Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Филип Маринов: Диагнозата "рак" не е присъда

Новите тенденции в лечението са свързани с имунотерапията и с преминаването към персонализирана медицина, посочва специалистът

| обновено на 08.02.23 в 17:19

Карциномът на млечната жлеза при жените и на простата при мъжете, ракът на дебелото черво и на белия дроб са най-често срещаните онкозаболявания. Това съобщи в предаването на БНР-Бургас "Без направление" онкологът д-р Филип Маринов. През февруари отбелязахме Световния ден за борба с рака. 
Лечението на онкозаболяванията е лекарствено, както и чрез хирургия и лъчетерапия, посочи той:

Най-новите тенденции са свързани с имунотерапията и с преминаването към персонализирана медицина, което означава, че от всеки карцином се взема биопсия, прави се генетичен анализ, всички възможни мутации, които има този тумор и се определя към какво той ще бъде най-чувствителен на лечение. Това означава, че няма стандартен протокол на лечение към съответното заболяване, а ще се лекува спрямо индивидуалните характеристики на тумора.“

Факторите за развитие на рак са много-от околната среда като въздуха и храната, която приемаме до генетичните причини, които са силно изразени при някои групи заболявания, отбелязва специалистът. 

В България не се прави достатъчно по отношение на профилактиката на онкозаболяванията. Програми или липсват, или не са популярни сред хората, смята онкологът д-р Филип Маринов:
"Има онкологични заболявания, при които профилактика не е възможна или няма обективни критерии, по които да се прави, но има и заболявания, при които това е абсолютно възможно. Това е при карцинома на млечната жлеза, на шийката на матката, при карцинома на простатата, на дебелото черво, където биха могли да се направят едни грамотни програми, които да увеличат откриването на заболяването в ранен стадий."
Диагнозата „рак“ не е присъда, винаги има шанс за борба и оптимизъм, категоричен е д-р Маринов

Д-р Филип Маринов е завършил Медицинския университет в София през 1995 г. и до 2012 г.работи в клиника по медицинска онкология към УМБАЛ „Царица Йоанна“- ИСУЛ. През 2005-та г. защитава специалност „Вътрешни болести“. От 2012 работи в онкологична клиника „Доц. д-р Валентина Цекова“ в МБАЛ- Сердика в София. Един от създателите на проекта за онкологични клиники на името на светилото в онкологията- покойната доц. д-р Цекова. Филип Маринов е участвал в редица международни клинични проучвания под нейно ръководство, като в 4 от тях е съавтор.

През 2017 г.  пристига в Бургас, заедно с екипа си, за да създаде новото отделение по медицинска онкология на университетска болница „Дева Мария“. След като отделението започва да функционира със своя пълен капацитет, д-р Маринов се завръща в София, а малко по-късно става част от екипа на Клиниката по медицинска онкология на МБАЛ „Сърце и мозък“- гр. Плевен. От началото на юли 2022 г. д-р Филип Маринов се връща в Бургас и отново се присъединява към екипа на отделението в УМБАЛ „Дева Мария“.

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Рафаил Елевтеров оглавява Медицинския център в Царево

Д-р Рафаил Елевтеров е избран за временен управител на Медицинския център в Царево. Това стана факт на проведеното заседание на Общински съвет. Елевтеров ще остане на тази длъжност до провеждането на конкурс за избор на управител. Рокадата се наложи след като досегашния управител д-р Николай Гавраилов почина в началото на новата година. „Д-р..

публикувано на 15.01.25 в 14:35

Ямбол е на прага на грипната епидемия

Ямбол е на прага на грипната епидемия, обявиха здравните власти. Само за седмица броят на заразените е достигнал 232 на 10 хил. души население. През тази седмица в училищата и детските градини ще се следи за броя на отсъстващите. Само за седмица броят на заболелите от грип и респираторни инфекции се е покачил от 141 на 232 на 10 хил. души,..

публикувано на 14.01.25 в 14:00

Директорът на УМБАЛ: Кръвният център в Бургас трябва да заработи до края на годината

Дългоочакваният кръвен център в Бургас би трябвало да заработи през есента или най-късно зимата. Това уточни директорът на Университетската многопрофилна болница за активно лечение в морския град д-р Бойко Миразчийски. Проблем в здравното заведение не е недостигът на лекари, а на специалисти по здравни грижи – акушери, лаборанти,..

публикувано на 14.01.25 в 08:50

БАБХ потвърди: Животните в с. Сигмен са с Меди-Висна и Ку-треска

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) приключи своята проверка по случая с животните в село Сигмен. Допълнителните лабораторни изследвания потвърдиха наличието на заболяванията Меди-Висна и Ку-треска, но не и на чума по дребните преживни животни. Съгласно чл. 47 от Закона за ветеринарномедицинската дейност е издадена заповед за обявяване на..

публикувано на 13.01.25 в 17:07
УМБАЛ Бургас

Над 26 хил. души са приетите в УМБАЛ Бургас за 2024 година

Расте броят на пациентите, търсещи за помощ УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. През изминалата 2024 г. броят на приетите в болницата пациенти е с близо 1000 повече, отколкото през 2023 г., показва статистиката.  Въпреки наличието на няколко болници в града, които постоянно разширяват обема си на дейност, УМБАЛ Бургас остава..

публикувано на 13.01.25 в 10:26

Увеличават се респираторните заболявания в Бургас, все повече атакува и грипът

Нарастване на респираторните заболявания в Бургас след коледно-новогодишните събирания отчитат лекари. Има и случаи на грип, но все още, според експертите, сме далеч от епидемиологична обстановка. Официално статистика на РЗИ за първата седмица на годината сочи 306 регистрираните случаи на остри респираторни заболявания в Бургаско...

публикувано на 13.01.25 в 08:30

В община Несебър стартира процедура за предоставяне на иновативни здравно-социални услуги

Приключи  изпълнението на Проект „Грижа в дома в община Несебър“ по Процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, на Програмата „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. За да не се допусне прекъсване на предоставяните здравно-социални услуги на най-уязвимите групи, стартира проект с насоченост към нуждаещи се самотно живеещи..

публикувано на 08.01.25 в 16:28