С две състезания – за най-добър рецитал на стихотворение за Апостола на свободата и за най-дълъг лъвски скок учениците ОУ „Васил Левски“ в град Българово отбелязаха патронния си празник и годишнината от гибелта му. Представяме ви училището в рамките на кампанията ни „По стъпките на Апостола“, посветена на 150 години от смъртта на един от символите на българската свобода – Васил Левски.
Убедихме се лично колко много знаят за биографията и революционната дейност на националния ни герой четвъртокласниците от школото.
А училището почти изцяло е с портрети и рисунки на Апостола, който ни гледа от всеки етаж и коридор. За годишнината от гибелта му още във фоайето ще ви посрещне експозиция с картички и рисунки на революционера, изработени от възпитаници на училището. На втория етаж пък е обособен цял кът, посветен на Левски, отново дело на децата.
В момента в училището учат 77 ученици от първи до седми клас. С умиление учители си спомнят годините, когато там са се обучавали по 450 деца. Въпреки това преподавателският състав е доволен от своите настоящи ученици. „Имаме много добри деца, които всеки ден ни показват своето старание. Независимо, че са ни малко децата, те са възпитани и ученолюбиви“, казва директорът Сребрин Сребрев.
Учебното заведение разполага със СТЕМ кабинет, създаден по национална програма. „Децата с голям интерес посещават нашите занятия, понеже там се случват много интересни неща. Там те създават проекти от лего роботи, отделно има роботчета, които управляват, роботизирана ръка“, разказва още директорът.
Големите ученици работят там по проект „Дигитални създатели“ - правят проекти от дигиталното да създават реалното, което се случва чрез 3D принтера.
Училището в Българово, носещо името на Левски е създадено през 1905 г., разказа Сребрин Сребрев. Обучение тогава започват 38 ученици, постъпили в първо отделение. Това се случва в къщата на Крум Боев - преселник от Айтос. А първата учителка идва от Пловдив. Интересен момент е, че училището започва своето съществуване под друго име – тогава то е носело името на княз Борис Търновски.
По-късно по повод освещаването на местната църква земеделецът Янаки Иванчев подарява на училището свое дворно място в центъра на селището за построяване на сграда на сегашното училище. Започва издигането на първи етаж. През 1935 година школото получава статут на основно прогимназиално училище. С датата 14 август 1943 г. е свързано преименуването му, започвайки да носи името на Васил Левски. Развитието му продължава с вдигането на втори етаж през 1962 година. Малко по-късно се разширява още дворът му чрез дарение на тази част, където сега се намира площадка за спортни дейности.
„Убеден съм, че децата, младото поколение спазва заветите на Левски. Мисля, че личността му ги вълнува и вдъхновява, защото както той е казал „По делата им ще ги познаете“, а нашите ученици наистина много се стараят и всеки ден ни показват знанията и уменията си“, смята директорът Сребрин Сребрев.
Този проект се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Повече чуйте в звуковите файлове:
Технологична година очаква образованието в Бургас. Пилотна програма за изкуствен интелект, развиване на идеята за студентския кампус в морския град и актуализация на знанията в посока роботика, са сред водещите акценти, които са заложени за 2025 година. В Бургас се е заформило едно образователно общество, което трябва да продължи да се..
На 6 януари 2025 г. започва приемът на документи за кандидатстване в две магистърски програми в бургаския филиал на Софийския университет: „Аудио-визуален дизайн“ и „Аудиопродукция и мастеринг“. Обучението по тях е от летен семестър, с начало на лекциите през месец февруари. Програмите са насочени към хора, които имат интерес към създаването на..
Като „знакова“ в сферата на образованието в Бургас определя годината ресорният заместник- кмет Михаил Ненов. Конференции, състезания и проекти бележат 2024 година. Сред тях е и първата олимпиада по изкуствен интелект, която се проведе през лятото в морския град. Освен множеството образователни събития, Михаил Ненов отчете и прираст на учениците..
Таксите за общежитието в Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас се увеличават със сто лева. Учениците ще плащат вече по 230 лева. В момента капацитетът е 40 души, уточни директорът Димитрина Тодорова: "За последните четири години таксите за общежитие не са увеличавани. Това, което ни се случи миналата..
Бургаската гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ е едно от петте учебни заведения, които ще получат средства по програмата „Обучение за ИТ умения и кариера“ на образователното министерство. 200 ученици могат да се обучават безплатно в Бургас по национална програма "Обучение за ИТ умения и кариера“ С решение на..
Благотворителен базар „Сладка Коледа“ се провежда в ОУ „ Елин Пелин“ за поредна година в навечерието на коледните и новогодишни празници. Той бе открит с празничен концерт от изпълнения на учениците от втори и трети клас и ще продължи до 19 декември. С празнично настроение и много усмивки децата поздравиха гостите с песни и стихове, посветени на..
Деца трети-четвърти клас правят първи опити да пушат, възрастовата граница е паднала много, обясни Росица Димова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в Бургас. Тя гостува в предаването " Булевард Демокрация" по повод започнали срещи с родители . Първата вече се проведе в бургаската библиотека, ще има такива ежемесечни на теми, които..