Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Иван Ванев: В малката църква на остров "Св. Анастасия" е имало икони от най - добрите зографи по Черноморието



„Най – впечатляващото за иконите, които са били в църквата на остров „Св.Анастасия“ е, че в края на 18 век манастирът е бил в разцвет и е имал възможност да си поръча иконописването на светци при едни от най – добрите майстори по Черноморието и с това Бургас може само да се гордее“, това коментира доц. д-р Иван Ванев от Институт за изследване на изкуствата, който представи свое проучване за съдбата на липсващите икони от Острова. Той разказа за изследванията си в в иконната зала на Историческия музей.

Ученият сподели, че интересът му е от преди повече от 10 години, когато е бил повлиян от среща с проф. Иван Карайотов по повод негова статия за една разрушена църква в Созопол. Бургаският учен му помогнал с информация и му подарил своя книга за остров св. Анастасия.


Църквата е преосветена през 1901 г. от сливенския владика, но за съжаление тогава това не води до възстановяване на духовния живот на острова, но пък той става притегателн център за хора на изкуството - интелектуалци, писатели, общественици. Един от тях е българският поет и общественик Райчо Райчев Вирсавиев, който през 1911 година  е спасил 12 икони. Той е предотвратил изнасянето им извън пределите на страната. Въпреки неговата намеса, повече от век по-късно, нито една от тези спасени икони не остава на острова и така богатата колекция на островния манастир потъва в забрава. По - късно сатав ясно, че част от тях са запазени в Бургас, други в София, а трета част за изчезнали.


Сред най - ценните са тези от първия комплект направени за иконостаса, това е акцентът на иконописното наследство на острова. Те са били изписани от Димитър Зографа.  Негово дело са били три открити икони от царския ред - на св. Богородица, св. Илия е от 1780 г. и св. Николай. Най - популярната икона от острова е тази на св. Анастасия, но тя най - вероятно от най - дълго не е там. Тя се намира в църквата "Св. Успение Богородично" като не се знае, кога и защо е била преместена, но тя е със същите размери и вероятно е от същия комплект и е направена от зограф Димитър."

Любопитен факт е, че до 60 – те години на 20 век в островната църква е имало стенописи, като много автори са мислили, че те са били от началото на века, а се оказва, че те са изписани преди снимането на филма „На малкия остров“, направени са от художници от киноцентър „Бояна“.  

повече може да чуете в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Айтозлийката София Стойчева спечели награда за филмов дебют

Документалният филм „Неравноделната душа“ ( Soul Beyond Measure ) спечели приза за най-добър български пълнометражен документален филм на Rhodope International Documentary Film Festival 2025. Лентата е дебют в жанра за айтозлийката София Стойчева. Стойчева е автор на сценария и режисурата. Операторският екип включва Огнян Калайджиев, Кирил..

публикувано на 20.07.25 в 10:30

Приморско танцува и пее под ритмите на фестивала „Фолклорна плетеница“

В Приморско тече вторият ден от VI-то издание на Международния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието, организирано от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско, събира на едно място почитатели на българския фолклор от страната и чужбина. Фестивалът започна снощи с тържествен концерт на сцената на амфитеатъра в морския..

публикувано на 19.07.25 в 17:10

Прожектират филма "Дяволски игри" за потребителите на социални услуги в Бургас

Филмът „Дяволски игри“ на Деси Тенекеджиева ще бъде излъчен от 16 часа в залата на Културен дом НХК в Бургас.  Прожекцията е подарък от Общината за потребителите от бургаските социални услуги и членове на пенсионерските клубове в града.  Веднага след края на филма ще се състои среща-разговор с част от неговия екип. 

публикувано на 19.07.25 в 14:50

Преместиха знаков паметник в Ямбол

Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно – изходни артерии на града. Монументът е с височина 9 метра и тежи около 65 тона. Монументът,  поставен на входа на Ямбол откъм село Веселиново, беше преместен от шосето за село Чарган, след като..

публикувано на 19.07.25 в 10:30

Розита Еленова: Димитър Еленов отстояваше високия си морал

Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог  Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в Дома на НХК. Прожекцията е част от програмата на Международния филмов фестивал. Лентата е продукция на БНТ и „Димитър Еленов фондация“, реализирана с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Бургас...

обновено на 18.07.25 в 13:00

Юлски парк фест ще се проведе за шеста година в Бургас

Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название „Чета и плета“ отново ще събере творци от всички поколения,  ще даде сцена за изява на млади таланти и ще стане празник на изкуствата. По покана на организаторите от читалище „Любен Каравелов 1940“..

публикувано на 18.07.25 в 11:30

Започва фестивалът "Джаз в Бургас"

Фестивалът "Джаз в Бургас"  започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и България са част от програмата.  Началото е тази вечер в двора на експоцентър Флора. Фестивалът продължава утре и в събота, както и в дните от 14 до 17-и август. 17.07. /четвъртък/ - 20:00ч...

публикувано на 17.07.25 в 17:21