„Най – впечатляващото за иконите, които са били в църквата на остров „Св.Анастасия“ е, че в края на 18 век манастирът е бил в разцвет и е имал възможност да си поръча иконописването на светци при едни от най – добрите майстори по Черноморието и с това Бургас може само да се гордее“, това коментира доц. д-р Иван Ванев от Институт за изследване на изкуствата, който представи свое проучване за съдбата на липсващите икони от Острова. Той разказа за изследванията си в в иконната зала на Историческия музей.
Ученият сподели, че интересът му е от преди повече от 10 години, когато е бил повлиян от среща с проф. Иван Карайотов по повод негова статия за една разрушена църква в Созопол. Бургаският учен му помогнал с информация и му подарил своя книга за остров св. Анастасия.
Църквата е преосветена през 1901 г. от сливенския владика, но за съжаление тогава това не води до възстановяване на духовния живот на острова, но пък той става притегателн център за хора на изкуството - интелектуалци, писатели, общественици. Един от тях е българският поет и общественик Райчо Райчев Вирсавиев, който през 1911 година е спасил 12 икони. Той е предотвратил изнасянето им извън пределите на страната. Въпреки неговата намеса, повече от век по-късно, нито една от тези спасени икони не остава на острова и така богатата колекция на островния манастир потъва в забрава. По - късно сатав ясно, че част от тях са запазени в Бургас, други в София, а трета част за изчезнали.
„Сред най - ценните са тези от първия комплект направени за иконостаса, това е акцентът на иконописното наследство на острова. Те са били изписани от Димитър Зографа. Негово дело са били три открити икони от царския ред - на св. Богородица, св. Илия е от 1780 г. и св. Николай. Най - популярната икона от острова е тази на св. Анастасия, но тя най - вероятно от най - дълго не е там. Тя се намира в църквата "Св. Успение Богородично" като не се знае, кога и защо е била преместена, но тя е със същите размери и вероятно е от същия комплект и е направена от зограф Димитър."
Любопитен факт е, че до 60 – те години на 20 век в островната църква е имало стенописи, като много автори са мислили, че те са били от началото на века, а се оказва, че те са изписани преди снимането на филма „На малкия остров“, направени са от художници от киноцентър „Бояна“.
повече може да чуете в звуковия файл:Дипломатическите връзки на България със света през 70-те и 80-те години на XX век са представени в изложба в ямболския „Безистен“ със съдействието на Исторически музей – Правец. В нея са представени подаръци, получавани в продължение на десетилетия след гостувания на правителствени делегации у нас и посещения в чужбина на бившия „първи“ Тодор Живков...
Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на Шарл Перо „Червената шапчица“. Постановката е на Мария Табакова. Тя зарежда не само с настроение и оптимизъм, но специално за детската аудитория е подготвена ненатрапчиво поднесена поука. Помощник‐режисьори на постановката са Лина..
Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации и рибарското селище „Ченгене скеле“ са локациите, избрани за снимките на филма „Геймър“. Пълнометражната лента е сред проектите, които кандидатстваха за съфинансиране от Община Бургас на третата сесия на фонд "Култура" за 2024-та година. Ако бъде одобрен проектът, част от сцените ще бъдат..
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..
Филмови шедьоври като "Мария" с Анджелина Джоли, "Емилия Перес" на Одиар, "Съседната стая" на Педро Алмодовар, "Господин Азнавур" и "Чебурашка" очакват бургазлии този уикенд . Кино заглавията ще бъдат показани на 8 и 9 февруари в Културен дом НХК. Съботният ден стартира с първото предложение, в 11.00 часа ще бъде показан игралния филм „ Чебурашка “,..
В експозицията „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ са включени и медали, ордени, плакети с изображения на паметника Шипка. Изложбата ще бъде открита днес, 6 февруари от 12 часа в Историческия музей. Тя ще гостува в Бургас до края на месец март. повече може да чуете в звуковия файл:
Община Болярово и читалище “Възраждане“, съвместно с Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (МКБППМН) обявява конкурса рецитал „Моя страна, моя България“. Конкурсът има за цел да популяризира българската литература, да пробуди национално самочувствие, да стимулира интереса на децата и младите хора..
Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации и рибарското селище „Ченгене скеле“ са локациите, избрани за снимките на филма „Геймър“...
Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на Шарл Перо „Червената шапчица“...
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и..