Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Велика събота е

Православната църква почита днес Велика събота – последния ден от Страстната седмица, предшестваща Великден.

На този ден се отбелязва погребението на Иисус Христос, извършено от Йосиф и Никодим, оплакването му от майка му света Богородица и от жените, носещи миро, както и слизането на Спасителя в царството на тъмнината – ада.

Когато Христос издъхнал като човек, тялото му било положено в гроб. Душата му слязла в ада, победила го и освободила пленените там души.На третия ден душата и тялото отново се съединили и тялото възкръснало от мъртвите.

На Велика събота над гроба на Иисус Христос в храма „Възкресение Христово“ в Йерусалим от небето се спуска Благодатният огън. Православните християни вярват, че това е чудо, което се случва всяка година в деня преди Великден.

На Велика събота православните семейства полагат последни усилия за посрещането най-големия празник Възкресение Христово. Тогава обикновено се месят и пекат обредните великденски хлябове и козунаци. Разрешено е боядисването на яйца.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Кичев, кмет на Средец

Нова спортна зала се очаква в Средец, решението ще стане ясно на сесията днес

Нова спортна зала се планира в Средец. Теренът за проекта е ясен, но трябва да бъде изцяло предоставен на общината от частник. Това ще бъде гласувано на днешното заседание на местния парламент, което ще започне в 9:30 часа. Припомняме, че на последната сесия в Средец, граждани изразиха недоволството си към заместник-председателя на Общинския..

публикувано на 26.02.25 в 08:40

Тази седмица: Парад на планетите - рядък феномен в астрономията

При ясно небе могат да се наблюдават тази седмица седем планети. Явлението е известно като "парад на планетите", което ще може да се види отново чак през 2040 година. Най-добрият шанс да се видят планетите Марс, Юпитер, Уран, Венера, Нептун, Меркурий и Сатурн е малко след залез слънце, до петък включително. Четири от планетите - Меркурий, Венера,..

публикувано на 26.02.25 в 08:27

Промени в движението на МПС в Сливен

В Сливен ще има днес временна организация на движението по булевард „Цар Симеон“. Причината е  ремонтни дейности по ВиК мрежата на жилищна сграда с хотелска част, намираща се по плана на Промишлена зона.  Едната лента за движение по булеварда ще бъде затворена, а другата остава свободна за движение. Община Сливен предупреди и за промени днес и..

публикувано на 26.02.25 в 07:50

Изложба "90 години БНР" и специално издание на списание ЛИК

Изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи" беше открита в Мраморното фоайе в сградата на медията.  Експозицията е с фото и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция.  На събитието беше представен официално и новият брой на изданието на БТА - списание ЛИК, озаглавен "БНР 90 години..

публикувано на 25.02.25 в 22:07

Малките кукери от дневния център за деца с увреждания „Св. Николай Чудотворец“ наричаха за здраве

Малките потребители от дневния център за деца с увреждания „Св. Николай Чудотворец“ посетиха центъра за социална рехабилитация и интеграция към Сдружение „Социален център Бургас“ и Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания- 3, съобщават от общината.  Със съдействието на ръководителя на кукерската група „Каваклии“ в кв. Долно..

публикувано на 25.02.25 в 18:00

Законови регулации и проверка на факти в борбата срещу дезинформацията

Еврозоната, помощите за украинските бежанци и войната там, ковид-19 са най-често срещаните теми по, които наблюдаваме дезинформация. Около това се обединиха участниците в кръгла маса на тема: „Свобода на медиите и плурализъм. Негативните ефекти от дезинформацията за ЕС в региона”.  Меморандум за сътрудничество срещу фалшивите новини обедини всички..

публикувано на 25.02.25 в 15:57

Започва пълното реформиране на дома за стари хора в Средец

Предстои реформиране на дома за стари хора в Средец. Ще бъде запазен капацитетът на услугата, като след дни потребителите ще бъдат извозени и настанени в общинското общежитие в града докато се извършва цялостното реновиране.  Маргарита Стойчева от дирекция "Икономическо развитие" в общината посочи: "Приключили са обществените поръчки, избран е..

публикувано на 25.02.25 в 15:37