ е част от Националната програма за отбелязване на 20-ата годишнина от членството на страната ни Алианса. Бургас стана третият град от общо петте, които са част от проекта. На крайбрежната алея бе открити арт графит изобразяващ бял гълъб като символ..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на евтаназия. Областният управител Чавдар Божурски разпореди около огнището на заразата да бъде създадена три километрова защитна зона и десет километрова надзорна зона, в която влизат осем населени..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен съд. За тогава е насрочено заседание по искането на областния управител Мария Нейкова за спиране решението на общинския съвет в Поморие за провеждане на референдума. Оспорват провеждането на..
Бургас ще е домакин на кулинарния фестивал „Вкусните гозби на Странджа”. Той ще се проведе на 7 декември, събота, от 12:00 часа в Етнографския музей в Бургас. Кулинарен фестивал "Вкусните гозби на Странджа" в Бургас се организира от Кулинарните фестивали на България и Регионален исторически музей - Бургас. На фестивала хората ще имат възможност да..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен..
Площад „Св.св. Кирил и Методий” в Поморие ще бъде затворен за движение на превозни средства от 29 ноември /петък/ до 2 декември. През това време той..