Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вървим „По стъпките на Апостола“ с учениците от ОУ „Васил Левски“ в град Българово

| обновено на 20.02.23 в 12:48

С две състезания – за най-добър рецитал на стихотворение за Апостола на свободата и за най-дълъг лъвски скок учениците ОУ „Васил Левски“ в град Българово отбелязаха патронния си празник и годишнината от гибелта му.  Представяме ви училището в рамките на кампанията ни „По стъпките на Апостола“, посветена на 150 години от смъртта на един от символите на българската свобода – Васил Левски.

Убедихме се лично колко много знаят за биографията и революционната дейност на националния ни герой четвъртокласниците от школото.



А училището почти изцяло е с портрети и рисунки на Апостола, който ни гледа от всеки етаж и коридор. За годишнината от гибелта му още във фоайето ще ви посрещне експозиция с картички и рисунки на революционера, изработени от възпитаници на училището. На втория етаж пък е обособен цял кът, посветен на Левски, отново дело на децата


В момента в училището учат 77 ученици от първи до седми клас. С умиление учители си спомнят годините, когато там са се обучавали по 450 деца. Въпреки това преподавателският състав е доволен от своите настоящи ученици. „Имаме много добри деца, които всеки ден ни показват своето старание. Независимо, че са ни малко децата, те са възпитани и ученолюбиви“, казва директорът Сребрин Сребрев.  


Учебното заведение разполага със СТЕМ кабинет, създаден по национална програма. „Децата с голям интерес посещават нашите занятия, понеже там се случват много интересни неща. Там те създават проекти от лего роботи, отделно има роботчета, които управляват, роботизирана ръка“, разказва още директорът.

Големите ученици работят там по проект „Дигитални създатели“ - правят проекти от дигиталното да създават реалното, което се случва чрез 3D принтера.

Училището в Българово, носещо името на Левски е създадено през 1905 г., разказа Сребрин Сребрев. Обучение тогава започват 38 ученици, постъпили в първо отделение. Това се случва в къщата на Крум Боев - преселник от Айтос. А първата учителка идва от Пловдив. Интересен момент е, че училището започва своето съществуване под друго име – тогава то е носело името на княз Борис Търновски.


По-късно по повод освещаването на местната църква земеделецът Янаки Иванчев подарява на училището свое дворно място в центъра на селището за построяване на сграда на сегашното училище. Започва издигането на първи етаж. През 1935 година школото получава статут на основно прогимназиално училище. С датата 14 август 1943 г. е свързано преименуването му, започвайки да носи името на Васил Левски. Развитието му продължава с вдигането на втори етаж през 1962 година. Малко по-късно се разширява още дворът му чрез дарение на тази част, където сега се намира площадка за спортни дейности.


Убеден съм, че децата, младото поколение спазва заветите на Левски. Мисля, че личността му ги вълнува и вдъхновява, защото както той е казал „По делата им ще ги познаете“, а нашите ученици наистина много се стараят и всеки ден ни показват знанията и уменията си“, смята директорът Сребрин Сребрев.


Този проект се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

Повече чуйте в звуковите файлове: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рая от Търговската гимназия с отличие на Европейското състезание за пари

Ученичката Рая Георгиева от IX „е“ клас на Търговската гимназия в Бургас зае третото място в националния кръг на Европейското състезание за парите. Тази надпревара стартира през 2017 г. като инициатива за насърчаване на финансовото образование от националните банкови асоциации в Европа и сe координира от Европейската банкова федерация. В..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Бургаски ученици представят дигитално приложение за опазване на морето

Новият ученически проект „Син флаг“, финансиран от Община Бургас, представя иновативен начин за насърчаване на екологичното поведение и опазването на морската среда. Проектът, реализиран от петима ученици от Бургас, вече е достъпен онлайн и представлява дигитално приложение под формата на образователна игра, в която участниците събират отпадъци от..

публикувано на 02.05.25 в 14:00

ОУ „Свети княз Борис I“ отбелязва празника си с различни инициативи

С празничен концерт ОУ „Свети княз Борис I“ ще отбележи 119 години от своето създаване. Той ще се състои днес от 17:30 часа, в двора на училището.  В празника участие ще вземат ученици. Преди концерта, от 16:30 часа, бъдещите първокласници ще имат възможност да се потопят в атмосферата на училището чрез открита работилница за песни, танци, рисуване и..

публикувано на 29.04.25 в 08:55

Гимназисти ще са част от кампанията "Аз съм отговорен шофьор"

Бургаски гимназисти ще се включат в обученията от кампанията „Аз съм отговорен шофьор“ на Министерството на образованието и науката. Лекциите ще се проведат днес в 13.30 часа в Международния конгресен център, а след това ще има и демонстрационна част на паркинга до Морска гара.  В заниманията участват ученици от 10 до 12 клас, които са и бъдещи водачи..

обновено на 29.04.25 в 07:50

СТЕМ среда ще се изгради в СУ "Константин Петканов" в Бургас

През тази година предстоят ремонтни дейности в много училища в страната по различни национални и европейски програми. Едно от тях е СУ „Константин Петканов“ в Бургас. СТЕМ център и модернизация на оборудването са сред важните проекти за учебното заведение.  Наскоро се проведе първата дейност по проекта „Посланици на здравето“...

публикувано на 28.04.25 в 08:30

Проф. Андрей Чорбанов с лекция в "Един академичен час" на БДУ

Проф. Андрей Чорбанов днес ще бъде част от инициативата на Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров" "Един академичен час".  Лекцията му от 11 часа е на тема "Съвременни ваксини и предизвикателствата пред 21 век". Имунолог, ръководител на Департамента по имунология в Института по микробиология към БАН, професор Чорбанов в..

публикувано на 28.04.25 в 07:00

Наградиха победителите в конкурса „За моята България“ с гала концерт в Бургас

С тържествен гала концерт, провел се на 24 април в Културен център „Морско казино“, завърши седмото издание на Регионалния ученически конкурс „За моята България“. Събитието беше организирано от Начално базово училище „Михаил Лъкатник“ и Сдружение с нестопанска цел – Училищно настоятелство „Партньори на бъдещето“, в партньорство с Българското национално..

публикувано на 25.04.25 в 17:33