Професията е трудна, а разходите за горива, лицензи и мрежи са много, посочват рибари от Бургас. Това са и част от причините занаятът им да се превръща все повече в хоби.На около 15 км. южно от Бургас се намира рибарското селище Ченгене скеле, пазещо традициите на занаята и до днес. От няколко години мястото се превърна и културно-туристически комплекс, където старите рибари показват уменията си като плетене на мрежи, заплитане на въжета и морски възли. Сред тях са Георги Димов „Чикагото“, Яни Костов, Димитър Янчев и Жельо Попов.
„Синът ми е на 40 години, идва за риба само, когато си вземе 10 дни отпуска. Идва есента, когато има едра риба. Семеен, с дете, със заем, как да дойде тук да изхранва семейство?“, посочи Жельо Попов.
Подобно е и мнението на рибаря Яни Костов. Според него техните наследници, ще продадат имотите си в рибарското селище сред време и риболовът в този му вид ще изчезне. „Ние настояваме да не се харчат европейски средства за семинари, а да се заделят средства да се направи мониторинг. Да се каже не от нас рибарите, а от биолози, климатолози, учени, всички, които трябва да се произнесат в рамките на 3-4 години какви средства са необходими специално за Черно море. Тогава вече да се каже какво трябва да се направи и какви забрани да се въведат. А ние предписваме антибиотика преди да сме поставили диагнозата“, коментира Димитър Янчев.
Според рибарите, един от начините да се запази занаятът им е да кандидатстват за вписване като нематериално културно наследство в списъка на ЮНЕСКО. „Единствено любовта към морето ни крепи…“, казва рибарят Георги Димов „Чикагото“.
Почти сходни проблеми срещат и други техни колеги в Европа. Сред тях е председателят на асоциацията на крайбрежните рибари в Латвия Андрес Циролис. „Риболовът намаля поради различни фактори. Но най-големият проблем на брега са тюлените, които изяждат голяма част от уловената риба. Късат и риболовните принадлежности“, коментира той.
В Унгария също наблюдават намаляване на улова. Една от причините за това е голямата популация от корморани. „Птиците могат да изядат около половин килограм риба на ден. Представете си, в Унгария всяка година се убиваха средно 40 000 корморана. Това означава, че сега се унищожава огромно количество риба. Това става както в езерните ферми, така и в естествените ни води като Дунав, Тиса и езерото Венеция“, обясни Ференц Левай, член на борда на Асоциацията за аквакултура и риболов в Унгария.
Според председателят на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГФИШ Йордан Господинов, Европейският съюз отдавна е поставил условие, че трябва да се пази морето и браншът е съгласен с това. „Наистина, има много интереси в морето да се правят и други неща. Това малко ни смущава. Има планове да се започне производство от вятърни централи в морето, ограничаването на зоните за риболов по Натура 2000“, посочи той.
Сектор рибарство има огромен потенциал за развитие. Това посочва евродепутатът Атидже Алиева – Вели. „Европейската комисия представи пакет от мерки за подобряване на устойчивостта в сектор рибарство в Европейския съюз. Този пакет от мерки е в пълен синхрон с целите, заложени в Зелената сделка на Европейския съюз. Своеобразно с пакета от мерки, би могъл да се нарече „синя сделка“. Върви с целите, заложени в Зелената сделка като осигуряване на по-здравословна храна, опазване на биоразнообразието и не на последно място, бъдеще за рибарските общности в средносрочен и в дългосрочен план“, обясни тя.
Българският туристически сектор е готов за въвеждането на еврото, което ще направи страната по-привлекателна за чуждестранни туристи, заяви министърът на туризма Мирослав Боршош на работна среща с хърватския си колега Тончи Главина в Загреб. Основна тема на разговора бяха ползите от приемането на еврото и влиянието му върху туристическия сектор...
Предстои официалното откриване на летния сезон на 31 май. Според данните от записванията за тази година, в най-големия ни Черноморски курорт Слънчев бряг, се очаква по-силен сезон с около 15%. Това прогнозира Веселин Налбантов, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Според него, обаче, пътната..
Нов воден атракцион ще има на Северния плаж в Бургас това лято. От управата на ивицата уточниха, че такива има по европейските курорти, но до момента друг подобен в България не е поставян. Подготовката на плажа е започнала с основно почистване и заравняване. Прави се и обезпаразитяване. След това ще се поставят чадърите и шезлонгите...
Министерството на електронното управление ще улесни подаването на документи и наемането на чуждестранни работници у нас чрез разработената Платформа за производство и издаване на разрешения за пребиваване и работа“. Това съобщи министърът на електронното управление Валентин Мундров по време на Национална дискусия "Достъп до пазара на труда на работници..
Обновена пешеходна зона ще бъде изградена на вълнолома в Бургас.Съоръжението ще бъде ремонтирано в следващите 900 дни. Рехабилитацията няма да засегне летните фестивали, които се провеждат на Морска гара. Затова дейностите ще започнат през юни и ще спрат през август, когато ще има най-много музикални събития, обясни днес директорът на ДППИ Ивайло..
Над 50 000 дружества, еднолични търговци и физически лица от Бургаска област обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите в морския град. До крайния срок – 30 юни, за деклариране от страна на фирмите и едноличните търговци остава малко повече от месец. В национален мащаб това направиха над 162 000 дружества и еднолични търговци. Близо 30..
Лошите метеорологични условия през зимата и падналият през април сняг доведе до смърт при пчелите и измръзване на овошките. Това означава, че и малкото останали насекоми ще могат трудно да се изхранят и съберат мед. В Странджа смъртността не е толкова висока, каквато е била преди години. Измръзнали са листата на дърветата, където се събира..
Нов воден атракцион ще има на Северния плаж в Бургас това лято. От управата на ивицата уточниха, че такива има по европейските курорти, но до..
Предстои официалното откриване на летния сезон на 31 май. Според данните от записванията за тази година, в най-големия ни Черноморски курорт..
Българският туристически сектор е готов за въвеждането на еврото, което ще направи страната по-привлекателна за чуждестранни туристи, заяви министърът на..