Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първите великденски картички в България

Снимка: Издателство „Изток-Запад“

През 60-те години на XIX в. в Западна Европа се появяват т. нар. „отворени пощенски карти“ –картички без плик, с адреси на получателя и изпращача от едната страна и текст от другата, предтечи на поздравителните. След известно колебание, свързано с това, че всеки може да прочете какво пише подателят, изпращането им става масово, а България е една от първите държави в Европа, която разрешава производството и изпращането на пощенски картички.

Българските картички от този тип се появяват веднага след Освобождението – през 1879 г., а малко по-късно навлизат и познатите ни празнични честитки. За съжаление, липсата на какъвто и да е интерес към тях досега прави невъзможно проучването или събирането им.

В България нямаме нито една държавна колекция, възможно е у някои колекционери да има такива сбирки, но те са недостъпни – обяснява д-р Петър Величков, литературен историк, журналист и поет, който пръв събира в книга великолепни образци на великденско-пролетни картички, останали в България. – В целия свят, включително и у нас, тази картичка има задача да бъде изпратена и да достави радост на този, който я получава, след което обикновено се изхвърля. Но тъй като тези картички са били мили спомени за получателите, много от тях са ги съхранявали и така те са достигнали до нас.“

Първата българска великденска картичка, която притежава колекционерът, е от 1898 година. Представлява цветна литография на сцена на Христовото Възкресение в серия от картини. Текстът на лицевата страна гласи: „Христос Воскресе!“ и е отпечатана в гр. Самоков от издателство „Братя Лесичеви“.

В луксозното и най-пълното до този момент издание „Великденски и пролетни картички от Третото българско царство“ (1878-1946) преобладават западноевропейските образци, основно от Германия, която е първенец по производство, качество и разпространение. Около 1910 г. български книжари и продавачи на илюстрирани великденски картички започват да поръчват специални тиражи за България с надпис на български език. През целия период честитките често са орелефни (вълнообразни по края – бел.ред.), цветни, с характерни сюжети – деца, великденски заек, червено яйце, пиленца, кокошки, агнета, букети. Малко са религиозните сюжети около разпятието и възкръсването на Иисус Христос.

През 20-30 години на миналия век обаче в България се появяват детски списания и книги, илюстрирани от известни български художници като Вадим Лазаркевич, Илия Бешков, Георги Атанасов и др. Именно този интерес към детската илюстрация предопределя и големия бум на оригиналните вече български великденски и пролетни честитки.

„Аз започнах да събирам тези картички главно заради българския момент в тяхната история – споделя д-р Петър Величков в интервю на Десислава Семковска от Радио България. – Българските художници привнасят много нови моменти от фолклора, от етнографията, от типажа на лицата, те са с по-свежи цветове и много по-голямо изкуство. Неслучайно българската картичка става изключително популярна, така че западноевропейската ѝ отстъпва своето място. Някои от картичките на Георги Атанасов със своя златен печат, свежест на цветовете, прекрасни моменти от Великден, Гергьовден, други пролетни празници - нямат равни.“

В периода след 1944 (до 1989) г., когато религията е забранена и празници като Коледа и Великден също не са желани, тези картички преминават в нелегалност. Много художници рисуват на ръка един и същи сюжет 50-100 пъти, честитките се продават на черно или се подаряват на приятели.

„Този момент от историята на великденската картичка трудно може да се възстанови, макар че след 1989 г. много от тях излязоха на антикварния пазар – категоричен е д-р Величков. – Надявам се някой от по-младите хора някой ден да се посвети и разгледа тази картичка в цялата ѝ пълнота. Тя не е по официален повод, тя е един интимен момент, в който подателят иска да зарадва получателя. Доколко е успял – не знаем, но гледайки самата картичка и изображението на нея и текста, който той е написал, навлизаме в едни душевности, интимни преживявания, които са малко чужди за съвременния човек, но не е лошо да си ги припомним.“

Снимките са любезно предоставени от издателство „Изток-Запад“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

12 милиона лева ще струва сепариращата инсталация на Созопол, трябва да е готова до лятото

Между 9 и 12 милиона лева ще струва изграждането на сепарираща и компостираща инсталация, която да спаси Созопол след изчерпването на депото за отпадъци. Това стана ясно днес по време на заседание на Общинския съвет, който трябваше да даде разрешение на кмета Тихомир Янакиев да участва в извънредно Общо събрание на „Антеа сортинг“ ООД. Точката..

обновено на 31.01.25 в 19:46

НС реши: Само БПЦ може да използва "православна" в името си

Българската православна църква е единственият представител на традиционното за страната източно православие. Това решиха депутатите с приемането на окончателните промените в Закона за вероизповеданията. Патриарх Даниил: Според правилата на Църквата на едно място, на една канонична територия не може да има две православни църкви Само Българската..

публикувано на 31.01.25 в 16:34
снимката е илюстративна

НАП напомня на инфлуенсъри да декларират доходите си от тази дейност

В разгара на Данъчната кампания 2025, която стартира на 10 януари, НАП напомня на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност. Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 – за доходи от..

публикувано на 31.01.25 в 16:00

Изграждат църква в Траурния парк на Бургас

Стартира инициативата за изграждане на църква в Траурния парк на Бургас, обяви в социалните мрежи кмета Димитър Николов. Това е уточнено на срещата с Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений, архиерейския наместник архимандрит Димитрий и отец Севастиян. Те са разгледали готовия проект и ще се стартират административните процедури..

публикувано на 31.01.25 в 15:26

Двама нови общински съветници положиха клетва в Созопол

Двама нови общински съветници положиха клетва в Созопол на 16-тото редовно заседание на Общински съвет. В присъствието на председателя на Общинската избирателна комисия Виржиния Хайк, своите пълномощия получиха общинските съветници Светлана Тодорова Чакърова и Ценко Николаев Жиков от листата на партия ГЕРБ.  Чакърова влиза на мястото на..

публикувано на 31.01.25 в 14:00
снимката е илюстративна

Затварят за 2 дни кръстовище във „Възраждане“ заради ВиК ремонт

Кръстовището  на   улиците  „Цар Калоян“  и  „Пробуда" в Бургас ще бъде затворено в понеделник. Причината е ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекалната канализация.  Затова от 09:00 часа на 03.02.2024г.  се въвежда временна организация на движението, която ще трае 2 дена. Движението на  моторни превозни..

публикувано на 31.01.25 в 13:00
Поморие

Ще придобие ли нов облик центърът на Поморие?

Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари дървета от вида Гинко билоба и на тяхно място да засади нискорастящи култивирани дървета Илекс Нели Стивънс . Старите дървета няма да бъдат унищожени, а пренесени в паркове. Идеята не беше приета..

публикувано на 31.01.25 в 11:00