Имаме златен шанс да въведем еврото в България на 1 януари 2024 година. Това сподели в предаването „Експертът говори“ като икономист проф. Милен Балтов, ректор на Бургаския свободен университет.
Какви са положителните страни ако въведем еврото и у нас догодина? Много ли са минусите и очакванията ни?
Отговорите:
„Въпросът ще го разделя на две - за и против въвеждането на еврото. В този случай въобще не трябва да има въпрос, защото през 2006 година Република България е подписала договора си за членство в ЕС. В една от точките в договора е именно въвеждането на еврото. Всяка една държава - член го има това нещо в договора си и е безспорно. През 1997 година към 1 юли българският лев беше фиксиран към германската марка, която се сля в евро, след приемането на единната европейска валута и в Германия.
Както на времето Гърция беше любимец на Европейския съюз, сега това е Хърватия. Ние имахме шанс заедно с хърватите да влезем заедно в механизма - т.нар. чакалня за еврото. Добре е, че избързаха с приемането на европейската валута в Хърватия, като от 1 февруари хърватската куна не се приема като разменна единица в магазините, могат да я приемат само в банките. Първите експресни данни показаха висока инфлация в Хърватия в началото на януари. В момента е 0,2%. От това по-ясен сигнал няма. Те не бяха и във Валутен борд. А при нас левът е фиксиран
Какви са ми очакванията? Сигурен съм, че ще има достатъчно умни бизнесмени, които да направят едно леко закръгляне в обратната посока. Например, в едно заведение ако пържолата струва 20 лева аз очаквам на психологическа основа те да покажат (от 1 януари 2024 година) 20 лева = 10 евро. Някой ще каже, че не е точно 10 евра, а е примерно 10 евро и 37 цента. Но умните и хитри ресторантьори или магазинери да ги свият и преглътнат тези 37 евроцента, Така ще покажат на своите потребители, че са готови да поемат тази разлика. Може да има и психологическа игра между потребителя и търговеца слагайки цена от 12 евро. Ще бъде спечелен потребителят ако наистина се мисли в полза на хората.
Трябва да се припомня непрекъснато 1997 година и на тези, които не са били родени тогава, а са против приемането на еврото у нас догодина.
Като идеен замисъл нямаме нов държавен бюджет, но това може и да е добра новина. За малкото си време предходното Народно събрание се напълни с напомпвания на очаквания, на искания и средства, които можеха да развалят бюджетната дисциплина. Един от показателите е свързан с дефицита“, посочва още проф. Милен Балтов.
Чуйте в звуковия файл още от неговия коментар за готовността на България за въвеждането на еврото.
Обновена пешеходна зона ще бъде изградена на вълнолома в Бургас.Съоръжението ще бъде ремонтирано в следващите 900 дни. Рехабилитацията няма да засегне летните фестивали, които се провеждат на Морска гара. Затова дейностите ще започнат през юни и ще спрат през август, когато ще има най-много музикални събития, обясни днес директорът на ДППИ Ивайло..
Над 50 000 дружества, еднолични търговци и физически лица от Бургаска област обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите в морския град. До крайния срок – 30 юни, за деклариране от страна на фирмите и едноличните търговци остава малко повече от месец. В национален мащаб това направиха над 162 000 дружества и еднолични търговци. Близо 30..
Лошите метеорологични условия през зимата и падналият през април сняг доведе до смърт при пчелите и измръзване на овошките. Това означава, че и малкото останали насекоми ще могат трудно да се изхранят и съберат мед. В Странджа смъртността не е толкова висока, каквато е била преди години. Измръзнали са листата на дърветата, където се събира..
Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ ще даде старт на дейностите по рехабилитация на стария вълнолом в Бургас днес. По време на събитието ще бъде представен проект „Рехабилитация на вълнолом в пристанище Бургас“. Инициативата, съфинансирана по Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г., е насочена към подобряване на сигурността..
В Бургас започва четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм с участието на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева и кмета на града Димитър Николов. Събитието е организирано от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, съвместно с Министерството на туризма и в партньорство с Европейската СПА асоциация, Община Бургас и..
На 7 юни община Созопол ще открие официално новия летен сезон. Най-големите предизвикателства пред администрацията ще бъдат това лято паркирането, сметосъбирането и дивото къмпингуване. В Созопол очакват традиционно български и европейски туристи. Това коментира кметът Тихомир Янакиев. „Мисля, че ще е добър новият сезон, поне от това,..
Излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия се отлага за неопределено време, като Комисията за енергийно и водно регулиране ще продължи да определя цената на тока и след 1 юли. Това решиха депутатите, които приеха на второ четене промените в закона за енергетиката. Държавата предвижда механизъм за директно компенсиране на битовите..
На 7 юни община Созопол ще открие официално новия летен сезон. Най-големите предизвикателства пред администрацията ще бъдат това лято паркирането,..
Обновена пешеходна зона ще бъде изградена на вълнолома в Бургас.Съоръжението ще бъде ремонтирано в следващите 900 дни. Рехабилитацията няма да засегне..
В Бургас започва четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм с участието на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева и кмета на..