Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

WWF с амбиция да върне риса обратно в българската гора

Природозащитната организация WWF посвещава тази година своята инициатива „Часът на земята“ на опазването на местообитанията на дивите животни в България. Организацията стартира втората фаза на кампанията „Общ дом. Общо бъдеще“, насочена към създаването на условия за завръщането на отдавна изчезнали у нас видове, сред които е балканският рис.

„Рисът е ключов вид и по нашите географски ширини. Ключовите видове оказват голямо влияние върху екосистемата, като контролират доминирането на други видове или променят структурата на местообитанията. Присъствието на риса означава още и че екосистемата, която ни осигурява вода, чист въздух, храна, суровини за лекарства и енергия – също е здрава. Затова ние във WWF работим за създаване на нови защитени територии, както и за свързаност на съществуващата мрежа от защитени територии и зони, в които рисът да може да се завърне без да е заплашен от безпокойство и да има обилие от храна.“, коментира Нада Тошева, ръководител на програма „Опазване на видове“ във WWF.

Последният официално регистриран балкански рис в България е убит през 1941 г. Оттогава видът се с счита за изчезнал от страната.

„През последните 15 години започнаха да се появяват все повече, макар и неофициални, сигнали за забелязани или незаконно убити рисове в България. През есента на 2008 г. фотокапан, поставен в Осогово за наблюдение на язовци, регистрира млад мъжки рис. Това се смята за първото реално доказателство за присъствие на рис в страната. Но дали ще създадем условия за развитието на популацията му зависи само от нас“, разказва Александър Дуцов, старши експерт в програма „Опазване на видове“ във WWF.

Популациите на диви животни – бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби – са отбелязали катастрофален спад в числеността си, намалявайки средно с 69% от 1970 г. насам, сочи докладът на WWF „Жива планета“. Данните показват, че основните двигатели за намаляването на популациите на диви животни по света са: загубата на местообитания, свръхексплоатацията на земята, нелегалният дърводобив, въвеждането на инвазивни видове, замърсяването, изменението на климата и болестите. Тези фактори влияят и на природата у нас.

Според специалистите от WWF един от най-големите проблеми пред едрите хищници в България е нуждата им от големи територии и необходимостта от свързаност между техните местообитания, които не винаги са в границите само на една държава. Справянето с този проблем се нарежда сред водещите цели на природозащитната организация – а именно, да се постигне обявяването на нови територии с различна степен на защита, които да свържат фрагментираните местообитания и да създадат условия за завръщането на отдавна изчезнали у нас видове.

Точно затова тази година най-мащабната глобална инициатива, посветена на опазването на планетата – Часът на Земята – в България ще премине под знака на усилията за възстановяването на местообитания. Тази пролет тя ще стане факт за 16-а поредна година и ще бъде отбелязана в над 7000 града от 190 държави. По традиция в последната събота на март милиони хора от цял свят ще изгасят осветлението в домовете си между 20:30 и 21:30 ч., отправяйки призив за устойчиво и отговорно бъдеще.

Всеки може да стане част от каузата на WWF да опази дома на дивите животни в България, като се включи в кампанията „Общ дом. Общо бъдеще“. Вижте как на wwf.bg/zakrilnik.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Актуализация на Плана за интегрирано развитие на Созопол ще бъде гласувана на сесията днес

С проекти за над 27 млн. лв. да се актуализира Планът за интегрирано развитие на община Созопол 2021- 2027 г. предлага на общинските съветници кметът Тихомир Янакиев със своя докладна записка. Тя ще бъде разгледана на сесията на местния парламент днес. Дневният ред включва 20 докладни записки. Заседанието започва в 9:30 часа. Причината да..

публикувано на 09.04.25 в 08:00

С 30-40% ще са по-ниски добивите от рапица

С 30-40% ще са по-ниски добивите от рапица, заради измръзването на продукцията прогнозира Николай Киров, регионален председател съюза на зърнопроизводителите. Аномалиите във времето са пагубни за овощните дръвчета и до голяма степен за рапицата, чието качество обаче едва ли ще пострада, смята той.  "Не толкова снега е проблем, колкото ниските..

публикувано на 08.04.25 в 16:30

83 млн. лв. е макрорамката на бюджет 2025 в Царево /ОБНОВЕНА/

Над 83 млн. лева е макрорамката на бюджета на община Царево за 2025 година . Основните проекти в него бяха представени на обществено обсъждане в читалището. Кметът Марин Киров подчерта, че залагат изключително много на нови проектирания . А основният принцип, който следват е грижа за всяко населено място.  Царево е с най-големият бюджет..

обновено на 08.04.25 в 15:57

Референдум решава бъдещето на бившата сграда на СДС в Поморие

Под обществен натиск Общинският съвет на Поморие реши проекта за застрояване на сграда архитектурен паметник на културата, която се намира в центъра на града, да бъде подложен на обществено обсъждане и референдум. Първоначалното решение на общината предвиждаше сградата се превърне в жилищно-търговски комплекс със 7 апартамента. На днешното си..

публикувано на 08.04.25 в 14:29
снимката е илюстративна

Авариен ремонт на АМ "Тракия" преди отбивката за Сливен

В отсечката между км 260 и км 270 на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас се извършва авариен ремонт на асфалтовата настилка. Движението преди отбивката за Созопол и Ямбол ще се осъществява с повишено внимание между 13:00 и 17:00 часа днес.  Участъкът е сигнализиран с пътни знаци, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“.

публикувано на 08.04.25 в 12:30

Кметът на Созопол обсъди с регионалния министър ремонта на моста при Черноморец

Ремонтните дейности по път III-992 от хижа „Странджа“ до село Ясна поляна ще бъдат подновени през следващата седмица. Това стана ясно по време на работна среща между кмета на община Созопол Тихомир Янакиев и министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. В разговора участва и Венцислав Атанасов – член на Управителния съвет на..

публикувано на 08.04.25 в 11:30
Снимката е илюстративна

Предстои ремонт на водопроводната мрежа в най-големия ямболски квартал

В най-големия ямболски квартал – „Аврен“ започва основен ремонт на водопроводната мрежа. Средствата за реконструкцията- над 3,5 млн. лева, са част от инвестиционната програма на държавното ВиК дружество в града. В квартал „Аврен“ ще се извърши цялостна подмяна на водопроводната мрежа, която е на повече от 50 години, а загубите на вода по нея са..

публикувано на 08.04.25 в 10:00