Отдаване на почит на 43-та народни представители от 25-тото Народно събрание, които през 17- ти март 1943 г. са подкрепили петицията на Димитър Пешев против депортацията на евреите от страната. Това бе акцентът на състоялото се на 11 март събитие в деня на Отворените врати в Парламента от лауреати на Международния ученически литературен конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, организиран от Център за еврейско-българско сътрудничество Алеф.
”Денят на отворени врати” в НС бе посветен на отбелязването на 80-ата годишнина от спасяването на българските евреи и почитане паметта на 11 343 евреи от Вардарска Македония, Беломорска Тракия и Пирот - жертви на Холокоста. Специални гости бяха 20 талантливи младежи и девойки, които чрез своите проучвания са дописали историята на спасението и са спечелили призови места в литературния конкурс.
Пред стотиците посетители в Народното събрание учениците представиха мотивите си да проучват историята на спасяването на евреите и аналога, който правят със събитията от днешния ден, поставящи отново на дневен ред темата за геноцида и стойността на човешкия живот.
Сред почетните гости бе бившият председател на НС Огнян Герджиков, председателят на Държавна агенция „Архиви“ доц. д-р Михаил Груев и редица държавни дейци и дипломати.
България се оказва единствената съюзница на Тристранния пакт, която спасява своите евреи, заяви председателят на Държавна агенция „Архиви“ Михаил Груев, който запозна гостите с историческите събития, направили възможно спасяването на българските евреи.
Българите - спасители са се борили за живота на съгражданите си евреи като за собствения си живот, констатира в речта си ръководителката на "Алеф" Алберта Алкалай, която е наследник на спасени български евреи.
Според нея, и в други държави има хиляди примери на спасяване на евреи, но те са единични и конкретни случай. Но единствено в България, съюзник на Нацистка Германия българските евреи в компактната си цялост остават живи: „Близо 50 000 души. За мен това е резултат от чудото на единството на един народ“.
Тя бе категорична, че освен за живота на евреите, спасителите са се борили и за съвестта - собствената и на България. „В документи от онези времена ще прочетете как депортацията ще бъде срамно петно върху лицето и съвестта на родината ни. Не можем да живеем без съвест, без вътрешния коректив за добро и зло, без божията частичка във всеки един от нас“, обобщи Алкалай.
От Народното събрание обявиха, че по традиция отбелязват героичния акт на спасението и почитат паметта на жертвите на Холокоста всяка година през месец март. Тази година акцент в инициативите бе върху образователните политики на парламентарната институция към младите хора.
Храмов празник отбелязва днес църквата „Св. Пророк Илия“ в ямболското село Дражево. Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична света литургия. В ямболското село Дражево отбелязват деня на Свети Илия с особена празничност. Местните считат светеца за свой покровител и с доброволни дарения, в продължение на близо 10 години, изградиха църковен..
На 20 юли Православната църква почита Свети пророк Илия. Той е смятан за един от тримата велики старозаветни мъже, в еднаква степен с Моисей и свети Йоан Предтеча. Народът чества празника Илинден по нов стил. Денят се отбелязва по стар стил на 2 август. Българите тачат св. Илия като господар на небесните природни стихии – градушката, гръмотевиците и..
Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..
Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..
По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..
Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В момента той живее на палатка. И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..
С празнична литургия и курбан бургаското село Маринка отбелязва своя празник. За повода от кметството са подготвили двудневна празнична програма,..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В..
Кръстовището на бургаските улици „Георги Шагунов“ и „Емил Де Лавеле“ се затваря за автомобили от 9:00 ч. днес до 17:00 ч. на 25 юли заради ремонт на ВиК..