Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Обзор: Потресени сме, че служебният кабинет отменя решение на редовно правителство

(архив)
Снимка: Даниела Костадинова

Кметът на Обзор Христо Янев определи като незачитане на пряката демокрация днешното решение на Министерски съвет против отделянето на Обзор и още 6 села в самостоятелна община извън Община Несебър. Инициативният комитет, който организира и проведе местния референдум за обособяването на нова община през февруари 2021-а година ще вземе днес решение какъв ще бъде отговорът на местните хора.

Два референдума „за“и“против“ предложението Обзор да се отдели в самостоятелна община бяха проведени през 2021-а година. На първия с голямо мнозинство от 73 на 100  - жителите на Обзор и още 6 села се обявиха за създаването на нова административна единица, а на втория 4 от селата се обявиха против. Кметът на Обзор Христо Янев коментира днешното решение така:

"Потресени сме от новината. Имахме уверение и на президенството и на всичките два редовни кабинета и един служебен кабинет, че всичко е наред с документацията относно референдума. Той нямаше никакви забележки. Призна го съдът, в един момент служебния кабинет отменя решение на редовно правителство."

От инициативния комитет организирал контрареферендума също коментираха днешното решение.

"Считам, че една голяма несправедливост беше премахната. Щастливи сме, защото оттук нататък ще има някаква предвидимост за цялата община, ще можем да работим по съвместни проекти. В целия този период в село Баня успяхме да създадем сдружение с нестопанска цел за развитие на общността. Така ще можем да работим по бъдещи проекти с Община Несебър. Това създава едно спокойствие на хората", каза Росица Раков. 

На този етап няма официално становище какви стъпки ще бъдат предприети от инициаторите на референдума за отделянето на Обзор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Сливен се откри изложбата "Сините камъни с любов"

Изложба „За  Сините камъни с любов“, посветена на уникалното биоразнообразие на природен парк „Сините камъни“ бе открита във фоайето на зала „Май“ в Сливен. Експозицията е организирана от Българска фондация „Биоразнообразие и приятели – природолюбители, учени и изследователи“ и е част от събитията, целящи да наклонят общественото мнение в полза на..

публикувано на 04.02.25 в 17:42
архив 2024

Затварят за 2 седмици кръстовището на улиците "Сливница" и "Патриарх Евтимий"

Затваря се за движение на автомобили кръстовището на ул. „Сливница“ и ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. Причината е продължаващата подмяна на водопроводната и канализационната мрежа по ул. „Св. Патриарх Евтимий". Ограничението  ще е в сила от 05.02.2025 г. (сряда) до 18.02.2025 г. (вторник). Там ще бъде въведена а временна организация на..

публикувано на 04.02.25 в 17:00

Част от бургаската улица „Пробуда“ ще бъде затворена за 2 месеца

Във връзка с ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекална канализация по ул. „Пробуда“, от 09:00 часа на 5 февруари се затваря за движение на МПС, за срок от 2 месеца, участъкът от ул. „Ивайло“ до ул. „Цар Калоян“. Шофьорите трябва да използват обходни маршрути.

публикувано на 04.02.25 в 13:20

Затварят част от улица в квартал "Долно Езерово"

Поради неотложни ремонтни дейности по пътното платно до 17:00 часа днес ще бъде затворена част от улица „Младост“, в бургаския квартал "Долно Езерово". Автобус №7 временно ще преминава през ул. „Средногорие“, но няма да бъдат пропускани спирки ( спирка : център, след това временна спирка в края на улица „Средногорие“ в близост до спирката на стадиона)...

обновено на 04.02.25 в 12:33
снимката е илюстративна

Дрон ще следи пожароопасните места в Бургас

С дрон ще се наблюдават пожароопасните места в Бургас. Летателната машина ще бъде закупена от Община Бургас в рамките на проект с европейско финансиране. По настояване на бургаската пожарна ще бъдат изградени и две кули, които да следят температурата и метеорологичните условия. Тази година специално внимание ще се обърне и на областта между село..

публикувано на 04.02.25 в 11:30

Община Бургас ще стане ли собственик на спорен терен в кв.„Възраждане“

Общински съветници от партия „Възраждане“ алармираха във видео в социалните мрежи за парцел в бургаския к-с „Възраждане“, на който предстои да се изгради вместо паркинг нова сграда на държавен терен. Общината не закъсня с реакция и поиска собствеността на терена, за да го превърне в паркинг. Той се намира на ъгъла между улиците „Цар Калоян и „Цар..

публикувано на 04.02.25 в 10:40

Заради аварии спират водата на няколко места в Бургас

Водата ще бъде спряна на няколко места в Бургас, уведомяват от ВиК. Причината е аварии, които трябва да се отстранят.  До тогава са възможни прекъсвания в к-с "Братя Миладинови" бл.62 между входове 5 и 6, к-с "Братя Миладинови", ул."Родопи" срещу магазин за месо, к-с "Меден Рудник", ул."Залесителна", 9 км при магазин "Джъмбо", кв. "Лозово". Във..

публикувано на 04.02.25 в 09:54