Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Забраната за стопански риболов до 1 миля застрашава ли бранша?

Снимката е илюстративна.



Заповед на Министерството на земеделието застрашава бъдещето на рибарите. За това сигнализират от бранша. Заповедта е издадена през февруари миналата година. Според нея се забранява „стопанският риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия“. 

Според Димитър Янчев от рибарското селище Ченгене скеле, заповедта нарушава няколко принципа. Не е проведено обществено обсъждане и не е ясно защо е въведена тази забрана, посочи той.  „Никой не уведоми рибарските общности за тази забрана. Това аз го считам като пряк удар върху риболова в Бургаския залив. Тази миля обаче, която е почти 2 км. опира в традиционно забранените навигационни пътища, т.нар. фарватер. Ние си знаем традиционните забрани – по фарватера, където минават корабите, не се пускат мрежи, защото може да се стигне до непредвидими последици –сблъсък, засядане и т.н.“, коментира Янчев.

По-добре да съберем мрежите си и да ги изгорим, посочи рибарят Жельо Попов. „Нямам къде да пускам мрежи. Попченската мрежа се пуска до 1 км. от брега. От там нататък вече е пясък. Къде да отида аз да пусна моите мрежи? Имам попченски мрежи, в които съм вложим много пари“, допълни той.

Забраната не е нова, коментира Димитрина Чакърова, експерт в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.  Новите моменти в нея са свързани с реките и язовирите. Причината за въвеждането й е заради необходимостта да се осигури устойчиво развитие на рибните ресурси и опазване на биологичното разнообразие, допълва експертът. Другата цел е да се създадат оптимални условия за естествено възпроизводство на популациите. Чакърова посочи, че е проведено и обществено обсъждане, но становища не са постъпвали.

„От гледна точка на риболовния бранш нямаме внесено такъв тип предложение и възражение. В тази си част заповедта не е изменяна от 2012 г. Тя е направена с цел обезопасяване и на самите рибари, и на самите плавателни съдове. Тук се касае само за 1 миля от бреговата линия. От акваторията на самото пристанище. Винаги те могат да предвиждат своя плавателен съд встрани от акваторията, от пътя на корабоплаването и да  поставят своите мрежи. Плавателните средства до 10 метра, извършващи риболов не са ограничени по никакъв начин от наложената забрана“, обясни тя.

До този момент няма санкционирани нарушители на забраната посочи експертът и допълни, че сега се работи и по други изменения, свързани със заповедта. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Граждани и фирми могат да участват в създаването на Енергийна общност в Бургас

Граждани и фирми могат да участват в създаването на Енергийна общност в Бургас. Тя заедно с община Бургас ще инвестира в изграждането на фотоволтаична централа, която ще бъде  поставена върху покрива на плувния басейн "Арена ОЗК". Участниците ще могат да вложат от 750 до 10 000 лева, а лихвата, която ще им носи дивиденти, ще е 3..

публикувано на 30.05.24 в 16:19

Бургаски екскурзоводи също се обявиха против становището на КЗК

Екскурзоводи от цялата страна са възмутени от становище на Комисията за защита на конкуренцията, което беше публикувано миналата седмица. В него се посочва, че нормативната уредба, регулираща дейността им, съдържа ограничение на конкуренцията. В становището пише, че всеки може да направи подробно проучване на забележителностите на даден град..

публикувано на 30.05.24 в 15:31

"Плаващи шезлонги" са новите уреди в помощ на трудноподвижни хора по Южното Черноморие

"Плаващи шезлонги" са новите водни уреди в помощ на трудноподвижните хора, които вече са закупени на част от плажовете по Южното Черноморие. Такива модерни водни столове засега предлагат 23-ти плажни ивици носители на Син флаг. Тези подобрения са предвидени в промените в Закона за устройство на черноморското крайбрежие и от следващата година трябва..

обновено на 30.05.24 в 13:20

НАП: Абитуриентите плащат сами здравните си осигуровки през лятото

Завършилите средното си образование през 2024 година 3335 ученици от Бургаска област трябва да заплатят здравните си вноски за своя сметка до започване на работа или на учебната година във висшето учебно заведение, в което ще продължат своето обучение, напомнят от териториалната дирекция на НАП в Бургас. Само за Община Бургас , това трябва да..

публикувано на 30.05.24 в 11:52

ДППИ осигурява условия на големи кораби да акостират в района на Пристанище Бургас

Дейностите по проекта за удълбочаване на акваторията в района на Пристанище Бургас се очаква да приключат до дни. Това е срокът за постигане на определена дълбочина, която ще позволи на големите кораби (контейнеровози) да маневрират. Изграждане на нова кейова стена за корабно място №28, на терминал Бургас - запад е друга част от  дейностите по..

обновено на 29.05.24 в 15:49

Предстоят ремонти на пътища в община Руен

Около 3 млн. лева са предвидени за ремонт на пътя между руенските села Дъскотна – Планиница – Рупча – Люляково. Друг важен проект за региона е основен ремонт на пътя Череша –Вресово – Зайчар. За него са предвидени около 4 200 000 лв. По двете обществени поръчки вече са получени оферти. Над 200 хил. лева обществена поръчка за асфалтиране..

публикувано на 29.05.24 в 13:23

Бургаският плаж най - евтин и това лято

Цената за чадър на плажа в Бургас това лято ще бъде непроменена 1,20 лв. Толкова ще струва и наемането на шезлонг. За поредна година, въпреки инфлацията и всички предизвикателства пред сектора, цената няма да бъде променена, защото това е максималната, която е посочена в договора ни, каза концесионерът на Северния плаж в Бургас Симеон..

публикувано на 29.05.24 в 13:06