Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повишението на цените на храните продължава

Автор:

Повишението на цените на храните продължава и през отминаващата седмица, отчитат от Държавната комисия по стокови борси и тържища, цитирани от БТА.

С 0,86 на сто скача тази седмица Индексът на тържищните цени, който отразява цените на хранителните стоки на едро в страната.

Според данните, поскъпват оранжерийните домати с 12% до 4,12 лв. за килограм и краставиците с 6% до 5,99 лв./кг на фона на червените чушки, чиято цена за килограм пада в края на седмицата с 1,2% до 4,15 лв./кг.

Картофите и зелето също поевтиняват (съответно с 4% до 1,19 лв./кг. и с 5 стотинки до 0,80 лв./кг), докато цените на морковите скачат с 8,7% до 1,28 лв./кг.  При плодовете - поскъпват портокалите (с 5,1% до 1,84 лв./кг), а цените на ябълките се понижават с 3,5% до 1,38 лв./кг.

Поевтиняват и олиото -с 5,1% до 3,9 лв. за литър, и кравето масло -с 3,1% до 2,53 лв./кг за пакетче от 125 грама, и захарта (с 1,9% до 2,52 лв./кг). Ценната обаче, се покачва за килограм краве сирене (с 0,7% до 11,43 лв./кг) и на пилешко месо (с 1,3% до 6,3 лв./кг), както и на ориза (с 1,6% до 3,21 лв./кг) и на брашно тип "500" (с 0,7% до 1,38 лв./кг).




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приемаме в България еврото и какво...? БНБ с отговорите на десетки важни въпроси

Българската народна банка (БНБ) отговори на десетки въпроси, свързани с еврото, превалутирането на лева и функциите на централната банка след влизането в еврозоната. БНБ подчерта, че официалният валутен курс на лева към еврото е неотменимо фиксираният валутен курс от 1,95583 лв. за 1 евро . С оглед на това, превалутирането от левове в..

публикувано на 25.02.25 в 19:00

Среща с работодатели в сферата на туризма организира бюрото по труда в Бургас

Дирекция „Бюро по труда“ – Бургас организира "Среща с работодатели" в сферата на туризма, хотелиерството и ресторантьорството. Трудовата борса ще се проведе на 12 март 2025 г. от 10:00 часа в сградата на ДНА в град Бургас, ул. „Христо Ботев“ № 48. Събитието ще предостави възможност за запознаване с дейността на водещи компании в бранша,..

публикувано на 25.02.25 в 16:00

Община Бургас иска от държавата терен за буферен паркинг в промишлена зона „Север"

Община Бургас ще поиска от държавата терен в промишлена зона „Север“, за да изгради буферен паркинг за тежкотоварни автомобили. Промишлената зона е изключително развита, там има много складове и бази на фирми и предприятия, но липсват обособени зони за престой на тежкотоварните автомобили. Затова Община Бургас търси..

публикувано на 25.02.25 в 13:08

Морски общини се включиха в туристическите изложения в Букурещ и Будапеща

България се представи в международните изложения   TTR в Букурещ и Travel+ 2025 в Будапеща, които са сред най-важните туристически събития в региона и събират новите предложения от туристически агенции, туроператори, хотели, курорти и доставчици на  услуги. Изложението TTR  в Румъния  се организира за 51-ви път. България  участва в..

публикувано на 25.02.25 в 12:04
Васил Атанасов, директор на Летище Бургас

Три самолета на българска авиокомпания ще летят от Бургас

През март тази година предстои ремонт на настилката на пистата на летището в Бургас. Това няма да се отрази на трафика, посочи директорът на аеропорта Васил Атанасов. Припомняме, че цялостен ремонт на пистата ще бъде направен през зимния сезон на тази и началото на следващата година: „Този цялостен ремонт е нужен, защото може би..

публикувано на 25.02.25 в 10:30

Призив за нов бойкот - на търговските вериги и на банките

Нов бойкот на търговските вериги, който този път да обхване и банките, предвиждат на 27 февруари организаторите, които вече два пъти изразиха недоволството си срещу високите цени на хранителните стоки. Те призоваха този четвъртък, освен да бойкотират хипермаркетите, хората да не плащат с банкови карти. Този път, освен големите хранителни магазини,..

публикувано на 24.02.25 в 14:30

Социалните партньори не постигнаха консенсус за бюджета на ДОО

Управителят на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов потвърди, че бюджетът на Държавното обществено осигуряване за тази година е разработен при допускане, че пенсиите ще бъдат осъвременени по швейцарското правило от 1 юли. Пред Националния съвет за тристранно сътрудничество Иванов отбеляза, че за пенсии тази година ще бъдат изплатени над 24..

публикувано на 24.02.25 в 12:30