Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Часът на Земята" – гасим лампите и осветяваме проблема за изчезващите животински видове

Снимка: ФБ /WWFBulgaria

На 25 март ще изгасим светлините за час, за да подкрепим планетата, но същевременно осветяваме проблема с ограничените местообитания на дивите животни в България. В рамките на световната кампания "Часът на Земята" природозащитната организация WWF в България започва инициатива за възстановяване на популациите на риса и дунавските есетри по нашите земи, наречена "Общ дом. Общо бъдеще".

Един от най-големите проблеми пред едрите хищници в България е нуждата им от големи територии и необходимостта от свързаност между техните местообитания, които не винаги са в границите само на една държава. За да се справят с този проблем природозащитниците предприемат инициативи за обявяване на нови територии с различна степен на защита, тъй като в момента природните паркове и резервати заемат едва 5% от територията на страната ни. По този начин те ще свържат фрагментираните местообитания и ще създадат условия за завръщането на отдавна изчезнали у нас видове.

Рисът е една легенда в горското ни царство

Някога рисът е бил ключов вид по нашите географски ширини, т.е. оказвал е голямо влияние върху екосистемата, контролирайки доминирането на други видове. Той се счита за изчезнал от България от 1941 година, когато е убит последният официално регистриран балкански рис в у нас.

"През 2008 година фотокапан регистрира млад мъжки рис в планината Осогово, което се смята за реално доказателство за присъствие на рис в България. Но дали ще създадем условия за развитието на популацията му, зависи само от нас", разказва Александър Дуцов, старши експерт в програма "Опазване на видове" във WWF .

Не по-малко тревожна е ситуацията с критично застрашените дунавски динозаври – есетрите

Долното течение на реката, на границата между България и Румъния, е дом на последните, размножаващи се в естествена среда, есетрови популации в Европейския съюз. Оцелели през последните 200 милиона години, сега те са изправени пред редица заплахи, които блокират миграционните им маршрути и унищожават местата за хвърляне на хайвер.

Затова тази пролет най-мащабната глобална инициатива, посветена на опазването на планетата – "Часът на Земята" – в България ще премине под знака на усилията на WWF за възстановяването на местообитания. По традиция в последната събота на март милиони хора в над 7000 града от 190 държави по света ще изгасят осветлението в домовете си между 20:30 и 21:30 ч., отправяйки призив за устойчиво и отговорно бъдеще.

Снимки: Facebook/WWFBulgaria



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Днес ще взривяват последните сгради на пазар „Пиргос“

Взривни дейности ще се извършват  на една от последните сгради на пазар „Пиргос“ в бургаския комплекс "Славейков". Те ще бъдат  днес  от 14:30 до 16:00 часа.  От  Община Бургас предупреждават, че з а безопасност по време на взривяването ще има временна организация на движението на превозни средства. Ще бъдат затворени за движение ул. „Янко..

обновено на 05.11.24 в 08:58

Изплащат обезщетенията за бременност, раждане и отглеждане на дете до 2 г.

Днес ще бъдат изплатени паричните обезщетения за бременност и раждане, за отглеждане на дете до двегодишна възраст и за осиновяване на дете до 5-годишна възраст за предходния месец октомври. Това информират от Националния осигурителен институт.  Датата за изплащане на обезщетенията за безработица през този месец е 15 ноември. Изплащането на..

публикувано на 05.11.24 в 08:29

Прекъсвания на сигнала на БНР Бургас в Ямбол във вторник

Прекъсвания на ефирния сигнал на БНР Бургас са възможни днес за района на Ямбол. Причината е редовната годишна профилактика на предавателя на честота 91,9 MHz. Програмата на общественото радио няма да може да се слуша ефирно в споменатия район днес, от 9:00 до 17:00 часа. Може да слушате програмите на БНР през интернет сайта  binar.bg .

обновено на 05.11.24 в 07:40

В Шивачево водата за пиене е замърсена с уран

Водата в град Шивачево не е годна за пиене и готвене заради наднормено количество уран и обща алфа активност. Това съобщи Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Сливен. Засегнати са кварталите в горната част на селището.  Водоснабдяването на жителите в засегнатите райони става с водоноски от ВиК , според разпоредбата на РЗИ, съобщиха от..

публикувано на 04.11.24 в 22:35

За два дни Айтос остава без вода

В Айтос и населените места в областта ще бъде спряно водоподаването за два дни, съобщават от Общината. На 5 и 6 ноември ще има смущения заради профилактика на водопреносната мрежа.  Водоподаването вероятно ще бъде спряно от тази вечер, съобщават от местната администрация. 

публикувано на 04.11.24 в 16:00
адмирал Велко Велков

17 морски мини са унищожени в Черно море от началото на войната в Украйна

17 морски мини са открити и унищожени в Черно море от Военноморските сили на България, Румъния и Турция от началото на войната в Украйна до днес. Това каза флотилен адмирал Велко Велков при откриването на Военноморското противоминно учение „Посейдон 2024“, което се провежда във Военноморската база Бургас. Той уточни, че повечето мини са открити на..

публикувано на 04.11.24 в 15:27

Затварят до края на годината част от бургаската ул. "Ивайло" заради ремонт

Част от бургаската ул. „Ивайло“ ще бъде затворена за движение във вторник (05.11.24 г.). Причината е  ремонтните дейности по обновяване на тротоарите и полагане на нова настилка там. Автомобилите няма да могат да преминават в участъкът от ул. „Сливница“ до ул. „Александър Стамболийски“.  За целта се въвежда временна организация на движение,..

публикувано на 04.11.24 в 15:03