Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един на всеки сто страда от шизофрения

Трябва да сме по-толерантни към болните от психични заболявания, призова д-р Цветеслава Гълъбова

Снимката е илюстративна.
Снимка: pixabay.com

1% от хората по света страдат от шизофрения и това е болест с голяма обществена значимост, защото започва в ранна възраст и води до бърза инвалидизация, коментира д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница „Свети Иван Рилски“. Поводът е днешният Световен ден за борба с шизофренията.

Няма как сами да разпознаем симптомите на болестта в себе си, обясни д-р Гълъбова. Близките на болния трябва да следят за нетипично поведение:

„Те могат да говорят с човека, да го поканят да посети лекар и, ако откаже, следва да сезират съответната районна прокуратура с жалба в свободен текст и да се намеси държавата за неговото принудително преглеждане, освидетелстване и настаняване на лечение“.

Според д-р Гълъбова шизофренията сама по себе си не е опасна, но би могла да носи рискове, ако пациентът се чувства застрашен или е подтикнат от определени халюцинации.

„Това заболяване изисква лечение, което във всички случай продължава много години, даже до живот, и е необходимо да се провежда под контрол на лекар. Много често се налага настаняване в болница за овладяване на симптоматиката около месец и половина – два, и след изписването продължава лечението с различни комбинации от медикаменти“.

Няма желание здравната система да се справи с лечението на болните от шизофрения и има много активна обществена съпротива срещу тези пациенти, твърди д-р Гълъбова. По думите ѝ системата от грижи, необходима за интегрирането на заболелите обратно в обществото, липсва.

„Има един биопсихосоциален модел за лечение на хората с психози. У нас е застъпена единствено и само биологичната част“.

Д-р Гълъбова е категорична, че трябва да сме по-толерантни към болните от шизофрения, защото с подходящите грижи те могат отново да бъдат пълноценна част от обществото.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Осветяват моста в златно в знак на съпричастност с децата, болни от рак

Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари.  В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства.  Всяка година в България..

обновено на 15.02.25 в 17:27
Сградата на прокуратурата в Сливен

Според прокуратурата танцуващите акушерки не са извършили престъпление

По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая.  Д-р Таня Праматарова:..

публикувано на 14.02.25 в 16:37

Откровено за полово предаваните болести: Млади лекари в Бургас се срещат с ученици

Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..

публикувано на 14.02.25 в 08:10

Физиотерапията помага, но при какви състояния

Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..

публикувано на 13.02.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Областният управител застава зад исканията на семейните лекари за превенция на детското здраве

Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..

публикувано на 12.02.25 в 16:19

В аптеките липсва лекарство за диабетици

За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа  в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..

публикувано на 12.02.25 в 08:00

Бургаският мост светва в лилаво по повод Световния ден за борба с епилепсията

Бургас се присъединява към националната кампания във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с епилепсията – 10 февруари. В знак на съпричастност днес Моста ще бъде осветен в лилаво, съобщават от пресцентъра на администрацията. Целта е институции заедно с общността да засилят подкрепата и осведомеността на обществото към този важен здравен и..

публикувано на 10.02.25 в 16:37