Какво да се случи с терен от над 40 декара до морето в квартал Крайморие? Това беше темата на обществено обсъждане, инициирано от Община Бургас с жители на квартала.
Теренът е общински. Започва от култовия, но вече премахнат, капан над пристанището и се вие покрай морето. На метри от него са частните парцели в бившия къмпинг Крайморие, където върви бурно строителство. Главният архитект на община Бургас Тихомир Райчев поясни:
"Във вида, в който са в момента строителните материали, не е лицеприятно. Територията ще бъде разчистена. Събранието е с идеята да изразите вашето виждане какво да се случи там, защото това е едно публично пространство. По смисъла на градоустройствения план там е публична общинска собственост. Целият имот е 44 декара по крайбрежната алея, но оползотворяемата площ е значително по-малка, защото обхваща и част от скалите."
Разни крайморци, разни виждания по въпроса. На една крайбрежна алея задължителни са пейките, смятат едни, а други не щат и да чуят за обновяване, което не е на метри от дома им:
"Трябва да има парапет обезопасяващ при разходка с деца. На самия ъгъл, който се получава на скалите, е хубаво да има постройка или кула, от която да може да се снима панорамата. С озеленяване и парково осветление."
"Ще правите парк, който е много далече от жителите на Крайморие. Оправете входа на плажа, градинката зад църквата, оправете плочките в центъра. Там не живеят хора. Там, който иска отива да се разходи, но първо облагородете квартала и тогава мислете за това място."
"Трябва да стане! 40 къщи има там, бунгала. Такъв хубав къмпинг, алеите готови. Всичко е готово да стане един парк на Крайморие. Като тръгне една жена с количката да отиде там на сянка, на хубаво."
Тонът се изостри между привържениците и противниците на идеята за парк. Чуха се гласове, че той ще бъде "за богаташите от новите къщи", но пред избора да гласуват за проект за пустеещия терен или изобщо кварталът да не получи нищо от голямата община, те все пак предпочетоха облагородяването на крайморската зона. Относно делението „ние“ и „те“, местни и приходящи, архитект Райчев напомни:
"Там има въведени сгради в експлоатация. Има административни адреси. Това, че вие сте свикнали тази територия да я наричате къмпинга-тя вече не е къмпингът. Всички, които имате имоти, знаете, че землището е урегулирана територия с проведени процедури и вие имате УПИ-та. Къмпингът е част от квартала. Който дойде от някъде другаде, отива до морето. Морето е привлекателното място."
В хода на обсъждането стана ясно, че сондажът е само на идейно ниво, финансиране към момента за терена не е предвидено, тъй като не е решено какво ще се прави, но и защото все още няма нов бюджет.
Разрешението за отсичане на 72 дървета по бургаските улици „Оборище“, „Асен Златаров“ и “Кирил и Методий“ е потвърдено от Върховния административен съд през 2017 година. Процедурата е била обжалвана пред Административния съд в Бургас, а решението на касационните магистрати е окончателно и няма давност. Това разясни общественият посредник на..
С лекции, обучения и демонстрации за действия при възникване на бедствия Сливен ще отбележи Деня на Гражданската защита. Събитието се организира от Община Сливен, съвместно с Общински съвет-Сливен и Национална асоциация на доброволците в Република България. Началото на събитията, свързани с Деня на Гражданската защита, ще бъде дадено от 15.00..
16-годишният Иван Чакъров от Бургас стана първи на плувния маратон, провел се в Созопол. Стартът му се забави, заради големия брой участници. 89 любители и професионалисти се гмурнаха във водите на Черно море, за да преплуват трасето от километър и половина. Традиционният плувен маратон е по повод днешния празник на Созопол. Морският град е избрал..
Изследването „Обучение и игри на децата в постсоциализма“ на д-р Пламена Кирова ще бъде представено днес от 18:00 часа в двора на Етнографската експозиция към Регионалния исторически музей – Бургас, на ул. „Славянска“ 69. Книгата проследява трансформациите в детския свят след 1989 година през призмата на играта и обучението. Авторката изследва как се..
Празничният 17 юли започва с литургия в храм "Св. вмцча Марина" от 8 часа, а час по-късно стартира традиционният плувен маратон от рибарското пристанище. На обяд ще се проведе водосвет и благославяне на празнична трапеза в местността "Света Марина". От 20 часа започва тържественият концерт-спектакъл "Пей сърце" с участието на Георги Христов...
Оранжев и жълт код за дъжд и гръмотевици издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 19 области. За четирите най-югоизточни области е издаден жълт код за високи температури. За Сливен е издаден жълт код за дъжд. След обяд в четвъртък и през нощта срещу петък ще има краткотрайни интензивни валежи и гръмотевични бури, с локални..
Навръх 24-тия си рожден ден почина Иво Христов. Младият писател се бореше над 10 години с коварно заболяване и претърпя с несломим дух множество операции. Иво пишеше книги и събираше средства за лечението си. Хиляди хора го подкрепяха. Диагнозата му бе Неврофиброматоза тип 2. Болест, поразяваща с туморни образования мозъчните нерви в централния и..
Навръх 24-тия си рожден ден почина Иво Христов. Младият писател се бореше над 10 години с коварно заболяване и претърпя с несломим дух множество операции...
Празничният 17 юли започва с литургия в храм "Св. вмцча Марина" от 8 часа, а час по-късно стартира традиционният плувен маратон от рибарското пристанище...
Разрешението за отсичане на 72 дървета по бургаските улици „Оборище“, „Асен Златаров“ и “Кирил и Методий“ е потвърдено от Върховния административен съд..