Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фирма иска да произвежда елементи на водородната индустрия в Равнец


Промяна на Подробния устройствен план в района бившата авиобаза в Равнец предлага Община Бургас. Повод е постъпило заявление от фирмата „Виртус Инвестмънт“, която иска да изгради там производствен комплекс, свързан с водородната индустрия. 

Имотът на бившето летище в Равнец бе предоставен безвъзмездно на Община Бургас през 2018 г. с решение на Министерския съвет. В договора се посочва, че ако в срок от 5 години за развитието на терена не се предприемат никакви стъпки, то Общината следва да го върне на държавата. Този срок изтича през юни тази година. Поставени са и няколко условия, сред които да се запази функционалното предназначение на летателните полета.

Целият терен е около 3500 дка, посочват от Общината и допълват, че за реализирането на инвестиционните намерения в момента се обсъждат около ¼ от целия терен или близо 800 дка. От Общината посочиха, че през последната година са постъпвали няколко запитвания от страна на инвеститори, които обаче се отказват, след като разберат, че за терена се водят дела.

Фирмата „Виртус Инвестмнънт“ иска в този район да създаде производствен комплекс. С различни бази за производство на елементи на водородната индустрия като целта е да се обособи въглеродно-неутрална зона. Планираната инвестиция е в размер на около 594 млн. лв.  като се очакват първоначално да се разкрият 200 работни места,  които впоследствие да се увеличат до 1000.

Докладната записка е внесена за разглеждане в местния парламент и беше дискутирана в комисиите.

„В случая по-скоро оправяме проблема на тази територия, която имаме със свободната площ, която е абсолютно безпроблемна за реализиране на каквито и да е инвестиционни намерения –дали новото, или старото. Съответно сме пуснали писма до всички ресорни ведомства и министерства -  на отбраната, на транспорта, на регионалното развитие и благоустройството, както и до областния управител на Бургас за настоящото предложение за ПУП. Съответно решаваме по този начин проблема с решението на Министерски съвет от 2017 г. и ограничителното условие в него за запазване на функционалността на летателните полета“, посочи Николай Цоцомански от Дирекция „Устройство на територията" в Община Бургас.

 „Ако има друго инвестиционно намерение за оставащата част на територията, ще процедираме по същия начин – изпращаме го, преглеждат, преценяват, правим промяна и вървим напред. Инвестиционният проект също е изпратен към всички министерства, заедно с всички приложения към него“, допълни  Ивелина Стратева, директор "Икономика и стопански дейности" в Община Бургас.

Според част от общинските съветници е добре да се даде зелена светлина на инвеститора, тъй като срокът за терена скоро изтича. Други посочиха, че това място има по-голям потенциал за развитие и е по-добре да се изчака. Според Георги Маринчев (ГЕРБ) това е последна възможност да бъде направена голяма инвестиция на този терен. „Борбата за всеки инвеститор ни е приоритет. Това, което можем да предоставим като град, Община, институция са терените и подходящите условия, за да може върху тях със съответната инфраструктура, този инвеститор да обърне внимание на Бургас, защото в България има много други възможности къде да се ситуира даден инвеститор“, коментира Тодор Йосифов (ГЕРБ). Общинския съветник Росен Топкаров посочи, че на инвеститора може да му бъдат предложени и други терени близо до Бургас, за да се запази потенциалът на летище Равнец.

Николай Цоцомански уточни, че към момента се обсъжда промяна на ПУП, а не конкретното инвестиционно намерение. „Оформяме една безпроблемна част от територия на Индустриалния парк, която е по-малка от една четвърт от общата територия на бившата авиобаза, която ни е предоставена в управление и я предвиждаме да е възможно изграждане на всякакъв вид производствени складове, научно-изследователски и друг вид дейности“, допълни той.

Акционерното дружество „Виртус Инвестмнънт“ е регистрирано през 2020 г. Представител на компанията е Свилен Баев, а в Съвета на директорите са още Василиос Пападополу от Гърция и Савас Агапио от Кипър. Справка в Търговския регистър показва, че дружеството е с капитал от 10 700 00 лв. като непаричната вноска на стойност 10 200 000 лв са няколко имота в района на село Рупите, община Петрич.

Миналата година Общинският съвет даде предварително съгласие за продажба на част от терена на инвеститора „Бургас Хайдрънджън“ за създаване на завод за зелен водород на територията на Индустриалната зона в Равнец. Предвиждаше се продажба на около  2 000 дка да е без търг или конкурс на цена не по-ниска от пазарната.


Впоследствие Областната администрация оспори решението на местния парламент в съда. Дело, което продължава и към момента. През юли миналата година, прокуратурата също е конституирана като страна в процеса с мотива, че казусът има важен държавен и обществен интерес.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КНСБ настоява за 15% ръст на заплатите в националните медии и други сектори

КНСБ настоява да бъдат увеличат с 15% заплатите в 7-8 сектора, които синдикатът определя като рискови. Ако това не стане, протестите ще се радикализират, а исканията ще нарастват, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в Благоевград, където беше открит първият в страната синдикален клуб за срещи и консултации. Според Димитров са нужни между 150 и 200..

публикувано на 10.04.25 в 14:30
снимката е илюстративна

Боршош и Световният съвет за туризъм обсъждат здравен спа форум у нас

Министърът на туризма Мирослав Боршош обсъди с президента на Световния съвет за пътуване и туризъм Джулия Симпсън възможностите за стратегическо партньорство и съвместни инициативи за развитие на сектора у нас. Акцент в разговора беше организирането на международен инвестиционен форум, посветен на медицинския, СПА и уелнес туризъм. По думите на..

публикувано на 10.04.25 в 11:30
Архив

Между 600 и 800 лв. на декар са загубите от измръзналите овошки в Югоизточна България

Между 600 и 800 лв.на декар са загубите на зeмeделските производители заради измръзналите овощни насаждения в Югоизточна България. Това каза Живка Грозева от Асоциацията на овощарите в България. Над 100 са засегнатите стопани от общините Бургас, Карнобат, Айтос, Руен и районите около Сливен и Ямбол.  За 1- ви път от 25 години овощните градини в..

публикувано на 10.04.25 в 09:48

Двама министри откриват в Бургас "световното“ състезание на вината от сорта Совиньон блан

Министрите на туризма Мирослав Боршош, на земеделието и храните Георги Тахов и кметът на Бургас Димитър Николов ще открият 16-то „световно“ състезание на вината от сорта Совиньон блан. От 11 до 13 април морският град ще е домакин на престижния международен Concours Mondial de Bruxelles (CMB), на който за медали ще се състезават над 1000..

публикувано на 09.04.25 в 17:00
Георги Тахов

Държавата ще компенсира земеделците заради измръзналите овошки

Държавата ще компенсира земеделските производители заради измръзналата продукция, заяви министър Георги Тахов. Условието за покриване на загубите е за 100% пропаднали площи. Компенсацията ще е за 80% от извършените разходи, съгласно технологичните карти на Министерство на земеделието и храните, обяви Тахов по време на брифинг в Министерски съвет...

публикувано на 09.04.25 в 15:18

Здравко Василев: Не сме доволни от работата на летището, ще протестираме

За целогодишна експлоатация на летище Бургас с ясен ангажимент за възстановяване на редовните полети и устойчива стратегия за развитие. Това ще поиска протест на 12 април пред Областната управа в Бургас. Инициативата е на Гражданското обединение „Бургазлии“.  Летището не можа да възстанови нивото си на работа от преди Ковид 19, посочи един от..

обновено на 08.04.25 в 17:41

Входират в АПИ проект за ремонт на пътя Бургас–Долно Езерово

Изготвеният от Община Бургас технически проект за цялостна реконструкция на участък от третокласния държавен път 9008, между Бургас и Долно Езерово ще бъде входиран в София от регионалния директор на АПИ инж. Митко Порязов още тази седмица. Това стана ясно след среща днес на кмета Димитър Николов и инж. Порязов.  Започна подписка с..

публикувано на 08.04.25 в 15:59