През 60-те години на XIX в. в Западна Европа се появяват т. нар. „отворени пощенски карти“ –картички без плик, с адреси на получателя и изпращача от едната страна и текст от другата, предтечи на поздравителните. След известно колебание, свързано с това, че всеки може да прочете какво пише подателят, изпращането им става масово, а България е една от първите държави в Европа, която разрешава производството и изпращането на пощенски картички.
Българските картички от този тип се появяват веднага след Освобождението – през 1879 г., а малко по-късно навлизат и познатите ни празнични честитки. За съжаление, липсата на какъвто и да е интерес към тях досега прави невъзможно проучването или събирането им.
Първата българска великденска картичка, която притежава колекционерът, е от 1898 година. Представлява цветна литография на сцена на Христовото Възкресение в серия от картини. Текстът на лицевата страна гласи: „Христос Воскресе!“ и е отпечатана в гр. Самоков от издателство „Братя Лесичеви“.
В луксозното и най-пълното до този момент издание „Великденски и пролетни картички от Третото българско царство“ (1878-1946) преобладават западноевропейските образци, основно от Германия, която е първенец по производство, качество и разпространение. Около 1910 г. български книжари и продавачи на илюстрирани великденски картички започват да поръчват специални тиражи за България с надпис на български език. През целия период честитките често са орелефни (вълнообразни по края – бел.ред.), цветни, с характерни сюжети – деца, великденски заек, червено яйце, пиленца, кокошки, агнета, букети. Малко са религиозните сюжети около разпятието и възкръсването на Иисус Христос.
През 20-30 години на миналия век обаче в България се появяват детски списания и книги, илюстрирани от известни български художници като Вадим Лазаркевич, Илия Бешков, Георги Атанасов и др. Именно този интерес към детската илюстрация предопределя и големия бум на оригиналните вече български великденски и пролетни честитки.
„Аз започнах да събирам тези картички главно заради българския момент в тяхната история – споделя д-р Петър Величков в интервю на Десислава Семковска от Радио България. – Българските художници привнасят много нови моменти от фолклора, от етнографията, от типажа на лицата, те са с по-свежи цветове и много по-голямо изкуство. Неслучайно българската картичка става изключително популярна, така че западноевропейската ѝ отстъпва своето място. Някои от картичките на Георги Атанасов със своя златен печат, свежест на цветовете, прекрасни моменти от Великден, Гергьовден, други пролетни празници - нямат равни.“
В периода след 1944 (до 1989) г., когато религията е забранена и празници като Коледа и Великден също не са желани, тези картички преминават в нелегалност. Много художници рисуват на ръка един и същи сюжет 50-100 пъти, честитките се продават на черно или се подаряват на приятели.
„Този момент от историята на великденската картичка трудно може да се възстанови, макар че след 1989 г. много от тях излязоха на антикварния пазар – категоричен е д-р Величков. – Надявам се някой от по-младите хора някой ден да се посвети и разгледа тази картичка в цялата ѝ пълнота. Тя не е по официален повод, тя е един интимен момент, в който подателят иска да зарадва получателя. Доколко е успял – не знаем, но гледайки самата картичка и изображението на нея и текста, който той е написал, навлизаме в едни душевности, интимни преживявания, които са малко чужди за съвременния човек, но не е лошо да си ги припомним.“
Снимките са любезно предоставени от издателство „Изток-Запад“
Сливенският митрополит Арсений ще възглави архиерейска света литургия в катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Бургас. Богослужението ще започне в 9:00 часа на 4 май, когато православната църква отбелязва Неделята на св. Жени Мироносици. По време на службата ще бъдат отправени специални молитви за жената християнка, митрополитът ще произнесе..
Превантивен ремонт на над 34 км от третокласния път Ямбол – Роза – Ботево – Меден Кладенец – Скалица – Овчи кладенец започва от 7 май. Дейностите ще обхванат участъка от 6-ия до 41-вия километър в област Ямбол и включват полагане на нова асфалтобетонова настилка, подобряване на отводняването и възстановяване на пътните принадлежности. Ще бъде..
В Нова Загора за трети път бе отбелязан празника на самардалата. Кулинарния празник събра любителите на подправката, която е широко известна в района и с нея се подправят много от местните ястия. Специално за празнуващите Ути Бъчваров приготви баница с глазура от подправката. Всички 26 участници в кулинарната изложба бяха наградени от кмета Галя..
Възлагане на работа, която не е свързана със задълженията в длъжностната характеристика, както и неизплащането на допълнително възнаграждение при извършването на работа на отсъстващ колега. Това са две от най-честите нарушения на трудовите права в страната, каза за БНР националният секретар на КНСБ Величка Микова. Когато работник или служител..
Система за ранно предупреждение за градушки поиска кметът на Нова Загора Галя Захариева от Изпълнителна агенция за борба с градушките по време на информационна среща с кметовете на населените места в общината. От своя страна директорът на Агенцията инж. Валери Ценов съобщи, че е в ход узаконяването на 25 нови противоградни площадки, като вече 20 са с..
Сливенският Митрополит Арсений ще извърши освещаване на обновения Храм св. вмчк. „Георги победоносец“ в село Хаджидимитрово. Архиерейската литургия ще се проведе до 11:30 часа, след което храмът ще бъде отворен за посетители. В 12:00 часа започва празнична програма с участие на Фолклорен ансамбъл „Тунджа“, самодейна танцова група при НЧ „Васил..
Мобилна музейна експозиция, посветена на сраженията при Чанаккале (Дарданелската операция), ще бъде представена на 3 май в Руен. Събитието се организира под патронажа на кмета на община Руен Ахмед Мехмед и със съдействието на генералния консул на Република Турция в Бургас Толга Оркун. Експозицията ще бъде разположена на площада пред сградата на..
Платеното паркиране в „Зелена зона“ в Бургас преминава в летен режим о т днес 2 май 2025 г., съобщават от Общината. Работното време се удължава и зоната..
Инициативата е на фондация „Ани и Явор: Ключът е любовта“, с благотворителната изложба „Шофирай със сърце и разум“. Тя ще бъде открита днес (2..
След сигнали от граждани за стесняване на пътя към село Бродилово, Община Царево извърши проверка на място съвместно с проектант и представители на Пътна..