Имотът на бившето летище в Равнец бе предоставен безвъзмездно на Община Бургас през 2018 г. с решение на Министерския съвет. В договора се посочва, че ако в срок от 5 години за развитието на терена не се предприемат никакви стъпки, то Общината следва да го върне на държавата. Този срок изтича през юни тази година. Поставени са и няколко условия, сред които да се запази функционалното предназначение на летателните полета.
Целият терен е около 3500 дка, посочват от Общината и допълват, че за реализирането на инвестиционните намерения в момента се обсъждат около ¼ от целия терен или близо 800 дка. От Общината посочиха, че през последната година са постъпвали няколко запитвания от страна на инвеститори, които обаче се отказват, след като разберат, че за терена се водят дела.
Фирмата „Виртус Инвестмнънт“ иска в този район да създаде производствен комплекс. С различни бази за производство на елементи на водородната индустрия като целта е да се обособи въглеродно-неутрална зона. Планираната инвестиция е в размер на около 594 млн. лв. като се очакват първоначално да се разкрият 200 работни места, които впоследствие да се увеличат до 1000.
Докладната записка е внесена за разглеждане в местния парламент и беше дискутирана в комисиите.
„В случая по-скоро оправяме проблема на тази територия, която имаме със свободната площ, която е абсолютно безпроблемна за реализиране на каквито и да е инвестиционни намерения –дали новото, или старото. Съответно сме пуснали писма до всички ресорни ведомства и министерства - на отбраната, на транспорта, на регионалното развитие и благоустройството, както и до областния управител на Бургас за настоящото предложение за ПУП. Съответно решаваме по този начин проблема с решението на Министерски съвет от 2017 г. и ограничителното условие в него за запазване на функционалността на летателните полета“, посочи Николай Цоцомански от Дирекция „Устройство на територията" в Община Бургас.
„Ако има друго инвестиционно намерение за оставащата част на територията, ще процедираме по същия начин – изпращаме го, преглеждат, преценяват, правим промяна и вървим напред. Инвестиционният проект също е изпратен към всички министерства, заедно с всички приложения към него“, допълни Ивелина Стратева, директор "Икономика и стопански дейности" в Община Бургас.
Според част от общинските съветници е добре да се даде зелена светлина на инвеститора, тъй като срокът за терена скоро изтича. Други посочиха, че това място има по-голям потенциал за развитие и е по-добре да се изчака. Според Георги Маринчев (ГЕРБ) това е последна възможност да бъде направена голяма инвестиция на този терен. „Борбата за всеки инвеститор ни е приоритет. Това, което можем да предоставим като град, Община, институция са терените и подходящите условия, за да може върху тях със съответната инфраструктура, този инвеститор да обърне внимание на Бургас, защото в България има много други възможности къде да се ситуира даден инвеститор“, коментира Тодор Йосифов (ГЕРБ). Общинския съветник Росен Топкаров посочи, че на инвеститора може да му бъдат предложени и други терени близо до Бургас, за да се запази потенциалът на летище Равнец.
Николай Цоцомански уточни, че към момента се обсъжда промяна на ПУП, а не конкретното инвестиционно намерение. „Оформяме една безпроблемна част от територия на Индустриалния парк, която е по-малка от една четвърт от общата територия на бившата авиобаза, която ни е предоставена в управление и я предвиждаме да е възможно изграждане на всякакъв вид производствени складове, научно-изследователски и друг вид дейности“, допълни той.
Акционерното дружество „Виртус Инвестмнънт“ е регистрирано през 2020 г. Представител на компанията е Свилен Баев, а в Съвета на директорите са още Василиос Пападополу от Гърция и Савас Агапио от Кипър. Справка в Търговския регистър показва, че дружеството е с капитал от 10 700 00 лв. като непаричната вноска на стойност 10 200 000 лв са няколко имота в района на село Рупите, община Петрич.
Миналата година Общинският съвет даде предварително съгласие за продажба на част от терена на инвеститора „Бургас Хайдрънджън“ за създаване на завод за зелен водород на територията на Индустриалната зона в Равнец. Предвиждаше се продажба на около 2 000 дка да е без търг или конкурс на цена не по-ниска от пазарната.
Впоследствие Областната администрация оспори решението на местния парламент в съда. Дело, което продължава и към момента. През юли миналата година, прокуратурата също е конституирана като страна в процеса с мотива, че казусът има важен държавен и обществен интерес.
Започва приемът от днес на заявления за подкрепа на нови земеделски стопани в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, която се прилага за първи път у нас. Това заяви министърът на земеделието и храните по време на XII-ия Национален агро семинар “Следващата селскостопанска революция“. В рамките само на една година..
Почти 11 процента ще е поскъпването на природния газ през декември до 76 лева за мегаватчас без такси и налози. Това заявиха от "Булгаргаз" по време на общественото обсъждане на цените. Окончателно решение ще бъде взето на 1 декември.
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си - е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация от 30 ноември до 31 декември 2024 година, припомнят от Националната агенция за приходите. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края..
Новите цени на водата и ВиК услугите за следващата година, които предвиждат от поскъпване с 19 процента в Сливен до поевтиняване с 15 на сто в Добрич, ще бъдат обсъждани в Комисията за енергийно и водно регулиране. Регулаторът ще има и друго заседание днес, на което ще се разгледа предложението на Булгаргаз за близо 8-процентно увеличение на природния..
Съветниците на Средец актуализираха днес капиталовата програма на общината за настоящата година.Това бе една от точките в дневния ред на 18-тото заседание.Почти протоколно и без дебати бяха гласувани повечето докладни. Част от тях бяха за п риемане на актуализиран план за интегрирано развитие,п ромяна на годишния план за ползване на дървесина..
500 кв. км ще включва територията на морския резерват Маслен нос. Това стана ясно на среща, организирана от община Приморско, на която експерти от Грийнпийс представиха основните параметри на предложението им за обявяването на най-големия морски резерват в страната. Обхватът му ще бъде от нос Агалина до Лозенец, като зона от 2 мили от брега на..
Среща в Приморско по внесеното от Грийнпийс България искане за обявяване на първия изцяло морски резерват в страната предстои от 14 часа в общината. Внесоха в МОСВ петиция за обявяване на първия изцяло морски резерват Домакин е кметът Иван Гайков като се очаква да се включат и кметовете на Созопол Тихомир Янакиев и на Царево..
500 кв. км ще включва територията на морския резерват Маслен нос. Това стана ясно на среща, организирана от община Приморско, на която експерти от..
Среща в Приморско по внесеното от Грийнпийс България искане за обявяване на първия изцяло морски резерват в страната предстои от 14 часа в общината...
Започва приемът от днес на заявления за подкрепа на нови земеделски стопани в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони,..