Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фермери твърдят, че не са равнопоставени по субсидии с европейските

Снимка: Росица Стайкова




Въпрос на правилна политика е държавата да подпомага фермерите у нас, така че да станат по-конкурентно способни и да намалят себестойността на предлаганите продукти, смятат от бранша. В момента, производителите оцеляват много трудно, а вносът подбива цените на родното производство. 

Млякото е в дъното на поскъпването на млечните продукти у нас.  Цената му скочи, защото магазините я завишават, в същото време се извиват ръцете на преработвателите, а те пък притискат производителите, коментира Танчо Енев, млекопроизводител от Карнобат.  Вносът пък допълнително подбива изкупните цени:
"Казват, че украинско мляко влиза сега. Знаете, че там заради войната преработвателните предприятия не могат да работят, нямат ток и естествено, това мляко, какво ще го правят, да го хвърлят ли и минава, уж украинско пък минава, като полско, като унгарско. Така ние си заминаваме един по един. Всеки си затрива стопанството, не може да издържи". 
Димитър Добрев от Айтос, който отглежда овце, коментира че за животновъдите е по-изгодно да отглеждат агнета за месо, отколкото да добиват мляко, защото изкупната му цена е много ниска:
"Монополът на млекопреработвателите е много голям. Събират се трима, четирима големи и казват това ще е цената. И ти щеш не щеш или трябва да го хвърлиш в реката или трябва да си чупиш ръцете, за да добиеш мляко".
При завишените цени на торове и енергоносители, все по-трудно оцеляват и земеделските производители. Проблемите са много, коментира Румен Тенев, който отглежда праскови в района на Бургас. 
"Първото, което е недостатъчното финансиране от държавата, респективно държавата не защитава интересите на българските фермери. Не са равнопоставени българските фермери по субсидиране с европейските си колеги". 
Промяна в начина на работа и въвеждането на нови технологии са решенията, които обаче изискват субсидиране и средства, коментира председателят на Българския фермерски съюз Георги Стоянов. 
"Определено трябва да има по-специално отношение към агро сектора, като цяло, за да могат да се финансират такъв тип производства, че да си осигурим храната на трапезата". 
От фермерския съюз в момента провеждат национална кампания за разясняване на промените при европейското финансиране в новия програмен период. В срещата в Бургас се включиха представители на различни браншови организации и министерството на земеделието. Правилното подаване на информацията ще помогне на производителите да направят съответния анализ, за да получат добри субсидии, коментира още председателят на съюза Георги Стоянов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Облекчен визов режим ще улеснява туристите от Турция  

Европейският съюз въведе по-благоприятни правила за издаване на шенгенски визи на турски граждани, които ще улеснят пътуванията в рамките на Шенгенското пространство. Новите правила, приети на 15 юли, ще позволят поетапно издаване на многократни визи с по-дълъг срок на валидност за турски граждани с установена история на редовни и..

публикувано на 23.07.25 в 14:00
Архив

По-високи зърнени добиви в Ямболско

Приключва жътвата на ечемика в Ямболско, вече са пожънати и повече от половината блокове с пшеница. Средните добиви са по-високи от миналогодишните, отчитат земеделските стопани.  Над 600 кг от декар е средният добив при пшеницата, като най-висок е в община Ямбол - близо 650 кг от декар.  При ечемика средните добиви са около 580 кг от..

публикувано на 23.07.25 в 10:00

Започва земеделски форум край Балчик

Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред основните..

публикувано на 22.07.25 в 10:00
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 16:00
Снимката е илюстративна

Рибари от Несебър: Искаме достъп до морски територии, изолирани сме от собствения си занаят (ОБНОВЕНА)

От Рибарско сдружение - Несебър алармираха в отворено писмо, че поминъкът им е застрашен. Причината е заповед от 2012 година на земеделското министерство, в която е посочено, че се забранява стопанския риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия, с изключение на риболова в зоните на действие на..

публикувано на 21.07.25 в 15:55

Винетките все още са в лева… Фалшиви сайтове заблуждават и начисляват такси

В разгара на активния летен сезон, когато пътуващите в страната се увеличават, чрез нелицензирани сайтове се продават винетки на високи цени, показани заблуждаващо само в евро, като се изисква плащането и на допълнителни такси. За това предупреждават от националния доставчик на електронни услуги за пътни такси "Интелигентни трафик системи",..

публикувано на 21.07.25 в 12:30

Показателите за бедност в България се влошават

Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 %  от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които да се намали..

публикувано на 20.07.25 в 17:15