Какво да се случи с терен от над 40 декара до морето в квартал Крайморие? Това беше темата на обществено обсъждане, инициирано от Община Бургас с жители на квартала.
Теренът е общински. Започва от култовия, но вече премахнат, капан над пристанището и се вие покрай морето. На метри от него са частните парцели в бившия къмпинг Крайморие, където върви бурно строителство. Главният архитект на община Бургас Тихомир Райчев поясни:
"Във вида, в който са в момента строителните материали, не е лицеприятно. Територията ще бъде разчистена. Събранието е с идеята да изразите вашето виждане какво да се случи там, защото това е едно публично пространство. По смисъла на градоустройствения план там е публична общинска собственост. Целият имот е 44 декара по крайбрежната алея, но оползотворяемата площ е значително по-малка, защото обхваща и част от скалите."
Разни крайморци, разни виждания по въпроса. На една крайбрежна алея задължителни са пейките, смятат едни, а други не щат и да чуят за обновяване, което не е на метри от дома им:
"Трябва да има парапет обезопасяващ при разходка с деца. На самия ъгъл, който се получава на скалите, е хубаво да има постройка или кула, от която да може да се снима панорамата. С озеленяване и парково осветление."
"Ще правите парк, който е много далече от жителите на Крайморие. Оправете входа на плажа, градинката зад църквата, оправете плочките в центъра. Там не живеят хора. Там, който иска отива да се разходи, но първо облагородете квартала и тогава мислете за това място."
"Трябва да стане! 40 къщи има там, бунгала. Такъв хубав къмпинг, алеите готови. Всичко е готово да стане един парк на Крайморие. Като тръгне една жена с количката да отиде там на сянка, на хубаво."
Тонът се изостри между привържениците и противниците на идеята за парк. Чуха се гласове, че той ще бъде "за богаташите от новите къщи", но пред избора да гласуват за проект за пустеещия терен или изобщо кварталът да не получи нищо от голямата община, те все пак предпочетоха облагородяването на крайморската зона. Относно делението „ние“ и „те“, местни и приходящи, архитект Райчев напомни:
"Там има въведени сгради в експлоатация. Има административни адреси. Това, че вие сте свикнали тази територия да я наричате къмпинга-тя вече не е къмпингът. Всички, които имате имоти, знаете, че землището е урегулирана територия с проведени процедури и вие имате УПИ-та. Къмпингът е част от квартала. Който дойде от някъде другаде, отива до морето. Морето е привлекателното място."
В хода на обсъждането стана ясно, че сондажът е само на идейно ниво, финансиране към момента за терена не е предвидено, тъй като не е решено какво ще се прави, но и защото все още няма нов бюджет.
Бургас отново ще бъде сцена на младежкото предприемачество, като на 30 и 31 май в Експозиционния център „Флора“ ще се проведе форумът „Изгряващи звезди“. Събитието, организирано от JA Bulgaria, събира рекорден брой участници – над 150 младежи от 28 учебни компании от цялата страна, които ще представят иновативни идеи, проекти и продукти. Основен..
300 хиляди лева дари нефтената рафинерия на община Бургас. Средствата са за благоустрояване на паркова зона в кв. Ветрен. Споразумението между фирмата и администрацията е ежегодно и е на повече от 20 години. Днес бе подписан договорът за тази година. Дарените средства от рафинерията се използват винаги за социално значими каузи, обясни..
Изложба с кауза ще ознаменува рождения ден на БНР-Бургас. Обществената медия отбелязва своята 13-та годишнина с амбицията да бъде в помощ на младите таланти на България. Днес, от 17.30 часа в галерия „Ателие R“ на улица „Възраждане“ №25, ще бъде открита изложба под надслов „Магията на пленерната живопис-морето“ с картини на ученици..
Жителите на Ахелой ще отбележат днес празника на града, когато се чества християнският празник Възнесение Господне (Спасовден). Тържествата започват в 8:00 ч. със света литургия в храма „Свето Възнесение Господне“, отслужена от отец Божидар и свещенослужители. От 10:00 ч. на лятната сцена в парка ще бъде открит XVIII Регионален тракийски християнски..
В местността Бакаджика край Ямбол днес ще се проведе 19-тото издание на Националния тракийски християнски събор Спасовден. Очаква се в местността да пристигнат наследници на тракийски бежанци от Югоизточна България. След водосвета, отслужен от Сливенския митрополит Арсений в църквата на Бакаджишкия манастир „Св.Спас“, над 10 състава ще изнесат..
Националният поход „По пътя на четата на Таньо войвода“ тази година отбелязва четири десетилетия от своето първо провеждане. Честванията ще започнат днес и ще продължат до 2 юни. Гост на проявите в Попово, които са част от Ботевите дни, ще бъде кметът на община Сливен Стефан Радев. Родолюбивото начинание се инициира от Културно-просветно..
Близо 80% от подадените заявления за обследване на земеделски площи, пострадали от измръзване и слана в цялата страна, вече са обработени. Към момента са подадени 5052 заявления за 32 095 хектара засегнати площи. На места, където е необходимо, се извършват повторни огледи. Към момента са изготвени 478 констативни протокола за площи със 100 % щети..
Община Царево гарантира свободен достъп до плаж Силистар това лято. Постигната е договорка със собственика на частния имот, през който минава..
Изложба с кауза ще ознаменува рождения ден на БНР-Бургас. Обществената медия отбелязва своята 13-та годишнина с амбицията да бъде в помощ на..
Липсата на План за управление на парк "Странджа" и лошата туристическа инфраструктура са големите проблеми пред управлението на парка. Ако за първия..