Гьоте-институт България и Фондация „Български архитектурен модернизъм“ в партньорството на Община Бургас представят изложбата „ГОСПОЖО АРХИТЕКТ / FRAU ARCHITEKT“ в Бургас. Експозицията, посветена на жените, дали своя принос за архитектурата на XX век, ще бъде открита на 5 април /сряда/ от 18.00 часа. Изложбата прави своеобразен портрет в два различни контекста – български и германски.
Не е случайно мястото, където ще бъде представена експозицията - Културен център „Морско казино“ в Бургас – сграда, проектирана от арх. Виктория Ангелова-Винарова и арх. Борис Винаров (1936-38 г.), защото веднага след откриването на изложбата в зала „Ал. Г. Коджакафалията” ще се проведе лекция в зала „Георги Баев“ от Васил Макаринов и Теодор Караколев - съавтори на експозицията.
Още днес (4 април), в 18.00 часа стартира и тематична обиколка на най-интересните обекти от междувоенния модернизъм в Бургас. Сборен пункт: ул. „Цар Петър“ № 1, срещу сградата на старата поща - проект на арх. Елена Варакаджиева, 1930-те.
Преди повече от 100 години жените по света стъпват на територията на едно от най-предизвикателните изкуства – архитектурата. Територия, отчасти прогресивна и революционна, но и до голяма степен консервативна и ограничена. Преди да навлязат в нея обаче, жените в Европа първо трябва да отвоюват правото си на образование, а после и дипломите си. Но със завършване на висшите училища, трудностите за тях съвсем не приключват. Те тепърва трябва да се утвърдят в сфера, изпълнена не само с предразсъдъците на инвеститори и колеги, а и с финансови ограничения и естетически рамки.
Изложбата се състои от две части, които рисуват паралели между българския и германския контекст за първите жени в архитектурата. Съдържанието маркира различни детайли от широкия социален, обществен и политически спектър от живота им. Понякога те са пионерки, вдъхновени от модернизма или социалните движения, друг път - убедени феминистки, а все по-често и успешни предприемачи.
“FRAU ARCHITEKT” – първата част на изложбата – се фокусира върху германската реалност и е плод на труда на Германския архитектурен музей oт Франкфурт на Майн. А втората – “ГОСПОЖО АРХИТЕКТ” – е съвсем логичното родно допълнение към темата, съставена от Фондация „Български архитектурен модернизъм“.
Екип на изложбата: Фондация „Български архитектурен модернизъм“, автори – Васил Макаринов, Теодор Караколев; Графично оформление – Никол Дечева; Организатор и редактор – Елизабета Зайкова, Гьоте-институт България.
Експозицията ще гостува в Бургас до 30 април. Входът е свободен.
Бургазлията Владо Димов пусна новата песен. „Още те обичам“ направи своята премиера в музикалните платформи на Свети Валентин. Музикантът и този път се доверява на Емилиана Маркова за създаването на текста, с която вече имат доста песни зад гърба си. Една от тях, „Звездите в нас“, спечели второ място на Националния конкурс „Бургас и морето“...
Изложба от колажи, озаглавена "В главата ми", представя в Бургас френският артист Стефан Моасе – Zaïzaï. По професия авторът е журналист и е съпруг на известната бургазлийка и писателка Мария Касимова Моасе. В експозицията, французинът показва свои авторски произведения, създадени в последните две години, като реакция на разтърсващи световни..
Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“. В конкурса могат да участват индивидуални изпълнители, дуети, триа и групи до 6 човека, на възраст между 16 и 33 години, с една авторска песен и един кавър. Срокът за записване за участие е до 17:00ч. на 25.03.2025г. Пълният пакет..
„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един астрономически час, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработва мартеницата и ще могат да си направят такава. Предвидена е и беседа с презентация за празника на Баба Марта, съобщи..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита утре, 18 февруари в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и Общински комитет "Васил Левски" -..
Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..
Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“. В конкурса могат да участват индивидуални..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита утре, 18 февруари в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e..