Установено е сериозно замърсяване и влошаване на качеството на околната среда там, където хората използват твърди горива, заяви Ивайло Попов от организацията „За Земята“. Според лекари замърсяването на въздуха е втората водеща причина за смърт от неинфекциозни болести. Това посочва д-р Светослав Тодоров, заместник-директор на УМБАЛ Бургас и член на сдружението „Въздух за здраве“.
„Важно е да се предприемат мерки срещу замърсяването на въздуха, но засега не виждаме това да се случва“, коментира Ивайло Попов. Той вижда тенденция за плавно подобряване на замърсяването с фини прахови частици:
„Но това подобряване е изключително бавно и нашето мнение е, че то не се дължи на някакви целенасочени мерки, а по-скоро на естествения ход на нещата“.
Ако няма по-целенасочени мерки за опазването на въздуха, ще живеем в нездравословна среда още дълги години, от което страдат и умират много хора, предупреди експертът.
Астма, инсулт, инфаркт, белодробни болести и рак са част от проблемите, до които може да доведе замърсяването на въздуха, предупреждава д-р Тодоров. Според неврохирурга поражения може да има и по нервната система.
„Има няколко проведени изследвания, които стигат до извода, че замърсяването на въздуха може значително да увеличи риска от неврологични разстройства, включително болестта на Алцхаймер, на Паркинсон и други видове деменция“.
Освен с медицинска помощ, лекарите трябва да помагат с усилия да информират обществото за рисковете от замърсяването на въздуха, категоричен е д-р Тодоров.
Чуйте повече по темата в звуковите файлове. Допълнително информация можете да намерите в сайтовете на „За Земята“ и „Въздух за здраве“.
С приближаването на лятото и физически дейности на открито, с продължително излагане на слънчева светлина, се повишава рискът от слънчево изгаряне, увреждане на кожата и развитие на рак на кожата. Ракът на кожата е 17-тото най-често срещано онкологично заболяване в света и 14-ият най-често срещан рак при мъжете и при жените, сочат..
Районната прокуратура в Ямбол се самосезира по случая с 34- годишната родилка, която загуби бебето си при раждане. Разпоредена е проверка в частната болница „Св. Йоан Рилски“, най- рано след месец ще стане ясно дали ще бъдат повдигнати обвинения. В частната болница, където 34- годишната Елка Колева, загуби детето си при настъпили усложнения по..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" ще извърши извънредни проверки в многопрофилната болница "Св. Йоан Рилски" в Ямбол и университетската болница в Стара Загора, където в момента е настанена 33 годишна родилка от Ямбол, загубила бебето си при раждане в понеделник. В Ямбол родилка се нуждае от кръвопреливане Както БНР съобщи, състоянието..
Тестовете на Националната здравно-информационна система да се извършват в почивните дни или в извънработно време, настояват фармацевти от Ямбол. Тестването днес е довело до проблеми във всички аптеки при изпълнението на електронните рецепти. Проблемът към момента е отстранен, но рискът остава, уточни Константин Попов, магистър-фармацевт от Ямбол и..
По-малко лични лекари, повече проблеми, свързани с дигитализацията. Тази равносметка направи д-р Петко Желязков - председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас в деня на здравния работник. Джипитата намаляват, а средната им възраст, която в момента е 55 години, се увеличава, посочи д-р Желязков:..
В Бургас бяха отличени лекари и медицински специалисти, работещи по общинските програми, насочени към детското здраве. Поводът е Световният ден на здравето и здравния работник. Ресорният зам.-кмет Михаил Ненов подчерта при откриването на церемонията, че всеки един от наградените е допринесъл по един или друг начин да се реализират..
По повод Световния ден на здравето и здравния работник, който отбелязваме днес, ще бъдат отличени изявени медицински специалисти, които работят по общинските програми в Бургас, свързани с превенция на детското здраве. Събитието ще започне в 12:30 часа в залата на Центъра за съвременно изкуство и библиотека, посочват от общината. Деца от музикалните..