Burgas Game Jam ще се проведе в 3 последователни дни от 3-ти до 5-ти февруари в Експозиционен център „Флора“.Тази година има регистрирани рекордните 767 Global Game Jam локации по света в общо 110 страни. В България участват градовете Бургас, София, Пловдив, Велико Търново и Габрово.
В него могат да участват хора от всякакви възрасти и с всякакво образование или професия. Единственият важен критерий е да обичат гейминга във всякаква форма. Игрите, които всеки отбор може да направи, са разделени в 3 основни категории – компютърни, настолни и улични. А за да се създаде успешна игра, е нужен екип с различни умения като например художници, сценаристи, тестери. Отборите се сформират на място, така че и хора, които не са си намерили компания, могат да се включат в приключението.
Тази година за първи път всички на възраст 16-17 години ще могат да участват само с писмено съгласие от родител. За по-малките остава изискването родител или пълнолетен придружител да бъде с тях на място.
Както всяка година всички отбори по цял свят ще научат темата, по която ще правят игра, точно преди началото на хакатона. В Бургас това ще стане на 3 февруари, петък, в 17:00ч. След това ще се сформират отборите и ще имат 48 часа да направят своя собствена игра от концепцията до реализацията. Финалният час ще настъпи в 17:00ч. на 5 февруари. Най-нетърпеливите геймъри могат да се подготвят със специалните обучителни видеа, качени в YouTube канала на Global Game Jam. https://www.youtube.com/@GlobalGameJam/streams
Burgas Game Jam е образователна инициатива с цел колаборация между участниците и научаване на нови умения и знания. Въпреки това, за да запазят тръпката от участието и да подкрепят труда на отборите, организаторите са осигурили за всички участници подаръци, а най-добрата игра получава специална купа. Голямата награда ще се присъди от професионално жури. В него влизат Чавдар Жечев - един от специалистите от голямата IT фирма ScaleFocus, Елена Иванова, която е UI artist в компанията Playrix, създател на някои от мобилните игри в топ 10 в момента, както и Деян Иванов, основател на клуб за настолни игри „Аурора“, архитект и дизайнер. За всички участници ще има тениски, осигурени от IT фирмите ScaleFocus и Pliant, както и 3 безплатни посещения в клуб за настолни игри „Аурора“. Печатните материали са осигурени от книжарница „Стеди“. За храната на неуморните геймъри ще се погрижат от ресторант „Яв-ка“.
Тази година за пръв път в хакатона ще се включи училището по роботика Robopartans. За най-малките те ще представят своите весели образователни роботи, направени от LEGO в събота, 4 февруари, от 13:00ч. до 16:00ч. В неделя, на 5 февруари, децата ще могат дори да участват в работилниците им. За целта се изисква записване на телефон 088 807 3126, а повече информация можете да намерите във Facebook събитието. https://www.facebook.com/events/s/изложение-на-образователни-leg/1128652421137553/
Burgas Game Jam се случва за седми път. На последното издание през 2020 г. участие взеха 43 души и сътвориха 11 игри.
Конкурс за длъжността „началник на регионално управление на образованието” в Бургас е обявен със заповед на министъра на образованието Красимир Вълчев. Крайната дата за подаването на документи е 4 август. След напускането на Петя Петрова институцията се управлява временно от експерта Валентина Камалиева. Конкурси още са обявени за..
Ванеса Калинкова от ППМГ “Акад. Никола Обрешков” Бургас стана първа в света, абсолютна шампионка на най-престижната Международна олимпиада по лингвистика. Това съобщи кметът Димитър Николов в профила си във фейсбук. Тя безапелационно спечели златен медал от олимпиадата в Китайско Тайпе с рекорден брой състезатели от над 40 държави. Новината..
Изявени ученици и първокурсници, които са се проявили в международни олимпиади, ще могат да учат безплатно във висши училища и да получават стипендии, съобщиха от МОН. За целта министерството е представило за обществено обсъждане нова програма, озаглавена „Избирам да следвам в България". Подкрепа ще получат лауреати от международни олимпиади,..
Община Бургас ще съфинансира изграждането на асансьор и ремонт на прилежащата инфраструктура в училище „Йордан Йовков“. Целта е да се осигури достъпна архитектурна среда за ученици със специални потребности, като училището кандидатства по Националната програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. Сградата на..
Народните представители обсъждат окончателно дали да бъдат намалени таксите на студентите платена форма във висшите учебни заведения. В доклада на комисията, който обсъждат в Народното събрание, е предвидено таксата на заварените студенти да не може да нараства повече от 20% годишно, а платената форма на обучение да е минимум 60 на сто..
Народното събрание ще приеме окончателно промени в Закона за висшето образование, с които се намаляват таксите за платено обучение. Въпреки намерението таксите да бъдат намалени с 40% студенти от Софийския университет и други висши училища излизат на протест пред Народното събрание с искане за конкретни и справедливи решения за заплащането и..
От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. За решаването на този вид задачи, учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки. Целта е задачите да станат по-практични без да се заучават закони, съобщи пред журналисти министърът на..
Изявени ученици и първокурсници, които са се проявили в международни олимпиади, ще могат да учат безплатно във висши училища и да получават стипендии,..
Ванеса Калинкова от ППМГ “Акад. Никола Обрешков” Бургас стана първа в света, абсолютна шампионка на най-престижната Международна олимпиада по лингвистика...
Конкурс за длъжността „началник на регионално управление на образованието” в Бургас е обявен със заповед на министъра на образованието Красимир Вълчев...