Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите лекари в Бургас със здравни беседи сред гимназисти

Снимка: senivpetro on Freepik

„Превенция на полово предаваните заболявания“ е първата кампания на Младите лекари - Бургас след учредяването на организацията в края на миналата година. Тя ще обхване ученици от 8 и 9 клас в три бургаски училища . Инициативата се провежда съвместно с Община Бургас и Асоциацията по семейно планиране в Стара Загора. 
Днес (10 февруари) те ще посетят професионалните гимназии по механоелектротехника и електроника, строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“ и гимназията по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“.
„По данни на Американската педиатрична асоциация близо 25% от тийнейджърите са се срещали с инфекции, предавани по полов път още преди да завършат гимназия. На тази възраст подрастващите изпитват притеснения да потърсят консултация от специалист по здравни грижи, който би могъл да им даде информация как да се предпазят. Освен това статистиката отчита, че 15% от презервативите се късат, което означава, че те не са достатъчно надеждно средство за защита. Затова искаме да поговорим с младите хора честно и без притеснения какви са рисковете за тяхното здраве и да им предоставим информация как отговорно да водят полов живот“, обясниха от „Младите лекари“ - Бургас.
График на здравните беседи:
  • ПГ по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ - 10.20ч
  • ПГ по механоелектротехника и електроника - 11.50ч
  • ПГ по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“ - 12.30ч

По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обучават по проект безработни за парамедици в БДУ

Обучителен курс на нови кандидати за професията „парамедик“ започна Бургаският държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ .  Това се случва в продължение на подписан договор между висшето училище и Община Поморие, която е изпълнител на проект по програма „Красива България“. В обучителния курс ще се включат десет безработни ,..

публикувано на 30.09.25 в 10:36

Д-р Стамен Пишев съветва да се грижим за сърцето си

Стресът, тютюнопушенето, нездравословните хранителни и двигателни навици влияят негативно върху здравето на сърцето. Те са част от предпоставките за инфарктите, каза в Световния ден на сърцето председателят на Сдружението на младите лекари в Бургас - кардиологът д-р Стамен Пишев.  Във всеки момент човек може да стане свидетел на подобен..

публикувано на 29.09.25 в 16:15

Лекари от първия випуск на Бургаския медицински факултет вече работят в УМБАЛ Бургас

Лекари от първия випуск на Медицинския факултет на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ вече работят в УМБАЛ Бургас, съобщиха от здравното заведение.  Д-р Кристияна Господинова е привлечена от кардиологията и смята тази област на медицината за една от най-интересните. Повлияна и от роднина-кардиолог, чиито разкази я..

обновено на 29.09.25 в 11:40

Бургас ще отбележи Световния ден на сърцето

Бургас ще отбележи Световния ден на сърцето – 29 септември.  Финалът на общинската лятна инициативата „Здравен час край морето“ ще бъде с участието на лекари кардиолози от 10 до 13.30 часа на "Пантеона".  Участие в заключителния етап ще вземат над 120 деца от III –те класове на ОУ „Антон Страшимиров“. По достъпен и интерактивен начин ще..

обновено на 29.09.25 в 08:34

Два нови варианта на Covid-19, случаите се увеличават

Увеличават се случаите на Covid у нас, особено сред хората над 65 годишна възраст и тези, с хронични заболявания.  За два нови варианта на вируса съобщи вирусологът професор Радка Аргирова: "Напоследък се наблюдават два нови варианта от "Омикрон". Единият се нарича "Нимбус", другият се нарича "Стратус". Относно симптоматиката - остра болка в гърлото,..

публикувано на 27.09.25 в 17:00

Отбелязваме Международния ден на белия дроб с акцент върху превенцията

Международният ден на белия дроб се отбелязва на 25 септември по инициатива на Форума на международните респираторни организации. Мотото тази година е „Здравето на белите дробове е жизненоважно за човешкото здраве“. С настъпването на есента зачестяват респираторните заболявания, особено сред децата в колективи. Вирусните инфекции, известни като..

публикувано на 25.09.25 в 16:30

Маг. фармацевт Васил Ходжев: Търсете здравната услуга в аптеките, те не са магазини

Наблюдаваме една експанзия на броя на аптеките в страната, което не води до повишаване качеството на услугата . Това заяви Васил Ходжев, член на Управителния съвет на Българския фармацевтичен съюз. В Световния ден на фармацевтите – 25 септември той апелира пациентите да търсят здравната услуга в аптеките и отправи..

публикувано на 25.09.25 в 12:00