Заключителната среща по проект ИРИСИ, се проведе в Бургаския свободен университет, работил със свои партньори в последните 4 години и половина.. Проектът „Регионално индексиране на иновационната активност в отраслите на икономиката - сценарии пред идентифицираните в ИСИС четири приоритетни тематични области на интелигентната специализация и мястото на кръговата икономика (ИРИСИ)“ се финансира чрез Фонд „Научни изследвания“. Университетът представи и новия проект, надграждащ направените до момента изследвания. Очаква се да стартира и нова общинска програма „Наука“, която да подпомага младите учени от бургаските университети.
Реализираният проект ИРИСИ е в партньорство на Бургаския свободен университет, Института по механика към БАН и катедрата по Индустриален бизнес в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Този проект ни помогна да направим сравнение между два региона, каза ректорът на БСУ проф. Милен Балтов:
„Югоизточният регион, който е с областите Бургас, Сливен, Ямбол и Стара Загора и Югозападния регион, а резултатите се получават най-вече като концентрация на население, индустрия и държавна администрация в град София.
Изследването показа първоначално през 2019 година, че иновационната активност е значително по-висока в Югозападна България.
Направихме едно допълнително изследване 3 години по-късно, резултатите излязоха преди 10 дни. Оказа се, че в Югоизточния регион иновационната активност се е подобрила, независимо, че това беше период и на Ковид, който изследвахме. Нараснал е интересът към елементи, аспекти на кръговата икономика, а отговорът на фирмите не е, че са част от кръговата икономика, а че се стараят да купуват оборудване, което да може да се ремонтира“, посочва проф.Балтов.
Работата по този проект е във взаимодействието и с местната власт, като политиката на общината е такава, че предстои и нова общинска програма „Наука“, посочи председателят на Общинския съвет проф. Севдалина Турманова:
„Участват и млади учени, повишили своята квалификация и по някакъв начин са приобщени към този тип изследвания.
Новата програма, която искаме да развием и чийто правила за работа са публикувани за обсъждане, ще бъдат разгледани пред февруарската Общинска сесия. Тези средства, които искаме да заложим и за младите учени, защото те са също голяма част от нас. Искаме да учредим и награда „Млад учен“ както имаме и „Студент на годината“, каза още проф.Турманова.
Какви са част от резултатите в съвместната работа обясни проф. Николай Щерев, ръководител на катедра „Индустриален бизнес“ в УНСС
„Изготвихме препоръки как стратегията за интелигентна специализация да се приложи на практика. Как да се подобри съобразно съвременните изисквания, правилата и политиката. Предложихме и конкретен политически механизъм това да се случва, чрез насърчаване на т.нар. академично предприемачество от студентската скамейка през университетите до бизнеса. Работихме и по механизми как това да се случва.“
Новият спечелен проект от БСУ ще надгради направените изследвания до момента. Той е „Нагласи на българските предприемачи и мениджъри към продължаващото професионално образование и обучение на човешкия ресурс в организацията“. Негов ръководител е проф. Мария Нейчева, декан на Центъра по икономически и управленски науки:
„Стопанските организации са основен източник на финансирането на продължаващото професионално обучение, но все още инвестициите са предимно от частния сектор. Само 27,5% от хората са подпомагани от работодателите си за участие в продължаващото обучение. Нарастващата роля на фирмите в тази сфера е сред целите на стратегията за образование и обучение 2020. Страните от ЕС са насърчавани сами да изберат най-подходящият микс от инструменти за насърчаване на фирмите.
Ще се изготви и анализ на резултатите след инвестициите на фирмите за продължаващото професионално образование. Това обаче трябва да е обвързано и с конкретна държавна политика, която да мотивира фирмите да правят такива инвестиции“, посочи още проф. Нейчева.
И в Царево отбелязаха Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Празникът започна в двора на СУ „Никола Йонков Вапцаров“. След това учители, ученици и граждани се събраха на градския площад, за да пожелаят „На добър час“ на завършващите абитуриенти. Кметът на община Царево,..
Петя Кудева е старши учител в Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“ в Бургас и беше отличена с наградата "Учител на годината" в направление "Хуманитарно" в 28 -тото издание на Националния конкурс на Синдиката на българските учителите. В навечерието на 24 май тя получи и почетното отличие „Неофит..
Наградата на община Сливен за жена-учител „Аргира Жечкова“ бе връчена на директора на СУ „Константин Константинов“ Весела Паскалева по време на тържествена церемония в зала „Сливен“. Отличието е индивидуално и се връчва ежегодно в навечерието на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската..
Министерството на образованието и науката публикува за обществено обсъждане промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Едно от значимите изменения в законопроекта е свързано с интензивната езикова подготовка по български език за децата, които не го владеят, включително и за тези, които се връщат от чужбина. Обучението ще се реализира..
3 442-ма зрелостници в Бургаска област са допуснати за втората задължителна матура днес. От профилиращите предмети най-много дванайсетокласници са предпочели английския език – около 700, заяви Валентина Камалиева – вр. изп. длъжността началник на РУО Бургас. Изпитът започва в 8,30 часа в 47 училища в региона. В Министерството на образованието и..
97 педагози от детски ясли, градини, училища и университети в Бургас бяха отличени на тържествена церемония в навечерието на 24 май. Те получиха плакет и грамота за постигнати високи резултати и принос в областта на образованието. Бяха връчени и почетните отличия на Министерството на образованието и науката „Неофит Рилски“...
Напредва строителството на новото училище в кв. „Крайморие“, съобщават от общината. То ще бъде филиал на ОУ „Александър Георгиев – Коджакафалията“ и в него ще се обучават ученици от 1 до 7 клас. Капацитетът на учебното заведение е за около 208 ученици, които ще са разпределени в 8 паралелки. Сградата ще бъде модерна, а строителството е..
Петя Кудева е старши учител в Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“ в Бургас и беше отличена с..
Наградата на община Сливен за жена-учител „Аргира Жечкова“ бе връчена на директора на СУ „Константин Константинов“ Весела Паскалева по време на тържествена..
Министерството на образованието и науката публикува за обществено обсъждане промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Едно от значимите..