Министерството на финансите представи концепция на проектозакон за държавния бюджет за 2023 година, съгласно удължителния закон, със заложен дефицит от 3%. Предвиждат се промени в някои от данъчните закони и увеличение с 10% на заплатите в бюджетния сектор, които не са актуализирани през миналата година.
Постигането на дефицит от 3% ще е през увеличение на някои от данъчните ставки и отпадането на преференциалното ДДС от средата на годината, с изключение на брашното, хляба, детските храни и книгите.
И още: "Въвеждане на еднократна солидарна вноска за второ полугодие на 2023-та година и така наречения "данък свръхпечалба", който ще бъде разработен за всички. Другото, което се предвижда, е 100 процента дивидент от всички публични предприятия, както и увеличаване акциза на електронните цигари и предварително задължение е да се декларира ДДС при селектираните рискови стоки".
Всичко това ще се случи при условието, че новоизбраното Народно събрание ще гласува проектобюджета на служебното правителство. В противен случай, ако бъдещите депутати увеличат дефицита, страната ще влезе в процедура на свръхдефицит, членството в еврозоната ще бъде поставено под въпрос и е възможно да се прибегне до заеми от Международния валутен фонд.
А появилата се в медиите информация, че държавата е изправена пред фалит, Росица Велкова отрече, като каза, че това са "интерпретации на журналисти, които така са разчели доклада".
Какво е планирано:На 17 март, в петък, ще бъде публикуван пакет промени на данъчни закони. На 3 април ще бъде представен проектобюджет за обществено обсъждане, така че на 26 април да бъде разгледан от Министерския съвет и внесен в Народното събрание.
В пакета данъчни закони се въвежда еднократна солидарна вноска "свръхпечалба" за второто полугодие за всички юридически лица, както и 100 процента дивидент от всички публични предприятия, след приспадане на часовете на загуба. Предвижда се увеличение на толтакси, което ще стане с акт на МС. "Възстановяване на някои от ДДС- ставките, които бяха приспадани, увеличение на акцизите на електронните цигари, т.н. вейпове. Засилва се фискалният контрол и предварително внасяне на ДДС при селектираните рискови стоки", заяви още Велкова.
От 1 юли пенсиите ще бъдат индексирани, съгласно Швейцарското правило и се предвижда увеличение на бюджетните заплати, които не са актуализирани през 2022 година: "Като се има предвид, че се получи голяма асиметрия в заплащането в бюджетния сектор, тъй като през 2022-ра година в някои бюджетни структури бяха увеличени в размера от 30 до 10 процента заплатите през различен период на годината, предвиждаме увеличение на заплатите в бюджетния сектор с 10% само на тези, които не са получили никакво увеличение през 2022 година", коментира Росица Велкова.
На първи юли изтичат намалените ставки за ресторантьори и бизнеса за акциза на горива и те ще бъдат възстановени. Хлябът, брашното, бебешките храни и книгите ще останат с намалената ставка на ДДС, каза министър Велкова. Данък свръхпечалба ще се начислява от първи юли, като ще има авансови вноски по него. Окончателният данък ще се събере през 2024 г., допълни финансовият министър.
На брифинг в Министерството на финансите служебният министър коментира:
"На 26 април се очаква да се разгледа проектобюджетът от МС и да бъде внесен в НС. Проведоха се неформални срещи вече и със синдикатите, и с работодателите. В пакета данъчни закони и в частта приходни мерки се предвижда въвеждане на еднократна солидарна вноска за второ полугодие на 2023г. или т.н. данък свръхпечалба, който ще бъде разработен за всички юридически лица – това е еднократен данък.
"Така ще се гарантира увеличението на пенсиите и на заплати. Ще се вдигнат с 10 процента тези заплатите бюджетния сектор, които не са получили никакво увеличение през 2022 г. Ще се намалят разходите за издръжка и представителните разходи. На Народното събрание ще бъде предложен буфер в бюджета, според който капиталовите разходи да не могат да се пренасочват за други разходи", обясни министър Велкова.
Според нея общият обем на допълнителните средства, които ще се съберат, се очаква да е в размер на 6 млрд. лева.
"Ако новите депутати приемат бюджета в този вид, нямаме риск за еврозоната, ако те увеличат дефицита на бюджета, това означава, че ние бихме влезли в процедура по свръхдефицит. Това ще доведе до по-голям държавен дълг, което ще затрудни събирането на ликвидност на международните пазари, да се набере обем и при условия, че не може да се набере дълг, да се прибегне до теглене на дълг от Международния валутен фонд", каза Росица Велкова.
Обновена пешеходна зона ще бъде изградена на вълнолома в Бургас.Съоръжението ще бъде ремонтирано в следващите 900 дни. Рехабилитацията няма да засегне летните фестивали, които се провеждат на Морска гара. Затова дейностите ще започнат през юни и ще спрат през август, когато ще има най-много музикални събития, обясни днес директорът на ДППИ Ивайло..
Над 50 000 дружества, еднолични търговци и физически лица от Бургаска област обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите в морския град. До крайния срок – 30 юни, за деклариране от страна на фирмите и едноличните търговци остава малко повече от месец. В национален мащаб това направиха над 162 000 дружества и еднолични търговци. Близо 30..
Лошите метеорологични условия през зимата и падналият през април сняг доведе до смърт при пчелите и измръзване на овошките. Това означава, че и малкото останали насекоми ще могат трудно да се изхранят и съберат мед. В Странджа смъртността не е толкова висока, каквато е била преди години. Измръзнали са листата на дърветата, където се събира..
Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ ще даде старт на дейностите по рехабилитация на стария вълнолом в Бургас днес. По време на събитието ще бъде представен проект „Рехабилитация на вълнолом в пристанище Бургас“. Инициативата, съфинансирана по Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г., е насочена към подобряване на сигурността..
В Бургас започва четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм с участието на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева и кмета на града Димитър Николов. Събитието е организирано от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, съвместно с Министерството на туризма и в партньорство с Европейската СПА асоциация, Община Бургас и..
На 7 юни община Созопол ще открие официално новия летен сезон. Най-големите предизвикателства пред администрацията ще бъдат това лято паркирането, сметосъбирането и дивото къмпингуване. В Созопол очакват традиционно български и европейски туристи. Това коментира кметът Тихомир Янакиев. „Мисля, че ще е добър новият сезон, поне от това,..
Излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия се отлага за неопределено време, като Комисията за енергийно и водно регулиране ще продължи да определя цената на тока и след 1 юли. Това решиха депутатите, които приеха на второ четене промените в закона за енергетиката. Държавата предвижда механизъм за директно компенсиране на битовите..
На 7 юни община Созопол ще открие официално новия летен сезон. Най-големите предизвикателства пред администрацията ще бъдат това лято паркирането,..
В Бургас започва четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм с участието на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева и кмета на..
Над 50 000 дружества, еднолични търговци и физически лица от Бургаска област обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите в морския град...