Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов случай и нови чудовища обещава авторът на „Мамник“

Васил Попов се среща на 22 февруари с читатели в Бургас

| обновено на 21.02.23 в 10:56
3
Снимка: личен архив


„Мамникът е крилато демонично създание от българския фолклор. Има нещо примамващо в самата дума и човек иска да разбере повече. Казах си-това ще бъде заглавието на книгата. За мен беше важно да се фокусирам върху една истинска човешка, семейна история и причините за  зараждането на това зло “, разказва Васил Попов пред БНР-Бургас за вдъхновилата го находка от трудовете на нашите фолклористи и етнографи Михаил Арнаудов и Димитър Маринов. За няколко месеца неговият „Мамник“ се превърна в една от най-четените и обсъждани български книги. На 22 февруари „Мамник“  и авторът му ще долетят и в Бургас за среща с читатели и почитатели в книжарницата на улица "Александровска" 51 от 18 часа.

Сюжетът вплита фолклор, историята на Западните покрайнини и последствията от Ньойския договор, коронавирус, трънски диалект, хумор, дори рок и сръбска музика.


В трънското село Вракола се случват необикновени неща - няколко човека са убити по невиждан начин, други се събуждат с особени белези по тялото. Сякаш над селото е надвиснало нечовешко зло. Настаненият в старчески дом Емил, заедно с граничния полицай Божана Горнева, започва да разследва странните случаи и се натъква на потулени от миналото загадки и на оживяло от българския фолклор чудовище. В битката със злото ще им помага и един възкръснал мъртвец, който има несвършена работа на този свят.

Сравняват село Вракола, където се развива действието в романа с Туин Пийкс, а самият Васил Попов със Стивън Кинг. Той самият се усмихва на подобни сравнения и търси успеха на книгата в нейната многоликост. „Мамник“ се приплъзва умело край няколко жанра- крими, фентъзи, исторически роман, хорър:

„Книгата смесва много жанрове и всеки може да открие по нещо за себе си. Радвам се на успеха й, не само като на мой личен, а и като успех на жанрова книга, защото каквото и да си говорим в България жанровата литература винаги е била малко пренебрегвана и на нея се е гледало като на второ качество литература. „Мамник“ показа, че явно има глад у читателите и слушателите за такъв тип книги.“

Село Вракола е базирано на истинското село Филиповци, от където са бабата и дядото на Васил Попов. Именно използването на диалект в книгата той посочва като едно от големите предизвикателства: „Тъй като първоначалната идея беше слушането, за мен беше много важно диалозите в книгата да бъдат реалистични.“


За почитателите на книгата Васил Попов издава, че вече работи върху втора част: „Мога да кажа само, че ще има нов случай, нови чудовища и някой от героите ще се завърнат. Но не бързам, искам да си дам време. Осъзнавам, че е риск, но се надявам, че ще предложим на читателите и на слушателите качество, което няма да е по-малко от това на „Мамник.“

Въпреки страстта си към литературата, Васил Попов завършва екология в СУ и като еколог участва в един проект на National Geographic, по който пътува в малко познати интересни места из България. Автор е на разкази и романи, базирани на български митове и легенди. През годините творбите му са отличавани в редица литературни конкурси, като "Таласъмия" на клуб "Уибробия", литературния конкурс на списание ShadowDance и конкурса на "Сборище на трубадури" на името на Агоп Мелконян. Дебютната му книга е сборникът „Вълчи разкази“. „Мамник“ е победител в Storytel Studio - първия по рода си конкурс в България за оригинален аудиосериал. В платформата той живее с гласа на актьора Владимир Пенев.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
МиГ-17

В Европейската нощ на музеите с безплатна експозиция в Авиомузея

Авиомузей - Бургас ще се включи в Европейската нощ на музеите от  днес. Той ще бъде отворен от 17:00 – 22:00 ч., входът ще е свободен. Разнообразие от прожекторни светлини ще създадат визуален ефект върху самолетите, превръщайки нощната разходка в незабравимо преживяване с летателните апарати, сред които има представители на селскостопанската,..

обновено на 18.05.24 в 14:04

„Мараш пее“ днес и утре в Стралджа

В Стралджа днес ще бъде открит традиционният събор на народното танцово творчество „Мараш пее“.  Във фолклорния празник се очаква да се включат над  500 танцьори от цялата страна. Тази вечер в 20 часа ще бъде дадено началото на събора с концерт на Капанския ансамбъл от Разград и фолклорния състав на домакините ансамбъл "Въжички" .  В неделния ден от..

публикувано на 18.05.24 в 10:17

Фолклорна магия озарява Китен днес

Концертът „Озарени от магията на фолклора“ ще се проведе днес в концертната зала на НЧ „Свобода 1948“ в Китен. Поводът е отбелязването на 10 години на Детска фолклорна формация "Урдовиза", а началото е от 16:00 часа.  Сред участниците във фолклорния концерт ще бъдат и Младежка вокална група „МОРСКИ ПЕРЛИ“, която е с учредителите на ДФФ..

обновено на 18.05.24 в 08:14

Бургаската опера представя операта “Палячи” на Леонкавало

Операта „Палячи“ от Руджеро Леонкавало ще бъде представена утре вечер в Държавната опера. Диригент ще е маестро Иван Кожухаров.  Под неговата палка в главните роли ще се изявят солистите Мария Цветкова-Маджарова, сопрано, тенорът Даниел Дамянов, баритоните Марян Йованоски, Валери Турманов и тенорът Яни Николов. Заедно с тях на сцената..

публикувано на 16.05.24 в 14:09

Фламенко танци и испанска кухня ще са част от фестивала „Ибериа –Созопол“

Фестивалът „Ибериа –Созопол“ започва  днес в морския град. Официалното откриване е от 19.00 ч.  „Ще може да се насладите на испанската култура. Програмата включва техни състави, които ще танцуват, ще пеят, фламенко. Ще има кулинарен елемент. Фестивалът представя испанската култура и традиционна храна. Той ще е в три дни. В тези три дни ще бъдат..

публикувано на 16.05.24 в 11:29

Бургас ще е домакин на Черноморски международен литературен фестивал през юни

Бургас ще е домакин на първия Черноморски международен литературен фестивал от 6 до 9 юни. Над 50 писатели, преводачи, литературни агенти и национални институции от Турция, Грузия, Украйна, Румъния и България ще се съберат в морския град.  Организатор е Община Бургас, а домакин -Центърът за съвременно изкуство с библиотека „Пейо..

публикувано на 16.05.24 в 11:13

Над 40 картини на Стефан Марков представя изложба в Бургас

Бургазлии могат да се докоснат до творчеството на художника Стефан Марков  - Прочутият бургазлия е носител на много престижни отличия и излага в редица световни галерии. Над 40 картини на популярния творец представя изложба, подредена в градската художествена галерия „Петко Задгорски”. Творбите са в акварел, смесена техника на ръчно приготвена..

публикувано на 16.05.24 в 11:11