Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вървим „По стъпките на Апостола“ с учениците от ОУ „Васил Левски“ в град Българово

| обновено на 20.02.23 в 12:48

С две състезания – за най-добър рецитал на стихотворение за Апостола на свободата и за най-дълъг лъвски скок учениците ОУ „Васил Левски“ в град Българово отбелязаха патронния си празник и годишнината от гибелта му.  Представяме ви училището в рамките на кампанията ни „По стъпките на Апостола“, посветена на 150 години от смъртта на един от символите на българската свобода – Васил Левски.

Убедихме се лично колко много знаят за биографията и революционната дейност на националния ни герой четвъртокласниците от школото.



А училището почти изцяло е с портрети и рисунки на Апостола, който ни гледа от всеки етаж и коридор. За годишнината от гибелта му още във фоайето ще ви посрещне експозиция с картички и рисунки на революционера, изработени от възпитаници на училището. На втория етаж пък е обособен цял кът, посветен на Левски, отново дело на децата


В момента в училището учат 77 ученици от първи до седми клас. С умиление учители си спомнят годините, когато там са се обучавали по 450 деца. Въпреки това преподавателският състав е доволен от своите настоящи ученици. „Имаме много добри деца, които всеки ден ни показват своето старание. Независимо, че са ни малко децата, те са възпитани и ученолюбиви“, казва директорът Сребрин Сребрев.  


Учебното заведение разполага със СТЕМ кабинет, създаден по национална програма. „Децата с голям интерес посещават нашите занятия, понеже там се случват много интересни неща. Там те създават проекти от лего роботи, отделно има роботчета, които управляват, роботизирана ръка“, разказва още директорът.

Големите ученици работят там по проект „Дигитални създатели“ - правят проекти от дигиталното да създават реалното, което се случва чрез 3D принтера.

Училището в Българово, носещо името на Левски е създадено през 1905 г., разказа Сребрин Сребрев. Обучение тогава започват 38 ученици, постъпили в първо отделение. Това се случва в къщата на Крум Боев - преселник от Айтос. А първата учителка идва от Пловдив. Интересен момент е, че училището започва своето съществуване под друго име – тогава то е носело името на княз Борис Търновски.


По-късно по повод освещаването на местната църква земеделецът Янаки Иванчев подарява на училището свое дворно място в центъра на селището за построяване на сграда на сегашното училище. Започва издигането на първи етаж. През 1935 година школото получава статут на основно прогимназиално училище. С датата 14 август 1943 г. е свързано преименуването му, започвайки да носи името на Васил Левски. Развитието му продължава с вдигането на втори етаж през 1962 година. Малко по-късно се разширява още дворът му чрез дарение на тази част, където сега се намира площадка за спортни дейности.


Убеден съм, че децата, младото поколение спазва заветите на Левски. Мисля, че личността му ги вълнува и вдъхновява, защото както той е казал „По делата им ще ги познаете“, а нашите ученици наистина много се стараят и всеки ден ни показват знанията и уменията си“, смята директорът Сребрин Сребрев.


Този проект се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

Повече чуйте в звуковите файлове: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четирима са кандидатите за ректор на БДУ „Проф. д-р Асен Златаров“

Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р Румяна Янкова-Аврамова, професор д-р Севдалина Турманова, и професор Сотир Сотиров. Платформите им за управление на университета са качени на страницата на висшето училище. Проведоха се и срещи..

обновено на 21.07.25 в 09:49

Община Бургас с проект за обучение на деца и педагози

Община Бургас спечели проект „Моят свят на интереси“ по програма „Образование“, насочен към развитие на личностни и граждански умения у деца, родители и педагози.  В партньорство с Община Средец и две детски градини, ще бъдат създадени 5 клуба с общо 19 групи по интереси, обхващащи 237 участници.  Сред дейностите са тематични срещи, работилници,..

публикувано на 20.07.25 в 15:00

Близо 300 деца от 15 детски градини обхвана педагогическата практика "Утринна история"

Близо 300 деца от 15 детски градини на пет области са включени тази учебна година в пилотния старт на педагогическа практика "Утринна история". Тя е създадена по инициатива на Министерството на образованието и науката. В иновативната програма участват медицински и педагогически специалисти. В основата е увлекателна история, на базата на която се..

публикувано на 20.07.25 в 13:00

6 медала от Международната олимпиада в Австралия, два от тях на бургаски ученици

Най-добрите български ученици по математика спечелиха 6 медала от най-престижното състезание по математика в света, провело се в Австралия.  Българският национален отбор спечели 3 сребърни и 3 бронзови медала, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.  Два от тях са на учениците от бургаската природо-математическа гимназия..

обновено на 19.07.25 в 15:30

Студентите са доволни от намаляването на таксите

Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила  законови изменения, последваха протести на учащи в цялата страна. Причината за проблема се оказа начинът, по който се изчисляват таксите. Наложи се промяна на промяната. Тя вече е факт.  Вчера се състоя заседание на образователната комисия в Парламента и..

обновено на 17.07.25 в 16:43

Екип на училището в Равда с приз от конкурса "Нестандартен учител"

Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий  в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“.  Отличените учители Елица Якимова –по Информационни и компютърни технологии и  Весела Великова – по Английски  език са създали уеббазирано приложение „Научи, играй и познай“.  Разработката на педагозите съчетава образование и..

публикувано на 17.07.25 в 16:37

Първо място за бургаска ученичка в международен арт конкурс в Беларус

Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..

публикувано на 15.07.25 в 15:30