Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Остър недостиг на екскурзоводи с полски език се очаква това лято

Приморско
Снимка: Дарина Григорова




В края на соца поляците бяха сред най-многобройните чужди туристи по родното Черноморие. Още са живи спомените когато обогатяваха  плажната търговия с дрехи, козметика и хитовото "Бич може". Тогава, освен, че морето гъмжеше от полска реч, полски език се изучаваше и в колежа по туризъм в Бургас. Времената обаче се промениха и с наплива на английските и скандинавски туристи фокусът в изучаването на чужди езици се измести. Но тъй като животът е кръговрат, от няколко години се наблюдава завръщане на поляците по Черноморието ни, а тази година дори ще е пикът, прогнозират туроператори. 

След въвеждането на еврото в Хърватия и скока на цените там, по-изгодно ще е да се почива в България, дава информация от кухнята екскурзоводът Илиян Василев от Приморско. Женен за полякиня, семейството е прекарало дълги години в Полша, но от няколко лета посрещат полски туристи у нас. По думите му обаче екскурзоводите и преводачите с полски език са много малко. Острата липса се забелязва вече от няколко години, а това може да рефлектира и върху качеството на предлагания продукт.

"Един екскурзовод трябва да обслужва не един курорт, а няколко. Тези хора, които са на терен, дето се казва, вижда се, че те изнемогват просто. Те не са в състояние да бъдат навсякъде и да обърнат на всеки нужното внимание", коментира Илиян Василев. 

Над сто са професионалните членове на браншовия съюз в Бургас. Пандемията и кризите, които се наслоиха през последните години пренасочиха много от екскурзоводите в други професии, споделя Лъчезар Първински, който е член на управителния съвет.  

"Много от колегите останаха без сигурни доходи и затова направиха така, че се пренасочиха или комбинираха нещата, екскурзоводство плюс още нещо, което е сигурно. Ексксурзоводството сякаш отива, като по-периферна дейност", каза Първински.

През последните години недостигът на правоспособни и лицензирани екскурзоводи е осезаем и това се дължи донякъде на нежеланието на младите хора да практикуват тази професия. Това коментира доц. д-р Захарий Дечев, преподавател по екскурзоводство в Университет "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас. По думите му това води и до застаряване на кадрите. 

В специалност „Туризъм“ на Университет "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас всяка година се приемат над 20 студенти за придобиване на бакалавърска степен, докато при магистърската програма са дори много повече. Практиката обаче показва, че само една малка част от тях поемат по пътя на екскурзоводството. Това е една от  най-интелигентните професии и добре платена, но явно няма желание от страна на младите хода да се насочват към нея, допълни доц. д-р Захарий Дечев.

В същото време, съвремието вече предлага дигитално записани лекции за туристически обекти. Така, вместо екскурзовод, някои туристи предпочитат слушалките. Това ли е бъдещето и на изчезване ли е професията на екскурзовода - може би времето ще покаже. 

Подробностите, чуйте от звуковите файлове. 

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Област Бургас е на 8-мо място по БВП на човек от населението през 2023

Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, клон Бургас. По БВП на човек от населението област..

публикувано на 17.02.25 в 17:30

Няма да има преосмисляне на ДДС-то за ресторантьорите

Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..

обновено на 17.02.25 в 16:45

Втори бойкот срещу търговските вериги на 20 февруари

Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..

публикувано на 17.02.25 в 13:00

Габриела Руменова: Намаляването на количеството в опаковките заблуждава потребителите

Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..

публикувано на 16.02.25 в 08:16
Теменужка Петкова

Петкова: 28.8% е бил спадът в оборотите на големите вериги в деня на бойкота

С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..

публикувано на 15.02.25 в 12:56
Министър-председателят Росен Желязков

Извънредно съвещание на правителството заради цените на хранителните стоки (ОБНОВЕНА)

Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..

обновено на 15.02.25 в 12:36

Бургазлии: Между съмнения за картел и скептицизъм относно бойкота на големите вериги

Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни.  Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..

публикувано на 13.02.25 в 17:20