Корекцията на зъбно-челюстните деформации в ранната възраст е по-лесна и по-безболезнена. Децата са по-мотивирани, а и се предотвратят усложенията, които могат да възникнат в бъдеще. Това коментира в предаването „Без направление“ ортодонтът д-р Татяна Донева и посочи методите за лечение:
"Единият вариант е с трейнъри, т.нар. силиконови апаратчета, лингвална пластинка, фиксирана техника или брекети, както е по-известно при повечето родители. Също така и лечение с алайнери, което е и най-новото в момента. Това са прозрачни шини, които са с различен период на носене. Взимаме отпечатък, който след това бива сканиран. много добре анализиран, след което фирмата ни връща план за лечение, в който ние активно участваме-конкретен брой алйнери, които биха могли да подредят зъбките на детето."
Заедно с родителите се обсъжда кой вариант е най-подходящ, уточнява д-р Донева. Важно е ина каква възраст започва лечението. За дете на 7 години поставянето на брекети не е препоръчително, според специалистът. В тази възраст се започва най-често с лингвалните пластинки-те са приятни за децата, снемаеми апарати, могат да бъдат почиствани, могат и да се хранят без тях. Индикацията за носене е около 15 часа. За децата тези пластинки са вид аксесоар-избират цветове и картинки.
Около 7-та година на детето е подходящото време за първо посещение при ортодонт. Съветваме родителите да идват за ортодонтска консултация с рентгенови снимки, добави още д-р Донева:
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..
Зрелите жени са по-активни в скрининговата програма на Министерството на здравеопазването за безплатни прегледи и изследвания за рак на шийката на матката. Това констатира Медицинският център на УМБАЛ – „Св. Николай Чудотворец“ месец и половина след старта на кампанията. Безплатните профилактични прегледи по програмата са насочени към жените в две..
В Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас спасиха живота на жена, намушкана в ръката при битов скандал. Пострадалата пристига в болницата в късния следобед вчера, в дежурството на съдовия хирург д-р Радослав Шишков. Прегледът показва дълбока рана до китката, тъканите са срязани до костта, заедно с артерията, а пациентката бързо губи кръв. Д-р..
Момичетата по-често посягат към цигарите отколкото момчетата, почти всяко пето дете е настоящ пушач в страната, съобщиха днес от бургаската здравна инспекция. В България 34,5 % от населението на възраст над 20 г. са ежедневни пушачи Това са предварителни данни от проведеното през 2020 г. Национално проучване на факторите на риска за здравето на..
Бургас ще отбележи Международния ден без тютюнопушене като се присъединява към Националната кампания под мотото: „Месец без никотин. Изборът е твой!“. Здравната кампанията ще се проведеот 10:30 до 13:00 часа на площад „Тройката“. При лошо време, мероприятието ще бъде във фоайето на Културен дом НХК, уточняват организаторите. Партньори на Община Бургас..
Осигуряват допълнително места за безплатните прегледи за атеросклероза в държавната болница в Бургас поради засиления интерес, заяви началникът на Клиниката по съдова хирургия проф. д-р Валентин Василев. Кампанията започна в понеделник и ще продължи две седмици , като става ясно, че часовете вече са запълнени: „Поради..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента..