Бургаската публика ще има възможност да гледа филмът „Аржентина, 1985“ на режисьора Сантяго Митре, като част от 21-вото издание на “София филм фест на брега”, информират организаторите.
Лентата има редица престижни награди и номинации, сред които "Златен глобус" за най-добър чуждоезичен филм, Наградата на ФИПРЕССИ и почетен диплом на Католическото жури във Венеция, както и номинация за "Оскар" в категорията "Най-добър международен филм".
Произведението е вдъхновено от истинската история на прокурорите Хулио Страсера и Луис Морено Окампо, които се осмеляват да разследват и да изправят пред съда най-кървавата военна диктатура в историята на Аржентина през 1985 г. Необезпокоявани от все още значителното влияние на военните в рамките на крехката нова демокрация, Страсера и Морено Окампо събират млад юридически екип от необикновени герои за битката между Давид и Голиат.
Филмът ще бъде прожектиран в Бургас на 1 април от 20:00 часа.
21-вият “София филм фест на брега” ще се проведе от 30 март до 7 април в Културен дом НХК. Събитието се организира от Арт Фест с финансовата подкрепа на Община Бургас.
9-членното жури с председател проф. Георги Дюлгеров и членове Александра Ингилизова, Диана Саватева, Лорис Мануелян, Мария Бенчева, Христо Димитров - Хиндо, Слави Георгиев, Стефани Райчева и Катерина Ламбринова ще гледа и оценява 18-те пълнометражни филма от програмата на фестивала и ще обяви своя фаворит на официалната церемония по закриване на феста на 7 април от 19 часа. Най-добрият филм ще получи Наградата на Община Бургас “Сребриста чайка”. Успоредно с това публиката гласува по шестобалната система след всяка прожекция и филмът, събрал най-висока оценка, ще бъде отличен с Наградата на публиката “Сребриста чайка”.
Новият член на журито тази година е Катерина Ламбринова – филмов критик и сценарист, културен мениджър и продуцент. В момента е докторант към Институт за изследване на изкуствата към БАН, филмов експерт в „Студио Екран“ към Българска национална телевизия и редактор в най-старото специализирано издание за филмово изкуство в България – Списание Кино. Има богат опит като селекционер в различни национални и международни филмови фестивали и форуми.
Премиера, която няма да се повтори, така Георги Бърдаров определи първата среща на читатели с новия си роман „Адажио за Мария“ в Бургас. В препълнената зала на регионалната библиотека „Пейо Яворов“ писателят представи романа си с емоционална мултимедийна презентация, която започна с адажиото на Албинони. Семейна история вдъхновява..
Изложба "Рисунка" събира в залата на Дружеството на бургаските художници шестима автори. Откриването е тази вечер от 18.30 часа. Това е стара идея от 1980 година, когато бяха живи много от бургаските графици като Стоян Цанев, Кръстю Тодоров, те рисуваха в стил рисунка, поясни кураторът на експозицията Павлин Стратиев: "Сега отпадна цял един етап...
Първото театрално преживяване на Морска гара Бургас предстои на 21 август. Началото ще постави френската комедия „Съвършени натрапници“. Това е интелигентна, забавна и пълна с неочаквани обрати история. Събитието е с начало от 20:00 часа, на уникалната сцена на Морска гара Бургас под открито небе, съобщи Община Бургас. Ролите са поверени на..
Фестивалът за четящи - "С книга на плажа", ще посрещне своите посетители в дните от 13 до 17 август. В часовете от 10:00 до 20:00 часа в търговски шатри на алеите около Експо център "Флора" ще бъдат подредени книгите на повече от 40 български издателства. В програмата на събитието са включени срещи с автори, премиери на най-новите книги, четене на..
Българската певица Цена Коев и една от легендите на рока Джеф Скот Сото гостуват в Бургас с общ концерт. Програмата на вечерта обещава силни преживявания: култовият дует “Erase Me” ще бъде изпълнен на живо, придружен от авторски песни на Цена Коев , емблематични кавъри на рок и метъл банди, както и хитове от богатата кариера на Сото – включително..
Лятото става още по-пъстро с фолклорните ритми и енергията на танцова формация „Петлите“, които тръгват на лятно турне по Южното Черноморие, заедно със своите приятели от ТФ „Енигма“. Предстоят безплатни концерти под открито небе, с много танци, музика и лятно настроение. Те ще са в Поморие на 31 юли от 20:30 ч., площад „Св. св. Кирил и Методий“..
Класическият шедьовър „Спящата красавица“ по музика на П. И. Чайковски и режисура на проф. Хикмет Мехмедов ще бъде представен на сцената на Летния театър в Бургас тази вечер. В спектакъла ще се включат изпълнителите от балетната трупа на Бургаската опера с репетитор Галина Калчева. Събитието е поредното от програмата на Бургаските..
Българската певица Цена Коев и една от легендите на рока Джеф Скот Сото гостуват в Бургас с общ концерт. Програмата на вечерта обещава силни..
Премиера, която няма да се повтори, така Георги Бърдаров определи първата среща на читатели с новия си роман „Адажио за Мария“ в Бургас. В..
Лятото става още по-пъстро с фолклорните ритми и енергията на танцова формация „Петлите“, които тръгват на лятно турне по Южното Черноморие, заедно със..