Изпълнява ли функцията си рибарското пристанище в Несебър? Този въпрос си задават местни жители, след последните нанесени щети по порта наскоро. От общината са категорични, че лодките са защитени.
Реконструираното и модернизирано рибарско пристанище „Северна буна“ беше открито и пуснато в експлоатация през август, миналата година. То беше финансирано по т. нар. „рибарска програма“, с около 7.5 милиона лева. От Община Несебър посочват, че е създадена защитена акватория с общо 121 места за акостиране, като за сравнение, преди реализацията на проекта, е имало само 30 места. И допълват:
„Изграден е плаващ кей-вълнолом, който не засяга дъното, следва колебанията на водната повърхност, проектиран е прелеваем и има за задача да пази акваторията. Част от проекта са и четири вътрешни пристана с по четири понтона всеки. Всички хидротехнически съоръжения са плаващи“
Снимки и видео, публикувани в групата „Обществен съвет Несебър“, наистина доказват, че съоръженията за плаващи. Буквално. Понтоните се мятат по вълните, виждат се и поражения. Според Кръстьо Пеев, от Обществения съвет, пристанището, в частност – т. нар. вълнолом, не изпълняват своите функции:
„Тези вълнобранни понтони, които са инсталирани на входа на пристанището, се скъсаха още в деня на откриването. Тогава беше първият им ремонт. Оттогава насам са се късали, мисля, 4-5 пъти. Идеята на този проект беше да се използва една европейска програма, с едно целево финансиране, което трябваше да изгради тези вълнобранни понтони, които да спрат навлизането на вълните и да се увеличи самото пристанище. Понтоните бяха сложени, но, за съжаление, това, което се сложи, е неефективно. Те са с много малък размер. Те бяха многократно скъсани. И вълните влизат в пристанището. Навлизайки вътре, тези понтони за лодки, които бяха направени, те също се късат постоянно, техните държачи“, посочи Пеев.
На подобно мнение е и Веселин Максимов. Той има лодка, с която ползва пристанището през лятото.
„Пристанището имаше един, така да кажем, хубав замисъл, който трябваше да се реализира. Но след изпълнението на вълноотбивната стена, тя вече е компрометирана от нормални времена, не мога да кажа, че са били чак толкова лоши. И за много кратко време. Тя, в момента, не върши функцията, за която е сложена там. И оттам идва целият проблем на това пристанище. Заради това се късат навътре другите понтони. Лодките хората трябва да ги наблюдават повече, защото ги е страх да не се скъса нещо. Но, за мен, целият проблем идва от вълноотбивната стена, която не е направена както трябва. Вълните минават под нея, над нея и когато вълната влезе в пристанището, вече даже пречи да излезе вълната“, каза Максимов.
Поражения по вътрешен плаващ понтон и две от обслужващите пътеки има нанесени на рибарското пристанище в Несебър. Повредите не са съществени, за да попречат на функционирането на порта, отговориха от общината, след отправени от нас въпроси.
Нарушенията са или от неблагоприятни метеорологични условия, или от удар при маневриране, посочват от администрацията. Всички щети са отстранени, за сметка на изпълнителя. Поправени са част от поплавъците, допълват от там. На наше запитване, поясняват, че пристанището, което беше открито през август, миналата година, е с гаранция от 9 години, но обектът е и застрахован от общината. Всякакви повреди ще бъдат отстранявани от и за сметка на изпълнителя, допълват от администрацията. От общината са категорични, че „изграденият кей вълнолом изпълнява функцията си, няма върната рибарска лодка, няма и пострадала такава“. Посочват, че плаващият кей-вълнолом пази акваторията и това е факт. Проектното решение е съобразено със запазването на подводното културно наследство, казват още от община Несебър. На въпрос дали се обмислят действия, които да направят пристанището по-защитено, от администрацията поясняват, че това не е необходимо. Съоръжението е изградено съгласно статута на старинния град и пластовете на морското дъно не са засегнати.
Сдружението на занаятчиите и творците в Несебър организират поредно благотворително събитие, този път то е под надслов „Мартеници за Петя и Петя“. Целта е да се помогне на две деца, които са с детска церебрална парализа и имат нужда от денонощна грижа и рехабилитация, разказа председателят на организацията Надежда Трифонова: "Петя Желева е..
"Един Процент Промяна" е сдружение за хора, които искат да правят добрини в България и които са готови да случват осезаема промяна в обществото. Вече близо 10 години дейността им доказва, че доброто го има и то се случва около нас. 7 души стоят за дейността на тази организацията, която всеки месец подкрепя различна кауза. Над 200..
През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни...
Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и ДГ "Чайка", учениците на двете училища ще преминат утре в онлайн режим. Детска градина "Чайка" разполага с достатъчно отоплителни уреди и ще продължи да работи. Термал инженеринг вече започна работа по отстраняване на..
Доброволците от „Бъди човек“ – Айтос провеждат кампания в подкрепа на 9 – годишния Виктор, който се бори със синдром на Жубер и бъбречна недостатъчност. Кулминацията на инициативата бе благотворителен концерт под надслов „С любов за Виктор“, който се проведе през тази седмица в айтоското читалище „ Васил Левски 1869“. В проявата се..
Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник. Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото. Началото ще бъде поставено от ул. Босна 36, където е къщата на "Царя" за тази година, а финалът ще е в 18 часа на поляната срещу Хлебозавода. Ще бъдат пресъздадени ритуалите заораване и засяване. Иван Василев..
Над 16 400 мъже са ползвали 15-дневен отпуск при раждане на дете, сочат данните на Националния осигурителен институт за деветте месеца на 2024-а година. За същия период на 2023-а отпуските са били с 1300 повече. Когато майката и бащата са в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на..
Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и ДГ "Чайка", учениците на..
Традиционният общински Празник на виното ще се проведе днес, 15 февруари, в ямболското село Скалица. Десетки винопроизводители от цялата област ще се..
През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в..