Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Филип Маринов: Диагнозата "рак" не е присъда

Новите тенденции в лечението са свързани с имунотерапията и с преминаването към персонализирана медицина, посочва специалистът

| обновено на 08.02.23 в 17:19

Карциномът на млечната жлеза при жените и на простата при мъжете, ракът на дебелото черво и на белия дроб са най-често срещаните онкозаболявания. Това съобщи в предаването на БНР-Бургас "Без направление" онкологът д-р Филип Маринов. През февруари отбелязахме Световния ден за борба с рака. 
Лечението на онкозаболяванията е лекарствено, както и чрез хирургия и лъчетерапия, посочи той:

Най-новите тенденции са свързани с имунотерапията и с преминаването към персонализирана медицина, което означава, че от всеки карцином се взема биопсия, прави се генетичен анализ, всички възможни мутации, които има този тумор и се определя към какво той ще бъде най-чувствителен на лечение. Това означава, че няма стандартен протокол на лечение към съответното заболяване, а ще се лекува спрямо индивидуалните характеристики на тумора.“

Факторите за развитие на рак са много-от околната среда като въздуха и храната, която приемаме до генетичните причини, които са силно изразени при някои групи заболявания, отбелязва специалистът. 

В България не се прави достатъчно по отношение на профилактиката на онкозаболяванията. Програми или липсват, или не са популярни сред хората, смята онкологът д-р Филип Маринов:
"Има онкологични заболявания, при които профилактика не е възможна или няма обективни критерии, по които да се прави, но има и заболявания, при които това е абсолютно възможно. Това е при карцинома на млечната жлеза, на шийката на матката, при карцинома на простатата, на дебелото черво, където биха могли да се направят едни грамотни програми, които да увеличат откриването на заболяването в ранен стадий."
Диагнозата „рак“ не е присъда, винаги има шанс за борба и оптимизъм, категоричен е д-р Маринов

Д-р Филип Маринов е завършил Медицинския университет в София през 1995 г. и до 2012 г.работи в клиника по медицинска онкология към УМБАЛ „Царица Йоанна“- ИСУЛ. През 2005-та г. защитава специалност „Вътрешни болести“. От 2012 работи в онкологична клиника „Доц. д-р Валентина Цекова“ в МБАЛ- Сердика в София. Един от създателите на проекта за онкологични клиники на името на светилото в онкологията- покойната доц. д-р Цекова. Филип Маринов е участвал в редица международни клинични проучвания под нейно ръководство, като в 4 от тях е съавтор.

През 2017 г.  пристига в Бургас, заедно с екипа си, за да създаде новото отделение по медицинска онкология на университетска болница „Дева Мария“. След като отделението започва да функционира със своя пълен капацитет, д-р Маринов се завръща в София, а малко по-късно става част от екипа на Клиниката по медицинска онкология на МБАЛ „Сърце и мозък“- гр. Плевен. От началото на юли 2022 г. д-р Филип Маринов се връща в Бургас и отново се присъединява към екипа на отделението в УМБАЛ „Дева Мария“.

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Електронните рецептурни книжки са спестили на хронично болните пациенти над 1.3 млн. лв.

Използването на електронни рецептурни книжки е спестило на хронично болните пациенти над 1 млн. лв. откакто системата беше пусната в експлоатация на 1 юли 2021 г. Това съобщават от Информационно обслужване, което разработи и администрира платформата. До този момент са издадени над 260 000 изцяло електронизирани книжки. Те са заменили хартиения..

публикувано на 08.11.24 в 16:21

Ваксинацията срещу сезонния грип в страната е на път да достигне 30% покритие

Ваксинацията срещу сезонния грип в страната е на път да достигне 30% покритие, както е заложено и в националната програма за 2024 г. Това каза пред журналисти здравният министър д-р Галя Кондева. 350 хиляди дози ваксини срещу сезонния грип е осигурило Министерството на здравеопазването, като 80 % от тях вече са поставени. Чрез Националната програма за..

публикувано на 08.11.24 в 15:53

Дарители зарадваха три отделения в УМБАЛ Бургас 

Дарители зарадваха с мебели и апаратура три отделения в УМБАЛ Бургас само за седмица.  Асоциацията на превозвачите на опасни товари дари апаратура на Родилно отделение . Дарението бе връчено на старшата акушерка на отделението Руска Ганчева от Петър Минков - председател на асоциацията и Андон Павлов - член на Управителния съвет.  То се състои от два..

публикувано на 08.11.24 в 09:15

Над 100 болници у нас ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати

Над 100 болници в цялата страна ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати за оказване на спешна медицинска помощ. Доставката им започва от днес. Сред първите лечебни заведения, които ще получат апарати, са столичните университетски болници "Царица Йоанна-ИСУЛ", "Александровска" и "Пирогов". Новите апарати са умни – отчитат и анализират..

публикувано на 06.11.24 в 11:06
УМБАЛ Бургас

Обновяват Спешното отделение в УМБАЛ Бургас

Започна освежителен ремонт в Спешното отделение на УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Дейностите ще се извършват поетапно.  Подменена е част от мебелировката и осветлението. Обновен е педиатричният кабинет. От месец отделението е с ново ръководство – д-р Андриана Йовановска-Кировакова. Д-р Йовановска работи в УМБАЛ Бургас от 15 години,..

публикувано на 05.11.24 в 16:21

Над 1200 души са обжалвали намалена под 50% инвалидност, определена от ТЕЛК

Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата организация на освидетелстване през юни тази година. Жалбите са изпратени до Националната експертна лекарска комисия от хора, губещи право на документ от ТЕЛК, показва справка за периода 21 юни - 15..

публикувано на 05.11.24 в 09:36

Промени в Закона за лекарствата са публикувани за обществено обсъждане

Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..

публикувано на 31.10.24 в 08:06