Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В М. Търново вече работят по два спечелени социални проекта

Диян Йотов, община М. Търново


Два нови социални проекта в подкрепа на възрастните и хората със специални потребности започна да изпълнява община Малко Търново. По единия ще се предоставя грижа в дома на 33-ма потребители, а по другия е назначен служител, който ще обслужва жители за ползване на различни социални услуги. 

9 служители, назначени по проекта, спечелен от община М. Търново „Грижа в дома“ ще обслужват хора с увреждания и самотно живеещи възрастни в града и селищната мрежа, обясни ръководителят на проекта Диян Йотов.

„В тази патронажна грижа се включва, както най-елементарните почиствания, подпомагане в домашна среда, така и закупуване на продукти, обгрижване. Тук имаме надграден модел – вече имаме засилено медицинско присъствие в домашни условия. Имаме назначени медицински лица, които да посещават домовете на хората, да правят първични прегледи и консултации и разбира се, осигурили сме и психологическа подкрепа на хората“

Обгрижването на хората в нужда ще продължи една година, с опция за удължаване на срока. Финансирането е по програма „Развитие на човешките ресурси“ в размер на малко над 180 000 лв.


По другия проект „Укрепване на общинския капацитет“ вече е нает служител, който ще приема и обработва заявления за ползване на различни социални услуги на жители на общината.

„Работното ми място ще е в Информационния център и аз ще съм нещо като първи контакт за хората, които искат да си подадат документи за ползване на социални услуги. Оттам вече ще се правят оценки, ще се обработят административно документите. В момента се обучавам, запознавам се с всички закони, правилници в сферата“, каза назначената на тази позиция Мария Ронер.  

Финансирането е около 35 хиляди лева, отново по ОП „Развитие на човешките ресурси“, а проектът ще продължи 18 месеца.  

Повече чуйте в звуковите файлове: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Шагунов - композиторът възпял българската независимост

Георги Шагунов - капелмайсторът на 24-ти Черноморски полк в Бургас написва Химн на независимостта. Наричат го “Бащата на музиката” заради големите му заслуги за развитието на този вид творчество в морския град, а и в България.  Той е автор на музиката и текста на марша и го написва още след като новината за обявената независимост в..

обновено на 22.09.25 в 09:26

Ямбол чества Деня на независимостта

С военен ритуал, благодарствен молебен и концерт в Ямбол ще бъде отбелязана 117-ата годишнина от обявяването на Независимостта на България.  Празничната програма ще започне с изпълнения на градския Духов оркестър в Музея на бойната слава в  Ямбол. След церемонията по издигането на националния флаг и приветственото слово на кмета на града..

публикувано на 22.09.25 в 07:51

Бургас с тържествена програма за Деня на независимостта

България отбелязва 117 години от обявяването на своята независимост – исторически акт, с който през 1908 г. страната отхвърля васалитета си към Османската империя и се утвърждава като суверенна държава. В Бургас честванията ще започнат на площад „Атанас Сиреков“ в 10.30 ч. с официален ритуал по издигане на знамената на Република България,..

публикувано на 22.09.25 в 07:30

В Мамарчево беше открита нова детска площадка

Село Мамарчево се сдоби с нова, модерна детска площадка – жест на грижа към най-малките жители. Съоръжението бе официално открито от кмета на община Болярово Христо Христов, заместник-кмета Нина Терзиева и кмета на Мамарчево Марчо Добрев. „Днес откриваме последния обект от стратегията на МИГ Елхово – Болярово, която обхвана проекти за около 1 милион..

публикувано на 21.09.25 в 18:00

С грижа за възрастните хора с деменция - лилави гривни и социални градини "Грижовник" в Бургас

Световният ден за борба с болестта на Алцхаймер е днес, 21 септември. Това заболяване е най-честата причина за деменция. По последни данни, страдащите в света са 47 милиона. В България няма точна статистика, но специалистите твърдят, че те са най-малко 100 000.  Домашният Социален Патронаж и Дневният център за хора с деменция „Грижовник“ в..

публикувано на 21.09.25 в 17:30

Продължава дарителската кампания за 10-годишния Никола от Бургас

Над 7 хиляди лева е събрана по време на благотворителния концерт „Шанс за Никола“, който се проведе в Бургас на 15 септември. 10 – годишното момче има нужда от операция в САЩ. То има дефицит на бедрена кост тип А1. Сумата която е необходима за иновативното лечение е 87 хиляди долара.  Много училища от Бургас и региона също подкрепиха Никола..

публикувано на 21.09.25 в 17:00

Дариха пейка за кърмещи майки в Царево

Георги Бъчваров и Даниел Бъчваров – баща и син, двама мъже от Царево, дариха нещо иновативно с мисъл за кърмещите майки – жители и посетители на Община Царево. В района на детската площадка, намираща се срещу сградата на Районен съд Царево е монтирана първата пейка за кърмачки с въртяща се седалка. Чрез това иновативно решение, дамите..

публикувано на 21.09.25 в 16:00