„Този план има доста измерения, защото той съдържа 4 основни стълба, които имат съответното финансиране. Това е „Иновативна България“, „Зелена България“, „Свързана България“ и „Справедлива България“, които се финансират с милиарди левове. По-голямата част от средствата е от Европейския съюз (ЕС).
През миналата 2022 година имахме малко трудности с приемането на нашия Национален план за възстановяване и устойчивост от ЕС. В крайна сметка беше приет. Дори в края на годината получихме първия транш от около 1 млрд и 700 млн евро, които вече са в действие. Има фирми, които вече са кандидатствали по този план, които са предложени за одобрение за финансиране, а това означава, че този план действа.
Дигитализацията и цифровизацията на икономиката и на обществения живот са основните приоритети на ЕС и са част от първия стълб „Иновативна България“. Това включва програмата за икономическа трансформация на малките и средни предприятия.
STEM центровете в училищата, също са стимулирани от ЕС. Не само учениците, но и учителите могат да се възползват от високите технологии€
„Зелена България“ - това е от най-старите теми, които обхващат ниско въглеродната икономика, запазване на биоразнообразието и устойчиво селско стопанство. Тук влиза и енергийното обновяване на сградите, възобновяеми енергийни източници и батерии. Новият елемент са батериите, защото добитата енергия трябва да отива някъде, именно в батериите“, добави Дренчев.
Цифровият хъб е представител на Европейската мрежа за подкрепа на бизнеса, като за първи път освен за Югоизточния регион е и конкретно за Бургас. Това обясни Петко Георгиев:
„В нашият сайт има вече над 5000 профила. Всяко едно малко или средно предприятие може да се регистрира, има много лесна форма на регистрация и да стане част от тази мрежа. От миналата година до момента има над 70 бургаски компании, които са се регистрирали.
В момента стартира третият програмен период, с възможности за финансиране на бизнеса“, каза още Петко Георгиев.
Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи. Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация...
Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина Генова. Повече са ваканционните имоти в околните селища, които се предлагат. Инвестира се в имоти, които се отдават за нощувки, посочва тя: "За атрактивен се приема имот, който е в Бургас, в близост..
По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната. В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..
Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, клон Бургас. По БВП на човек от населението област..
Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..
Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..
Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина..
Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022..
Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от..