„Солодобивът в Анхиало/Поморие от 1878 до 1951 година“ е заглавието на първия труд, който осветлява условията, превърнали Поморие в първостепенен солодобивен център на страната през разглеждания период. Негов автор е доц. д.-р Милчо Скумов от Поморие. Книгата е издание на БАН. Тя проследява законодателната основа и правната организация на солопроизводството в града по това време, управлението и защитата на солниците от наводненията, предизвикани от силните морски бури, както и функционирането на институциите, свързани със солопроизводството и дейността им за неговата модернизация и усъвършенстване - фонд „Поморийски солници“, Солната кооперация и др.
"В този период се включва всичко-създаване на нова нормативна база от държавата, организации на солопроизводителите-сдружения, кооперации, технологията за добив на сол. Това е занаятчийски тип производство. Вече с навлизането в производството на хора със специализирано образование-инженери, химици, започва да се въвежда съвременна техника. От добива до складирането и транспорта -солта е била в кръвта на анхиалци!," посочва авторът пред БНР-Бургас.
В периода на Античността и Средновековието няма данни за солодобив в Поморие, първият документ е намерен в архивите на Ватикана от професор Божидар Димитров от края на 14 век затова, че има солници в Анхиало, пояснява доцент Скумов.
Между 15 и 25 хиляди тона сол годишно са се произвеждали в Анхиало в изследвания период. През 50-те и 60-те години на 20 век количеството се повишава.
Що се отнася до условията, авторът на изследването посочва: "Производството на морска сол прилича много на земеделското производство, защото е на открито и зависи от природните условия. Трябва лятото да е сухо и да не вали много, да е горещо. В книгата на базата на статистическите данни давам графики как се изменя средната годишна температура в период от 50 години по месеци. Интересното е, че макар Поморие и Бургас да са много близки, в Поморие вали по-малко дъжд. Ако сравним условията по нашето Черноморие и други места по света като Средиземноморието, тук те не са толкова добри. Водата е по-ниско солена, а дъждовете все пак са повече, отколкото, например, в Египет или Алжир.“
В изследването са използвани исторически източници от държавните архиви в Бургас и София, архивът на Община Поморие, документи от Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, регионалните библиотеки в Бургас, Пловдив и Варна и др.
Включени са голям брой снимки, фигури, графики и схеми, статистически данни, карти на солниците и другите съоръжения в солопроизводството. В приложения показалец са изведени личните имена на участващите в описваните събития лица, включително на много от известните поморийски фамилии.
Относно бъдещето на поморийската сол в условията на глобалния пазар днес Милчо Скумов коментира:
„Условията са били други тогава-държавата документирано и официално е провеждала протекционистична политика, покровителство на местното производство и това е ставало с ограничаване вноса на сол отвън и със съответните вносни мита, така че местната сол да е конкурентна и да го има това производство в Анхиало.“
Освен за изследователите, книгата е предназначена и за всички интересуващи се историята на солопроизводството - неразделна част от историята на Поморие. Предстои и нейното официално представяне в морския град.
Доцент д-р Милчо Скумов е завършил Висшия химикотехнологически институт в Бургас. От 1995 година университет "Професор д-р Асен Златаров", където е преподавател от 1976 година, а от 2007-а година до 2016-та и ръководител на катедра. Между 2001 и 2005-та година е ръководител на проекти с европейски и местно финансиране, в резултат на които е създаден Музеят на солта в Поморие. До 2012 година е и негов главен уредник. Бил е и председател на Българското солодобивно кооперативно дружество в Поморие. В последните години интересите му са насочени в областта на историята и технологията за добив на морска сол в Анхиало.
Повече чуйте в звуковия файл.Четирима са допуснатите до събеседване кандидати за избор на обществен посредник на Бургас. Те са посочени от временна комисия в Общинския съвет, с председател Иво Баев, и това са Калина Чавдарова-Едрева, Тодор Стамболиев, Румяна Райчева и Теодора Петрова-Николова. Те ще се явят за провеждане на интервю на 14 февруари в малката заседателна..
Продължава строителството на Дома за възрастни в Елхово. Изграждането на комплекса е за близо 1 млн. и 400 хил. лева, като средствата са осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост. В новоизградения комплекс ще бъдат настанени обитателите дома, който в момента се намира в село Чернозем, обясни заместник-кметът на община Елхово Живка..
Днес и утре заради изграждането на уличен водопровод и улична канализация в ж.к. „Изгрев“ се въвежда временна организация на движението, съобщават от община Бургас. Затваря се за движение кръстовището на улицата между бл.184 и бл.181 и улицата между бл.37 А и ТП „ДЛС Ропотамо“. Спазвайте временната организация, която ще бъде въведена в..
За бойкот на търговските вериги призовават днес 4 организации. Това са Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна“, "Обединени пенсионерски съюзи“ и "Системата ни убива“. В последните седмици се наблюдава драстично увеличаване цените на стоки от първа необходимост. Това е ценови удар, както за 800..
В епоха, белязана от бурни технологични иновации, радиото навлиза в своя втори век на съществуване "в служба на човечеството", като остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година, организаторите от ЮНЕСКО призовават радиостанциите по целия свят да посветят Световния ден на радиото на една жизнено важна за човечеството тема -..
Най-ощетени от цените в магазини за хранителни стоки са потребителите. Това коментират организаторите на еднодневния бойкот у нас, който е обявен за утре. Той е заради високите цени на продуктите, а идеята е големите супермаркети да останат без купувачи. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива",..
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) извършва предварително проучване на всички данни и фактори, свързани наблюдавания ръст на цените на храните от първа необходимост, става ясно в съобщение от пресцентъра на регулаторния орган. Комисията заявява, че не упражнява ценово регулиране, като насърчава всеки, който разполага с информация и/или..
Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за..
Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни..
Старт на строителството на нови два физкултурни салона бе дадено днес в Сливен. Те ще се ползват от учениците от Професионалната гимназията по изучаване..