През 2021 г. компанията „Уолтопия“ организира конкурс и обяви, че ще инвестира над два милиона лева в изграждането на две съоръжения в две български общини. Бургас беше една от тях. Теренът в парк „Езеро“ беше предпочетен заради добрата си локация – в близост до морето, конната база и Фестивалът на пясъчните фигури. По проект съоръжението трябваше да наподобява дърво на височина 26 метра на площ от около 3200 кв. м., с въжен парк с препятствия и детски стени за катерене. На върха проектът предвиждаше голяма платформа с бар/кафе със семпла кухня.
За да се реализира проектът, Общинският съвет в Бургас одобри теренът да бъде отдаден на концесия на дружеството за срок от 10 години. Преди дни стана ясно, че фирмата „Адвенчър Фасилити Косептс енд Мениджмънт“ е внесла писмо в местния парламент с искане за прекратяване на концесията. „Независимо от добрите взаимоотношения между страните и многократно засвидетелстваното им желание за успешен завършек на проекта за поставяне на одобреното съоръжение за активно забавление, година след подписване на договора за наем не е започнало изграждането на довеждаща инфраструктура до обекта, нито може да започне изграждане на одобреното съоръжение от страна на фирмата“, посочват от компанията. ОТ там допълват, че „в контекста на бързо променящата се социално-политическа и икономическа обстановка в страната, проектът страда до степен, в която АФКМ не счита за оправдано продължаването му“. Според фирмата, имотът е блокиран за използване от Общината и гражданите на Бургас вече от една година, което ощетява хората.
„Всъщност в публичните пространства инфраструктурата се изгражда от Общината, тя е възложител, но за да бъде изградена такава е необходимо да се знаят какви биха могли да бъдат изходните данни – мощности на присъединяване. Ние сме предприели съответните действия като сме съгласували и изготвили скици с експлоатационните дружества, за които имаме изходни данни. В една от скиците има дори съществуваща инфраструктура за тази територия, така че не е точно изцяло неизпълнен нашият ангажимент. Просто за останалата част е било необходимо да ни бъдат предоставени изходни данни. Имали сме многократни срещи с дружеството. Те са ни представяли като визия какво биха искали да направят, каква ще е тяхната инвестиция, която не е никак лоша и ние я харесваме и дори оставаме отворени към нея“, коментира гл. архитект на Община Бургас Тихомир Райчев. Въпреки това, точни изисквания за довеждащата инфраструктура, дружеството не е представило в рамките на последната година. „Това ни беше необходимо, за да знаем къде какво ще присъединят. Никога не сме спирали разговорите с тях. Ние ги харесваме. Тяхната инвестиция е добра. Оставаме с отворени обятия всъщност. Това, което беше заявено, беше, че са си преразгледали инвестиционната програма и поради тази причина се отказват, но ние не сме се отказали от този проект“, допълни арх. Райчев.
Фирмата обаче не просто иска да прекрати концесията, но и иска да й бъдат върнати заплатените депозит за участие в търга в размер на около 10 000 лв., както и първата месечна вноска в размер на над 4000 лв. Един от аргументите е, че дружеството, в качеството му на наемател, никога не е влязло във владение на имота. От Община Бургас обаче не отговориха дали средствата ще бъдат възстановени на компанията. Потърсихме коментар и от дружеството, очакваме и тяхната позиция по казуса.
Кметът на община Царево Марин Киров участва в кръгла маса, организирана от сдружение „Черноморска Странджа“ на тема: „Черноморска Странджа: войни, находки, проблеми“. С него беше и кметът на Ахтопол Станислав Димитров. „Сдружението организира няколко ежегодни конференции и Ахтопол става средище на наука, тук идват видни юристи, археолози,..
В Сливен се проведе историческо природозащитно събитие, очаквано повече от 30 години. За него неуморно са работили ежедневно природозащитници от няколко държави. На 17 януари на антична и средновековна крепост “Туида” в Сливен се състоя първото освобождаване на три новоизлюпени брадати лешояда. Брадатият лешояд е изключително рядък вид. Последната..
Помощ от 5000 лева, която да бъде в подкрепа на пострадало семейство при пожар, гласуваха общинските съветници в Болярово. Изгоряла до основи е семейна къща в Малко Шарково. Инцидентът е станал на 14 май. Кметът на селото Иван Апостолов поясни, че къщата е изгоряла за минути.“ „Нямаше как да реагираме по никакъв начин. Пожарната с огнеборците..
След протестите за ръст на заплатите в градския транспорт и обществените медии, специалистите в музеите и художествените галерии също ще протестират. Трети ден без наземен градски транспорт в София, метрото работи "Преди всички с ниски доходи"... Протестът на обществените медии в центъра на София Работещите в БНР, БНТ и БТА на протест,..
След издадена заповед за премахване на незаконния обект, Община Бургас предприе действия за отстраняване на стария и амортизиран павилион, известен като "Гъбката" в Морската градина. "Гъбката" трябва да бъде затворена от днес Наемателят на " Гъбката" в Бургас организира протест Теренът, върху който бе разположен обектът е парк „Историческо..
Зоопарк Бургас се включва в програмата на Зеления уикен. Днес от 12 часа започва беседата, в която ще се обясни как да се хранят приматите. В тяхното меню ежедневно присъстват любимите им плодове - манго, папая, драконов плод и много други. Посетителите ще могат да наблюдават отблизо как различните видове маймуни и котешки лемури похапват. На..
Три млади брадати лешояди ще бъдат освободени в дивата природа на Сливенския балкан. Това се прави за първи път, след като последната птица в страната е намерена мъртва в началото през 1972 година, в Природен парк „Сините камъни“. Освобождаването на птиците ще стане на официална церемония в крепостта „Туида“, организирана от „Зелени..
Голямо количество опасни отпадъци, включително и използвани медицински консумативи, са открити в изоставен търговски обект в покрайнините на Ямбол. Подаден е..
След издадена заповед за премахване на незаконния обект, Община Бургас предприе действия за отстраняване на стария и амортизиран павилион, известен като..
Три млади брадати лешояди ще бъдат освободени в дивата природа на Сливенския балкан. Това се прави за първи път, след като последната птица в..