Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекарският съюз ще подпомогне 10 млади лекари в Бургас

снимката е илюстративна
Снимка: Image by Freepik

Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Бургас ще подпомогне 10 млади лекари до края на тази година, съобщават от Община Бургас. Условието е да са завършили медицина, но да нямат придобита специалност. Помощта ще е еднократна и може да бъде използвана единствено за подпомагане участието на млади специализанти в обучителен курс по конкретната специалност, в която са записани. Това съобщи зам.-председателят на сдружението „Младите лекари“ – кардиологът д-р Диян Господинов.

„Приветстваме решението лекари да подпомагат други лекари в тяхното професионално израстване. Няма как да не сме доволни, че БЛС се обръща и към по-специфичните нужди на младите колеги. Публична тайна е, че специализацията е сериозна инвестиция в професионалното израстване на всеки лекар, една част от която поема държавата, а друга – семействата на лекарите. Една от целите на сдружението „Младите лекари“ е да потърсим и други решения в подкрепа на нашите колеги. Защото като лекари знаем, че доброто здравеопазване е възможно с непрекъснатото повишаване на квалификацията на всички колеги, което неминуемо ще е от полза за цялото общество“, каза д-р Диян Господинов.

снимка: Община Бургас

Той съобщи, че сдружението „Младите лекари“ вече е регистрирано като юридическо лице с нестопанска цел. По този начин ще се търсят възможности не само да се подпомогне професионалното израстване на повече млади лекари, но и да се организират мащабни кампании за профилактика, превенция и промоция на здравето сред жителите на областта.

„Мисията ни е да бъдем близо до хората, да ги лекуваме и да ги съветваме как да подобрят здравето си. След успешната кампания сред учениците по случай Деня на влюбените, планираме и други акции сред различни групи от обществото. И се надяваме, че ще бъдем подкрепени в усилията си за повишаване на здравната култура и здравословното състояние на бургазлии от всички, които споделят нашата кауза. В същото време искам да подчертая, че ние сме част от БЛС. Нека няма никакво съмнение в това!“, добави д-р Господинов.


По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Редовните прегледи за остеопороза са важни, но се подценяват

Профилактиката и лечението на остеопороза у нас остават тревожно подценени, а заболяването е третото по социална значимост в света – след сърдечно-съдовите и онкозаболяванията. Това разказа в интервю за Хоризонт д-р Владислав Андонов, ортопед и гръбначен хирург в университетската специализирана ортопедична болница в столичния квартал Горна баня...

публикувано на 07.09.25 в 17:00

НЗОК ще плаща още три лекарства за деца до 7 години

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще плаща нови три лекарства за деца до 7 години. Става дума за антибиотици за лечение на инфекции на дихателни пътища, отит, инфекции на кожата и меките тъкани. Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти разглежда още четири медикамента, пише още в съобщението. 

публикувано на 05.09.25 в 17:30

Проблемът с липсата на кадри в Спешната помощ може да се разреши с обучения на безработни

Обществен съвет-Несебър предлага на общината да се възползва от програма "Красива България" за обучение на безработни в парамедици по примера на съседната община Бургас. Според председателят на сдружението Кръстьо Пеев, здравната ни система е в много тежко състояние и наред с липсата на линейки още по-голяма е липсата на кадри. Той се е..

публикувано на 04.09.25 в 12:21

Българска Хънтингтън Асоциация организира лагер за хора с редки болести в Бургас

Българска Хънтингтън Асоциация организира в периода 4-7 септември летен лагер за хора с редки болести. Той ще се проведе в Бургас и включва както физически, така и различни арт активности. Основната мисия на асоциацията е  информиране,  социално включване,  психосоциална подкрепа за семействата с редки болести и  рехабилитация. От май миналата..

публикувано на 02.09.25 в 14:57

Пострадалите от катастрофата с АТВ за лекарите в Бургас: Медицинските екипи са дали всичко от себе си, за да помогнат

Пострадалите в катастрофата с АТВ в Слънчев бряг се обърнаха към екипа на УМБАЛ Бургас с признателност към усилията на медиците. В писмо до Министерството на здравеопазването, РЗИ и ръководството на болницата те изказват благодарност за грижите, които са получили след тежкия инцидент на 14 август, съобщават от лечебното заведение. „Настояваме всички..

публикувано на 01.09.25 в 14:31

Енергийните напитки са вредни за сърцето

Енергийните напитки, които често се използват от тийнейджърите, са много вредни за сърцето на деца и младежи. За това предупреждава началникът на единственото в България отделение по детска кардиология доц. Елисавета Левунлиева.  В интервю за екипа на Столичната лекарска колегия д-р Левунлиева отбелязва, че вейповете и тютюнопушенето също имат..

публикувано на 31.08.25 в 15:15

Министър Кирилов за увеличение на потребителската такса при джипитата: Необходимо е обсъждане

Здравният министър Силви Кирилов коментира в Бургас, че е необходимо обсъждане и отчитане интересите на пациентите по искането на Лекарския съюз за повишаване на потребителската такса при личните лекари. Една от идеите е тя да е 1% от МРЗ или близо 11 лева.  Кирилов бе гост на церемонията по дипломирането на първия випуск студенти по медицина в..

обновено на 30.08.25 в 15:44